Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti i nametnici na ružama
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti i nametnici na ružama

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 11:46
Rebula pozdrav! Pa možda bi na ovo pitanje, zapravo tvoj problem mogao odgovoriti administrator, ali kako sam i ja počela kao neznalica a sada se ponosim svojim ružama, možda nekim iskustvom da ti pomognem. Zapravo, čini mi se da je kokošji gnjoj poprilično jak za ružu. Čak se ne preporuča ni za povrtne kulture ni voćke. Da, ukoliko se miješa sa stajskim, pa onda kokošji dođe u manjem omjeru. A ne znam kada si ih posadila (ovo ostalo je u redu), da li si ih orezala, prihranila malo. Hajde napiši nešto pa da znamo što se događa. Eto ja imam jedan veliki problem, koji mi nitko ne može riješiti, a to su zlatari (zlatne mare). Izgleda da im ne mogu stati na kraj. Sve što procvjeta - proždruAngry. Užas - prizor je užas. Jedino rješenje je da porežem svaki pupoljak pa s njim u vazu, jer rađe u vazu nego njima u želudac. Pozdrav, KuštricaTongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rebula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rebula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 12:29
sve sam ruže posadila u zadnje dvije godine.,u zrinjevcu sam kupila razvijene biljke u cvatu,a u konzumu sadnice.najbolje su mi dvije penjačice koje sam kao sadnice kupila u jednoj poljoapoteci porijeklom od nekog agro proizvođača iz vojvodine.uglavnom ove iz konzuma su najjadnije.inače je kod mene tlo dosta teško,glinasto,,no popravljam ga  humusom i donosim sa livade zemlju koja ima dosta pijeska,pa mješam.slijedim i upute bio vrtlara,tj kombiniram ruže sa lavandom,kadificama i nevenima,a upravo mi je u pripremi koprivino tekuće gnojivo,pa ću ih prihraniti, a kakav će rezultat biti bumo vidli,rekli su sljepci. 
Na vrh
rebula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rebula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 12:48
kuštrica,za ove  zlatne mare što jedu tvoje ruže nisam nikad čula..jesu li to iste bube zlatice što jedu krumirovu ciminu? 
Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 13:06
Dobro Rebula, a kaži da li si ih orezivala. Ja imam sve čajevke a svega 4-5 floribunda. Čajevke režem dosta nisko, kako bi mi dale lijepi i jaki izdanak. Također uklanjam sve male pupoljke da bi dale 1 ili dva velika cvijeta.  Da ne bi puno filozofirala - dobro da imaš nekog tko će te savjetovati. A ti svakako budi strpljiva - tvoje strpljenje i volja da ih njeguješ - budi sigurna one će nagraditi svojom ljepotom. A kad si već spomenula Konzum- ja sam isto kupovala kod njih neke čajevke, Charlie, Pariser, Passion-i zaista su izvrsne. A inače su ove ostale - Holandske i Mađarske, Topalović (Vojvodina).
Još nisam ni jednu sliku stavila, - ne usudim se zbog neznanja. Nesigurna sam Cry. A tako bi htjela pokazati ruže. Pozdrav Kuštrica
Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 13:21
Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.
Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši - zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji kornjaši sa bijelim točkicama.
Na vrh
rebula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rebula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 13:24

kuštrica,orezivala sam ruže,ali ne drastično kao ti..pročitala sam negdje da se mlade ruže ne smiju prejako orezati jer se onda dvostruko muče,da ojačaju korijen i da razviju izdanke...tako da se nisam usudila 

Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 14:03
Rebula, ja ništa, ma zaista ništa nisam znala oko ruža-sve sam čitala iz literature i na internetu, i čitala ovako forume. Ali sam morala početi primjenjivati to sve. I zaista je to tako. Čajevke se jače orezuju nego floribunde i penjačice. Zapravo svaka ima svoj način orezivanja. Čajevke su inače snažne ruže, pa ja želim da kad udre vegetacija, da ne ide puno u visinu, već da ju ograničim u visinu, a u cvijetu na veličinu. I Kad ih režem kad ocvjetaju,(bolje reći kad mi ih proždru zlatari), režem ih na 3 nivou odmah iznad lista, gdje se nazire novi izdanak. Jer jako brzo rastu. Eto Rebulice, ako sam ti pomogla super. Tongue Pozdrav. KUštrica 
Na vrh
rebula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rebula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2009 u 10:42

kuštrica,hvala ti na odgovoru,naravno da si mi pomogla,svaka informacija je od koristiBig%20smile

Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2009 u 22:09
Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:


 Eto ja imam jedan veliki problem, koji mi nitko ne može riješiti, a to su zlatari (zlatne mare). Izgleda da im ne mogu stati na kraj. Sve što procvjeta - proždruAngry. Užas - prizor je užas. Jedino rješenje je da porežem svaki pupoljak pa s njim u vazu, jer rađe u vazu nego njima u želudac. Pozdrav, KuštricaTongue

Pokusaj da nabavis Mospilan, ja sam tako spasila svojih hiljadu pupoljaka.
Naravno pre toga sam svasta pokusavala sa slabijim insekticidima i fungicidima (Talstar i dr.) ali bezuspesno.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2009 u 07:52
Db jutro Mimar!  Hvala ti na savjetu za Mospilan. Imam Mospilan, obično ih tretiram Acatrom za insekte poput lisnih ušiju, minera, gusjenica itd. Reci, da li Mospilan tako učinkovit da spriječi "slijetanje" zlatnih mara. Jer njih treba nešto odbiti da se približe cvijetu i pupu. Zato svi kažu - mehanički ih eliminiraj. Stavljala sam i PVC čaše (bijele) napunjene vodom, jer ih navodono privlači i svjetla boja - ni jedan nije "zaronio" dok ga ja nisam "zaronila"Cry, a prethodno ga ulovila. Eto. Pa te molim da mi kažeš da li si vidjela da zaobilazi pupopljak,Angry nakon što si poprskala.
Hvala Mimar i pozdrav, Kuštrica Clap
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2009 u 08:15
Kustrice, nisam primetila bas da zaobilazi ali ih vise nema na ruzama. Iskrena da budem, nerado sam upotrebila Mospilan, bas je OTROV, ali kada  mi je stotinak pupoljaka uvenulo  Shocked (procitah i da jos neko ima taj problem, venu pupoljci a listovi su ok), nije mi bilo druge, nego prskalicu i u akciju Angry. Samo treba biti oprezan, ja sam u besu zaboravila da zastitim ruke i stavim neku gazu na usta pa sam i sama uvece imala problem (naravno, nisam sacekala da mi brat donese veliku prskalicu koja se koristi za voce, vec sam 100 ruza uzduz i popreko fajtala sa onom rucnom od 2 l Smile). Ruze se napile Mospilana, ja par litara mleka, sada smo OK Wink.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2009 u 09:30
Jesus, Mimar, pa baš ste se dobro napile.Confused Malo se šalim, nemoj se uvrijediti. Sutra idem u moj ružićnjak i voćnjak i povrtnjak. Pa ću upotrijebiti Mospilan. I samo te molim da mi napišeš, koji omjer si stavljala vode i praha. Da se vratim na još jednu stvar. Zlatne mare imaju najezdu jedan period, a onda ih više nema nakon toga do slijedeće godine. Tako da sada kad se naždru, odu. I tako se mi družimo već 4 -5 godina. Ouch I sve te godine, gule mi živce, stvaraju mi takvu napetost. Isto kao i stavljanje slika. Htjela sam jučer staviti slike da pošaljem - ma uzalud. Toliko je to komplicirano. Trista botuna treba stisnut da bi se odabralo, uplodalo, spremiloo........ Na drugim forumima je to ipak dosta jednostavnije. Ili sam, priznajem, ja živac, pa odustajem.
Eto pa ako ti znaš ili netko da ima neki jednostavniji način da iz svog kompjutera stavim sliku na forum, bila bi mu zahvalna. Već sam čitala onih 20-ak stranica na ovom forumu "Kako staviti slike"...... jednostavno ne razumijem. AngryConfused Pozdrav, Kuštrica
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2009 u 11:35
E da , bilo je veselo LOL, kad razmislim bolje da smo gajbu piva popili (bube, ruze i ja Wink), pa  svi zajedno pevali do zore LOLLOLLOL!
Stavila sam kesicu na 10l, tako su mi rekli, sad mozda je to prejako al ucinak je bio efektan Smile.
Te bubetine i mene nerviraju, jedu mi i irise, ali se javljaju samo u prolece, posle krenu drugi napasnici Angry.
Lako je postaviti slike, samo dok udjes u fazon, ja koristim Photobucket, nekako mi je najlaksi. Ono, jest da treba stisnuti Wink dosta toga , al kad vidis sliku i znas da je i drugi vide, ne bude ti tesko Big%20smile.
Hajde, javi ako ne uspes, poslacu ti detaljno uputstvo na pp .
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2009 u 12:11
Ne uspjevam i što više pokušavam - nerviram se. Angry Ako imaš želje - molim pomoć, ako ne onda ništa. Hvala što si ponudila pomoć. Kustrica 
Na vrh
Kuštrica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kuštrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2009 u 12:19
Biba, ruža je prekrasna.Clap Kad naučim stavljati slike (pokušala par puta i odustala sam - živac sam!Angry), podijelit ću s vama isto tako lijepe slike. Molim te da mi kažeš recept protiv zlatnih mara - tzv. zlatara. To su oni zeleni kornjaši koji su zlatno zelene boje. Potamane mi ruže na način da se uglave u cvijet i pup, i dok ju ne unište do kraja ne odustaju. Cry  Obično navale kad one najljepše potjeraju i "Ubijaju ih" sve do 9 mjeseca. Evo sada ih nema. A do tada trčem za njima smile51 i hvatam ih.
Bila bi zahvalna tebi ili bilo kome, tko zna kako ih se riješiti. VOlim životinje sve, ali ove su prešle prag moje tolerancije.
Pozdrav, Kuštrica
Na vrh
azram View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 21 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azram Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:00
Molim za pomoć!

