Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Araucaria araucana
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Araucaria araucana

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
Korisnik
Poruka
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 17:32
OK, paše mi i pokupiti ih od bratića ( odnosno Lovreka zamoliti za primopredaju) ako se baš nebudemo mogli uskladiti vremenski sa tvojim dolaskom u VŽ !! Veliko hvala na ponudi !! 
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 23:37
Prekrasne Araucarie, pogotovo one sa pocetka teme, iz Zagreba. Malo sam pratila gdje su sve posadene, pa vidim da ipak moraju biti na zasticenom mjestu ako ih sadimo na kontinentu. Ovdje u Zagorju (kod M.Bistrice), susjedi su posadili malo stabalce, oko pola m, i ove zime im je jako smrzla, svi listici su posmedili. Sada doduse tjera nove listice, ali tragovi zime ostaju.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
knight_errant View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje knight_errant Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 23:41
Malo da osvježim temu. Pozdrav svim ljubiteljima araukarije i ostalih biljnih vrsta. Već par godina čitam i istražujem o ovojoj biljci a u zadnjih 6 mjeseci malo intenzivnije. Zanimljiva i egzotična vrsta koja kada se uzgaja kao soliterno stablo oduzima dah svakom prolazniku. Sam uzgoj koliko znam i je i nije težak. Kao i na svim forumima jedni pišu da uzgoj nije moguć bez primjene fungicida i insekticida, zatim supstrata koji se sastoji od par komponenata dok opet drugi govore da su koristili običnu zemlju i da tretiranje nisu niti radili.  Sad na nama koji smo ajmo reći početnici ostaje da vršimo pokus "pokušaj - pogreška", stari ali jednostavan pokus. Sjeme sam također tražio zadnjih 6 mjeseci dosta intenzivno ali opet svi na forumima spominju sjeme ali nitko i izvor. Prije dva mjeseca odlučih naručiti sjeme iz Argentine, i to sam i uradio naručio, platio i naravno nisam dobio :( vjerovatno uzeli na granici. Naravno ne odustajem i dalje i naručujem ovaj put iz Europe i dobijam uredno sjeme. Sjeme sam posadio pa sad šta mu Bog da. Manju količinu sjemenki sam stavio u frižider, tipa kao neka stratifikacija da zaustavim klijanje pa ako je netko zainteresiran za sjeme neka mi se obrati putem privatnih poruka. Srdačan pozdrav svim forumašima i ljubiteljima araukarije
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2013 u 16:03
Prica ide ovako: Kolega šumar, umirovljeni, i ja pricali malo o araukarijama. On je 80. god. prošlog stoljeća nabavio od našeg profesora iz Dendrologije , Prof. dr. sc. Želimira Borzana 10 sjemenki araukarije. Niknulo ih je 9, od kojih je 5 zasađeno u vinogradu kolege Đorđeta, a 4 je poklonio lokalnom rasadničaru. Od ovih 5 u vinogradu do danas je preživjela samo jedna, oja je prelomljena usljed pada obližnjeg stabla na nju, al je potjerala bocni izboj.
Ostale su bile zapaljene i uradene, ako se ne varam. Od ostalih koje je imao rasadničar Rešetar jedna je završila u privatnom vrtu i evo je danas.
Ponekad mislite da sve što valja raste negdje daleko i vama nedostupno, a drugi dan to možete uslikati u svom gradu.  :shock:






