Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rododendron
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rododendron

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 15>
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:29
Cimicifiga....krasni su ti
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:54
Moon, Mimar, Cimicifuga, stvarno su vam krasni rododendroni! Vi nemate problema s mravima?
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 19:12
Andina...za sad nisam imala. jesi li pošpricala mrave.Možda da ih pošpricaš s Biokilom
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2012 u 00:32
Posula sam ih Neopitroidom. Maknuli su se od rododendrona nakratko i preselili na gardeniju koja upravo počinje cvasti, no opet se vraćaju.Ima ih na milijune u vrtu i to raznih veličina i boja. Moram potražiti taj Biokill. Koliko dugo on štiti biljku od mrava?
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2012 u 00:42
čini mi se tri tjedna, nemam ga sad pri ruci pa nisam sigurna. Ima jedan preparaat slično pakiranje i boja pa i naziv, zato pripazi pri kupnji. Ne ostavlja nikakvu boju niti prah  - kao neopitroid, pa je i estetski učinak odličan
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2012 u 00:56
Hvala na savjetu, valjda će i prodavači znati  nešto o tome.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 18:44
evo i moj rodadendron "Golden Torch" u punom cvatu
 
 
 
 
 
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 22:17
Moja tri rodića koja su na hrpi su upravo ocvali.
Što sve treba otkinuti nakon cvatnje? Cvijet po cvijet i ostaviti "klas" na kojem su bili cvjetići ili treba otkinuti i cijeli "klas" kompletno s cjetićima, tj. kompletnu grudu cvijetića?
Počele su rasti i kao neke pletenice koje su sad dosta svjetle u odnosu na matičnu biljku. Što je to? Ovo mi je bila prva sezona u društvu s rodićima pa su pitanja možda čudna.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 22:37
mirna...ovaj savjet o orezivanju sam pronašla kad sam dobila prvi rodić: "

Nakon cvatnje odrežite cvjetne vrhove, a nove izdanke tijekom ljeta još jednom prikratite prije formiranja cvjetnih pupova kako bi se biljka što više razgranala, jer se cvjetni pupovi stvaraju samo na novim ograncima. Pupovi koji se formiraju u jesen obradovat će vas svojim prekrasnim cvjetovima idućeg proljeće...."

 

Znam da neki ništa ne naprave i biljka sama formira pup, ali tad je jedan, a ako se oreže još jednom prije no što se pojavi pup, onda se grana razgrana i napravi više pupova. Vidiš kako je ovaj moj gore kao poplon, uopće se ne vide listovi - zato što je tako razgranat. Ti sama odaberi kako ćeš napraviti.

 

Osim cvjetnih pupova, rododendron radi još i lisne pupove koji su izduženiji (cvjetni su okruglasti) i ondaa se iz njih stvaraju ti mali listovi, koji djeluju najprije kao spirale - pletenice kao što si napisala, tako se isto grana rodić i onda će u jesen i tu formirati pup. Da li ćeš ih orezivati prije stvaranja pupa sama procjeni.

 

Ako ostaviš to uvelo cvijeće, biljka se iscrpljuje nepotrebno dok h odbaci. Ja jednostavno uhvatim cijeli cvijet i on se gotovo sam otrgne na vrhu grančice gdje i treba.

 

Eto, možda se još netko javi i opiše kako postupa s rodićem nakon cvatnje.

Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 17:59
Hvala moon.
Jutros sam vidjela da su se moje "pletenice" pretvorile u listove, tj. odfrkale su se.
Cvjetove ću svakako otkinuti samo me zanimao taj detalj smije li se cijela cvjetna gruda otkinuti. Otkinula sam prvi cvijet na taj način ali me zabrinulo što je ostao batrljak pa sam se pobojala da ne naudim biljci.
E, sad, kako da prepoznam koje izdanke  i na kojem mjestu da prikratim.
 
