Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cikas palma
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cikas palma

 Odgovori Odgovori Stranica  123 13>
Korisnik
Poruka
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cikas palma
    Objavljeno: 27 Svibanj 2007 u 19:02
Mamina cikasica je prekrasna i već baca nove listove...Morala sam vam pokazati kako to ona izvodi...Clap



Potražila sam informacije na internetu i našla u slobodna.dalmacija
Iako cikas zapravo nije palma, najčešće ćete ga u raznim priručnicima pronaći pod nazivom cikas palma, zbog listova nalik na one u palme. Ova vrsta izvorno potječe iz Japana, a kod nas je najčešća u dubrovačkom primorju. Dosta sporo raste, pa mu ni nakon mnogo godina visina ne prijeđe 3 metra. Spada u “žive fosile” — biljke prisutne već milijunima godina.
Na vrhu debla razvija lisnu rozetu od desetak i više listova sastavljenih od brojnih listića koji završavaju bodljom, a kod odraslih su primjeraka dugi i do 2 metra.
Razvijene biljke iz debla tjeraju mlade izboje, koji se odvajaju od debla i sade u mješavinu propusnog supstrata. Za neko vrijeme mlade se biljke ukorijene i započinju s rastom. Svake godine cikas izbaci po nekoliko novih listova, koji su u prvo vrijeme nježni, da bi s vremenom brzo otvrdnuli.
Cikas je osjetljiv na mraz, pa ga stoga valja saditi na zaklonjenija staništa. Čest je u uzgoju kao lončanica, nerijetko i kao sobna biljka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 08:09
Preeeekrasna je. Eto što ti je klima, moja je tek osjetila da je sada konačno vani nakon što je bila zimi unutra. Uvijek me oduševi s hrpom novim grana koje istjera odjednom .
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 14:54
[QUOTE=lana2]Preeeekrasna je. Eto što ti je klima, QUOTE]
 
e da, Donata, stvarno je palma prekrasna
 
Lana, ti je imaš kao sobnu biljku ??? počasti nas sličicom ?


Ažurirao angi - 28 Svibanj 2007 u 14:55
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 14:59
Cikas palma ima najlepše listove od svih palmi. Iako ne spada u familiju palmi svi je smatraju "kraljevskom palmom".
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2007 u 14:29
prelijepa je
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2007 u 20:00
Evo jučerašnje slike kako se ti listovi brzo otvaraju...Clap


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2007 u 20:03
nemam rijeci
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 08:12
Ma daj Donata imaj malo milosti.... moja cikasica još spava.
Više ne znam što bih rekla osim da je prelijepa ovako bujna.Thumbs%20UpThumbs%20Up
 
Evo angi radi usporedbe moja cikasica koja je veći dio godine zbog hladnoće u zatvorenom.  
 
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 08:57
Donata, slika stvarno govori tisuću riječi, sjajno;
Lana, hvala za sliku , hrabro naprijed, ionako se klima globalno mijenja
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 10:50
donata, ne mogu vjerovati
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 18:40
Lana polako i dočekat ćeš i ti ovu čaroliju...Isprva kad sam ugledala ovaj čudni izdanak, baš me interesiralo kako će se to razvijati...Ali preko vikenda se izdanak već pretvorio u nekakav smeđi stupić...žao mi je što vam tu među fazu nisam slikala...zaboravila fotić...da i to se dešava..EmbarrassedEmbarrassed
Ipak je to mamina cikasica, ja svoje slikam svake sekunde..Big%20smileBig%20smileBig%20smile
Izgledalo je kao neka zvjerka..Big%20smileBig%20smile..Ova zadnja slika je već vidljivo da se radi o listovima... Heart
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2007 u 09:05

Ovo je moja malena Cikas palma, u 6. mesecu doneta iz Crne Gore
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2007 u 19:10
Cikasica je stvarno vidljivo narasla od proljeća....ovo vruće ljeto joj je izgleda pogodovalo...ClapClap Bravo za cikasicu...maminuWink

 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2007 u 19:13
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2007 u 07:20
Stvarno je predivna, ti gusto raspoređeni listići joj daju fantastičan izgled.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2007 u 07:47
DonataThumbs%20UpClapClap za maminu cikasicu. Nemam riječi ........ preeeedivno.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2007 u 11:33
smiley_57za maminu cikasicu
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 09:20
Donata pored ljepote cycas od tvoje mame,neugodno mi staviti sliku moje cycas LOL

Ažurirao tibor - 02 Studeni 2007 u 09:20
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 10:31
Tibore, ipak tvoje palme su "kontinentalke", a Donatine "mediteranke"!!!

Zato ih podijeli sa nama bez Embarrassed
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 16:31
cekamo slikice
tibor
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 13>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.