Kad moje porastu, za nekih 20-tak godina, dobro je znati da u blizini ima potencionalni donator peludi. 
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2013 u 06:23
Woow što je divna, i ja ću čekati moju tako jedno 10 ak ako ne i 20 godina da naraste LOL, ali nema veze. Evo moja je uspješno preživjela zimu , zatrpana ispod snijega.
belica,zagreb
Na vrh
TinnčicaM View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 248
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TinnčicaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2013 u 08:19
Pozdrav svima, prekrasni su vam primjerci araucarie. Mama ima doma posađenu jednu. Prva joj nije preživila zimu, a ovoj je sada druga zima. Vidim da neki od vas prodajete pa ako se može kupiti još uvijek mene bi zanimala jedna sadnica!
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 08:01
Na vrh
sanja9802 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 276
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanja9802 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 08:48
Moja isto nije preživjela zimu.
Ima li još?
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2013 u 17:22
KreosThumbs%20Upsmile58
Na vrh
vlado988 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vlado988 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2013 u 17:13
Pozdrav svima Wink
zanima me kojim sredstvima se smije tretirati čileanski bor, jer posjedujem jednoga i počelo mi je crveniti lišće na dvije grane i vršci listića su tamno smeđi na cijelom stablu.
Unaprijed zahvaljujem!!!!
Pozzz Tongue
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 12:27
Ja nisam primjetila da ona ima ikakvih nametnika, moja je posađena na suncu čitav dan, ali je tlo malčirano i zemlja dobra i prezimljava mi bez ikakvih problema.
Vlado možda mu jednostavno položaj ne odgovara ili nema dovoljno vlage pa se zato suši.
belica,zagreb
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 13:33
Treba provjeriti pH zemlje u kojoj raste. Mora biti spod 6.
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2014 u 16:21
Jedna lijepa jedinka, raste u samom centru Rijeke. Rekao bih da je visoka oko 1,5 m.
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2014 u 19:59
Vauu, zbilja lijepa Araucaria Approve

 

Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2017 u 09:43
Koliko vidim, već duže nikoga nema, ali se nadam kako će mi ipak netko odgovoriti.
Zaljubila se u čileanski bor i silno ga želim uzgojiti.
Nabavila sam nekoliko sjemenki, već u mjesec dana u zemlji, ali ništa se ne događa. Imam ih još nekoliko i sad želim donekle siguran savjet kako ih posaditi da bude veća mogućnost klijanja. Dali možda sjemenke prije treba namakati? Toliko toga sam pročitala pa više ne znam kako postupiti.
Unaprijed se zahvaljujem.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2017 u 00:44
Prije par godina sam sijao araucarie,vrlo je jednostavno,sjemenke se zabiju špicem nakoso do pola svoje dužine u treset,bolje kiseli,araucarie vole kiselo,zalijevati umjereno,nikako ne previše,temperatura bi trebala biti oko 25°C,u šarenom hladu,sjemenke puste korijen,nakon 1-2 mjeseca na površini se pojavi mala biljčica.Preporučam da sjeme posiješ u 20-ak cm duboke pitare tako da ih ne treba presađivati bar 2 godine.Korijen je dug i lomljiv pa nije uputno presađivati dok biljka ne ojača i razvije više korijenja.Sjemenke se moraju čuvati u malo vlažnom supstratu,ja sam koristio vlažnu mahovinu,na hladnijem mjestu,u protivnom sjemenke se mogu presušiti i izgubiti klijavost.Sjemenke bi trebalo nabavljati isključivo u vrijeme kad sjemeke zriju i čim stignu vlažno ih stratificirati.
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2017 u 19:35
trava, hvala na odgovoru.....ja svoje nisam na taj način jer nisam mogla pronaći upute, posijani pred mjesec dana...još ne izlazi ništa, ali sad ste me ohrabrili pa se nadam kako bi me mogli obradovati. Toliko mi je lijep i silno ga želim imati, uživati u njegovim iglicama. Možda nabavim još sjemenki pa pokušam i na ovaj način kako ste mi objasnili.Smile
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2020 u 17:14
Jedan prelijepi primjerak raste u drugoj ulici, blizu moje kuće.



Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2020 u 17:25



Još nisam uspjela saznati koliko ljeta ima ovaj ljepotan.... Meni je prekrasan.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2020 u 15:33
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Još nisam uspjela saznati koliko ljeta ima ovaj ljepotan.... Meni je prekrasan.....


Da, baš je predivna biljka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,191 sekundi.