Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti i nametnici na ružama
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti i nametnici na ružama

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 20:22
možda je ovo:

Zvjezdasta plijesan ili zvjezdasta pjegavost


Ova je bolest vrlo prepoznatljiva po tamno smeđim do crnim pjegama nepravilnog oblika. Pjege se javljaju na gornjoj strani lista promjera 2-12 mm. Karakteristično je difuzno ulaženje patogena u zdravo tkivo. Gljiva izlučuje etilen, koji kasnije izaziva žućenje listova i njihovo otpadanje. Zbog toga već u srpnju nalazimo prepoznatljive slike ogoljelih grmova ruža. To je razlog zbog kojeg moramo reagirati odmah, čim uočimo prve mrlje.

Tretiranje se može provesti sa fungicidima STAR 80 WP (0,25%) ili POLYRAM DF (0,25%).

Uputno je tretiranje ponoviti nekoliko puta u razmacima od 7-10 dana, poglavito ako je godina vlažna.

Patogen prezimljuje na otpalom lišću ili na granama ruža. Zbog takvog načina prezimljenja vrlo je važno sakupljanje otpalog lišća i orezivanje zaraženih grana, koje potom svakako treba spaliti. Iz prakse je poznato da zimska tretiranja sa CUPRABLAU Z (0,5-0,8%) ili BORDOŠKA JUHA (2-3%) daju dobre rezultate u smanjenju i sprječavanju ove bolesti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 20:56
Admine to je hrđa listova ruže..Ona se pojavljuje rijetko u odnosu na druge bolesti ruža,ali zna biti opasna ako se ne tretira na vrijeme.Ovo promjenljivo vrijeme pogoduje raznim bolestima i štetočinama na ružama.Kod mene jedna ima hrđu,jednu sam donijela zaraženu pepelnicom iz Obi-ja,a neke imaju  i crnu pjegavost.O ušima da ne pričam,za njih je radila actara i pobila ih bez milosti.Za bolesti uzmi neki fungicid.To je najbolje list odnijeti u poljoprivrednu apoteku i dobiješ preparat koji ti treba...Ja tako radim,više ne uzimam kao prije onako "napamet"..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 21:13
Meni ipak više liči na zvjezdastu plijesan ili pjegavost.
Hrđa lista ruže (ovo sam pronašla pa kopirala) prvi simptomi uočavaju se u rano proljeće u obliku narančaste praškaste nakupine spora na donjoj strani lista. Patogen napada sve biljne organe i u poodmakloj fazi može biti uzrok otpadanja lišća. Higijenska mjera sakupljanja lišća pokazuje dobre rezultate u zaustavljanju širenja ove bolesti. Kemijska se zaštita može provesti fungicidom STAR 80 WP (0,25%).

Ali Alisa, dobro kažeš, najbolje je uzeti list i pokazati u poljoapoteci
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 00:27
Moon,ja sam već imala isti problem na ružama sa istim simptomima kao kod admina..Hrđa se pojavljuje ispod lista,ta praškasta nakupina,ali vremenom ona probije(hrđa) i na gornji dio lista,baš kao što je na slici kod admina.Kod loricinih ruža je zvjezdasta plijesan.
Sve su to moje ruže odbolovale tokom svih ovih godina koliko ih imam :)
Ja moram u poljoprivrednu po neki fungicid za pepelnicu.I ona mi se natovarila na vrat  sa onom novom stablašicom :( Od hrđe,ove godine obolila je samo ona starinska ruža damaščena,kod nas poznatija kao đulbešećerka...Nikada gore godine za biljke a pogodnije za razne bolesti i nametnike na njima..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
lavica71 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lavica71 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 10:33
Pozdrav svima
Živim u Novom Zagrebu, gdje ima najbliža poljoapoteka?
Hvala na odgovoru
Na vrh
IvanOs View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar
3. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje IvanOs Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 21:17
Originalno poslano od člana Silvy Silvy napisao:

Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:

Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.
Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši - zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji kornjaši sa bijelim točkicama.

Evo kako to izgleda kada napadnu mirišljavu ružu kod moje prijateljice, tako da brzo nestane Cry.




Meni se čini da je to ova vrsta smrdljivog martina






Bolje biciklom u ribolov nego mercedesom na posao.
Na vrh
Thrys View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thrys Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2013 u 18:11
Dragi znalci... :-)

Da odmah pređem na stvar: nikada se u životu do sada nisam bavila cvijećem a sad sam se skroz zaljubila u svoje prozorske ružice (dvije mini ružice i jedna mrvu veća). Mazim ih i pazim, tek sam ih riješila biljnih uši kad mi je jednu napala pepelnica. U samo par dana, svo mlado lišće i sve pupoljke mi je uništila.

Danas sam uzela Quadris od Vivere i našpricala sve - i bolesnu ružu, ali  i one koje su se tek počele osipati. Ostatak tekućine sam ulila u zemlju.