Imam ružu penjačicu roza boje staru 2 godine i jedna grana je negdje na srediti crna ali ne cijela nego jedan dio, zanima me što bi to bilo? Da li je to bolest ili? Da li to trebam odrzati?
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 21:59
Imam ružu penjačicu, crvene boje. Ne znam točno koliko je godina. Imam je dosta dugo. Kada joj se pupe počnu otvarati oni uvenu tako da se nikada ne rascvjetaju.
Šta da radim s njom? smile226
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 01:14
azram taj crni dio grane slobodno odreži,zna se dogodit i meni da mi jedan dio grane bude tako crn.
lilie,nazalost isto mi se to događalo. dali uvene  lišće  i stabljika ili samo pup odozgo prema dole?
ja bi svoje tad znala pognojit sa gnojivom za ruze planetela.

uzrok odumiranja mladih pupova moze biti sljedece:oštećenja od hladnoće,natopljenost tla vodom,pepelnica,crna pjegavost ili rak pri osnovi stabljike.

uobičajeni uzrok je nedostatak kalija,kalcija,fosfora,bora.ako je problem odumiranje mladica tad je potrebno proljetno prihranjivanje. odrezati sve zahvaćene mladice uz pup  ispod odumrlog područja.

izvadak iz knjige D.G.Hessayon,Ruže.


Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 23:09
rose kod moje ruže su grane zdrave i lišće, pup se lijepo zametne i počne rastvarati a onda se samo osuši.
Probat ću sa prihranom pa ću vidjeti. Hvala na odgovoru
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Luxor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Kolovoz 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Luxor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2010 u 19:54
moj deda ima u vrtu jednu ružu koja ima nekakvu bolest i više ne zna na koj nacin bi ju spasio... zamolio me dal mu ja mogu nekako na netu potraziti neki savjet, pa evo saljem ovdje slike, ako netko zna sto bi moglo pomoc da se ta ruza spasi... slike ruze se nalaze na linku ispod...

http://img245.imageshack.us/g/bolrua001.jpg/

hvala u naprijed na svim odgovorima
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.