 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 18:52
Najprije skineš taj cvijet i ostane ti taj batrljak, on će dalje sam potjerati, obično iz tog jednog krenu 4 grančice s listovima i sad ako uspiješ njih, kad do jeseni narastu, prikratiti, to je to, a ako vidiš da se već stvara cvjetni pupoljak, onda nemoj prikračivati, jer ćeš odrezati pupoljak.
Ako te je frka - ti samo skini cvijet i ništa više ne diraj, pa ćeš vidjeti nagodinu kako ti izgleda i koliko želiš da ti se razgrana.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 20:15
Prvi put imam rododendron i da budem iskrena ova me biljka fascinirala svojim rastom. Nakon što je ocvala, otkinula sam cvijetne peteljke, a iza njh su već virili formiralni lisni pupovi. Čini mi se da nije prošlo ni tjedan dana a oni su se otvorili, izlistali, a nove grančice već su visoke cca. 10 cm. U sredini većine ovih grančica već je formiran mali pup. Nevjerojatno. Ima i onih grančica koje nisu formiral pup. Predpostavljam da njih treba tijekom ljeta orezati kako bi se dalje granale. Vidjet ću kako to izgleda, za sada je bujan i razgranat i mislim da mu ništa ne treba. Izuzetak jedino ako se očekuje formiranje još novih pupova. Fantastično.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 10:30

Hvala na savjetu. Pratiti ću što se događa. Moon, vidim da ti ide stavljanje slika na forum. Možeš li poslikati kako izgleda kod tebe taj batrljak nakon što otkineš cvijet. Bilo bi super i kad bi stavila sliku rodića kako izgleda na istom mjestu prije prikraćivanja i poslije prikraćivanja. Ako ti je i kad ti bude zgodno.

 

Moram brzo pogledati te nove listove! Možda i ja nađem koji novi pup!

 

Kupila sam gnojivo za rodiće . Mislim da na kutiji piše COMPO ili nešto sl.

Kako i kada pognojiti?

 

 

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 19:05

zribal...krasno je pratiti te promjene na rodiću, čim cvijet malo klone, već se stvaraju lisni pupovi Smile

mirna....mislim da ćeš za sada samo pronaći lisne pupove, a kasnije kad grančica naraste onda idu cvjetni pupovi, oni su okruglasti, a lisni pupovi su izduženiji.
Mislim da i ja imam to gnojivo, moje je s produljenim djelovanjem (3 mjeseca) Inače prihranjuje se u oba rasta i cvatnje. Ovo moje znači ide tromjesječno i ovisno o rastu i cvatnji. Napravim rupice u zemlji do rodića i unutra stavim dio predviđenog gnojiva, zatrpam i zalijem, potom sam mirna 3 mjeseca.
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 19:21

Moon, nisam znala da ih se otkidanjem mladih grančica, prisiljava na novo grananje !!  A time i više cvijetova !!   Moji su posebno cvijetni ove godine, pa si mislim, kakvi li bi bili da ih još i zakidam prije izbacivanja jesenskih cvijetnih pupića !!  Ali vrijedi razmisliti !!  A o gnojenju rodića, moji ni neznaju kaj je to gnojivo !!!



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Još nikada nisu bili ovako puni cvijetova !!

Jedino sam primjetila da ovaj lila koji je cijeli dan na punom suncu, odcvate puna 2 tjedna ranije !!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 20:27
Free... nisam napisala "otkidanjem mladih grančica" da ne bi došlo do zabune, već orezivanjem, jer ako ju otkineš, nećeš imati ništa....mislim da si dobro skužila samo pisani lapsus....
S prihranjivanjem biljke poboljšavaš i svojstva zemlje. A što misliš da si im sve to skupa pružila i možda malo više hlada...kakvi bi tek onda bili kad su sad ovako lijepi Big%20smile
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 00:03
Free, zaista su prelijepi. Veliki, pravi grmovi. Ja imam jedan omanji, lila kao tvoj.Za sad je u posudi. Stalno razmišljam da li da ga posadim u vrt, ali nemam hladovinu.
Kažeš da je cijeli dan na suncu, dakle i ne smeta mu baš sunce. Ja imam prostor na istočnoj strani i hladovina počinje teko oko 13 - 14 sati.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 01:03
Moon, upravo tako, dobro sam razumijela ali iz pretakanja iz glave u prste, dogodio se lapsus!! Wink

Zribal, pa stari su prek 20 godina, pa moraju biti veliki !!  A da su lijepi, Heart  hehehe, znam, divim im se već godinama !!  A za 20 godina i tvoj će biti takav !!smile213
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 12:36
20 godina!!!??!!! Želim vam još puno puta po toliko i da uživate...
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 22:59
Moon, hvala na savjetu.
"Pletenice" su se premetnule u listove i narasle za par dan poprilično u visinu.
Budem i ja svoje pognojila na taj način. Tlo je dosta loše. Jedino što stvarno imaju puno hlada.
Ako što  ne zeznem, možda požive koju godinu.
 
Free, krasni su ti rodići. I sve čestitke za 20 godina!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.