Držim im fige da ozdrave. E sada, ono što bih voljela znati ako sam dobro napravila: sve sam zaraženo lisće i pupoljke (šmrc) uklonila, tako da mi je sad jedna od ružica skoro skroz ćelava, uz iznimku par listića koji (bar naočigled) izgledaju zdravo, iako par njih ima nešto "praha" po sebi, ali ne mogu je cijelu oćelaviti. Pitanje je: jesam li je dodatno oslabila šišanjem onda kada nije vrijeme za to, postoji li šansa da pobijedi pepelnicu i izbaci zdrave listiće?

Uh, baš sam tužna. A baš kad je izbacila brdo mladih listića :-( ma joooj

Eto, ako itko ima još koji savjet, bila bih jako zahvalna! :-)

BTW. ruže su prihranjene Terrasan gnojivom za ruže pred dva tjedna. Super su rasle, listale i pupale dok ih nije snašlo ovo čudo Dead

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 21:41
Molim ako tko zna, što se dogodilo s mojom penjačicom i to gotovo preko noći...

Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2016 u 10:12
Bijele fleke na listovima su ili pepelnica ili tripsi. Pepelnicu moraš osjetiti pod prstima, onako je kao prašina. Ovo mi više sliči na invaziju tripsa. Ako imaš kakvo povećalo pogledaj na naličju lista. Jako ... jako su mali. Odrasli su veličine tek oko milimetra, a malce ne možeš vidjeti, a kolonije su im ogromne. 
I kod njih je karakteristično da se zaraza javlja već u travnju jer uživaju u sisanju sokova mladih listova i pupova. Gdje su sokić popapali, nastaju ovakva bijela oštećenja.

Samo ti njih počasti s nekim insekticidom. Smile
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2016 u 23:05
Meni ovo ne lici na Tripsa. Nemam iskustva sa ružama, ali sa Tripsom imam itekako. E sad, možda ih ima vise vrsta i razlicitog menija LOL ali Trips za koji ja znam jede polen iz cvijeta i šetka po cvijetu, izgleda kao bijeli jeeeeedva vidljiv kratki končić, a lišće mu nije na meniju.

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2016 u 16:35
Djevojke moje, hvala na trudu. Nije pepelnica, ne osjeti se pod prstima, već su listovi kao da su isprani, odnosno kao da im je izbljedila boja. 

Nadala sam se da je od mraza, jer je ovo sve mlado lišće... bilo bi mi draže nego da su živine napale baš ovu ružicu od svih koje imam. Odem dole u vrt s kišobranom i povećalom... nadam se da neću ništa naći. smile173
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2016 u 17:02
Bugi, kako se sve zavrsilo?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2016 u 21:44
Uzmi magnezij(gorku sol) za četinjače i ukopaj oko ruža. Jača imunitet biljaka i može se apsolutno svemu dodati, pa i povrću.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2016 u 07:45
Eh, nekakve uši su je napale, ako su to uopće uši... svjetle, nekako bijelo kremkaste i brzo se miču. Hvala na savjetima, drage moje.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2016 u 13:19
To onda jeste Trips, jako je jako sitan i izgleda kao crvic, brzo se kreceShocked
Cuvaj ljubicice da ne udje kroz prozor odrasla jedinka koja leti, obozava ih i tesko ga se rijesit. Ja sam skoro imala i otkako sam naprskala obicnim sprejem za insekte ne vidim ga vise. Vrijedi probat.

Samo, moj nije uopste napadao listove, brstio je polen iz cvijeta i rasipao ga po laticama a cvijet ocas posla precvjeta. Kad taknes tučak ili pirneš, razbjeze se po cvijetu.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2016 u 14:02
Ne znam, ne izgleda kao crvić, više kao neka uš, barem po obliku tijela, veličine otprilike do 2 mm i lijepo se vidi. Ljubičice mi, srećom, nisu doma nego na poslu. Zahvaljujem na savjetu.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2016 u 15:42
Imaš Prima ulje uljane repice, ekološko je. Razgodi se u vodi.
Ja sam evo preventivno pošpricala i fuksije i ruže.

http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proizvoda/sredstva-za-zastitu-bilja/insekticidi/kontaktni-insekticidi/prima
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2016 u 19:24
najezda skakavaca na ruže
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2017 u 01:56
Originalno poslano od člana IvanOs IvanOs napisao:

Originalno poslano od člana Silvy Silvy napisao:


Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:

Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.

Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši
- zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji
kornjaši sa bijelim točkicama.



Evo kako to izgleda kada napadnu mirišljavu ružu kod moje prijateljice, tako da brzo nestane Cry.




Meni se čini da je to ova vrsta smrdljivog martina





Ivane, nisu smrdljivi martini, jer imaju tvrdi oklop.
Zelena buba (zlatna Mara), čiju si stavio sliku, je i u ruži na slici, lijevo.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.