Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bosiljak - Ocimum basilicum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bosiljak - Ocimum basilicum

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bosiljak - Ocimum basilicum
    Objavljeno: 16 Lipanj 2007 u 00:20
Dobila sam bosiljak tamnocrvenih listova, dali se i on može upotrebljavati kao začin? Cry
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2007 u 10:44
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Dobila sam bosiljak tamnocrvenih listova, dali se i on može upotrebljavati kao začin? Cry
da, kao začin ali i kao lijek za umirenje  :)
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2007 u 13:21
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Dobila sam bosiljak tamnocrvenih listova, dali se i on može upotrebljavati kao začin? Cry
da, kao začin ali i kao lijek za umirenje  :)
A, kako da pripremim lijek???


Ažurirao andrea01 - 21 Lipanj 2007 u 13:21
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 06:23
Bosiljak se može koristiti kao insekticid, za liječenje bradavica, emfizema,glavobolje,visokog krvnog tlaka.
Bosiljak (Ocimum basilicum) pomaže kod ujeda zmija, škorpiona, očnih bolesti,a zgnječeno lišće polaže se na zglobove kod reumatizma. Čaj od bosiljka se koristi za liječenje slabih živaca, glavobolje i opće slabosti, protiv vjetrova, nadimanja i tegoba u probavnom sustavu, kod nekih crijevnih parazita, zajedno sa bijelim lukom, jača mokrenje i otvara apetit, za uređivanje menstruacije. Koristi se i kao začin, jer su jela ukusnija.
Beru se nadzemni dijelovi biljke u cvatu, i suše u hladu, na propuhu. Odmah se sprema po sušenju u staklenke ili limene kutije da ne izgubi miris .
Sakuplja(bere se) u srpnju i kolovozu kada cvate. Za lijek se koristi i sjeme.
Ružina voda, u kojoj se 18 sati močene sjemenke bosiljka zacjeljuju brzo rane na grudnim bradavicama.
Sok iscjeđen iz svježeg lišća bosiljka nakapan u u ho liječi od upale uha, a stavljen u nos odstranjuje hunjavicu.
Za reguliranje stolice : u 1 l. bijelog vina stavi se 1 šaka čitave biljke imoči 10 sati, zatim se procjeđeno pije 3 x dnevno po mala čašica, poslije jela. Ovo vino, pomješano sa jednakim dijelovima stolnog ulja, pije se 3-4 žlice dnevno kao lijek kod najtvrdokornijih zatvora stolice. 
(za ostale informacije, koga zanima, neka pita .Smile)
 
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 10:47

Uh, koliko stvari o ovoj biljci nisam znala, uvijek sam ga koristila samo u kombinacijama sa paradajzom. A gle ti ovo??? Smatrala sam ga samo začinskom biljkom!


Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 14:29
Ivane ,  ClapClapClap 
 
bitna stvar;
koja je razlika između bosiljka ubranog u ''prirodi-vrt'' i uzgojenog u tegli- na balkonu ???
općenito je to pitanje i za ostalo začinsko bilje ???

Ažurirao angi - 26 Lipanj 2007 u 14:32
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 15:43
Originalno poslano od člana angi angi napisao:

Ivane ,  ClapClapClap 
 
bitna stvar;
koja je razlika između bosiljka ubranog u ''prirodi-vrt'' i uzgojenog u tegli- na balkonu ???
općenito je to pitanje i za ostalo začinsko bilje ???
praktički ne bi trebalo biti razlike, ali ipak onaj  uzgojen u vrtu preferiram, no dobri i ljekoviti su oba..
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 16:40
Ivane, hvala
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 18:24
Ivane
Na vrh
batata View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 70
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje batata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 15:26
molim za savjete u vezi razmnožavanja bosiljka

kupila sam bosiljak, posadila ga u vrt, (bas sam ga danas u kajgani jela....  genijalan je! Thumbs%20Up )

i izrasli su mu mali bijeli cvjetići... Ima li itko iskustva s razmnožavanjem ove multipraktične biljke?? I koliko uopće živi?? zahvaljujem na bilo kakvom savjetu Smile

da ne bi bilo bez slike


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 15:44
Ostavi cvetove i nakon precvetavanja da sazri seme. Jednogodišnja je biljka i u proleće zasij seme i imaćeš opet predivnih biljčica. Ja imam bosiljak i sa zelenim i sa ljubičastim listovima, upravo sada cvetaju u bašti. Sijem seme početkom 5. meseca i rasad posadim u baštu. U jesen kada se osuše biljke počupam ih i ostavim do proleća na mesto gde neće kisnuti. U proleće izvadiš semenke i posiješ.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
batata View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 70
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje batata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 16:12
puno hvala voki!! Smile

a jel imaš možda sliku tog bosiljka sa ljubičastim listovima?? zanima me kako to izgleda, prvi put čujem za to!
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 19:45
Da, najbolje je nasijati iz sjemena, no bosiljak se može preko zime i očuvati svijež. Ja sam tri biljke kupljene prošlog ljeta preko zime držao na prozoru u kuhinji i imao čitavo to vrijeme sviježi bosiljak. Isti sam na proljeće zasadio u vrt gdje i sada raste, a na jesen ću ga ponovo u teglu pa na prozor.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 11:37
Voki sije bosiljak tek pocetkom maja. Pretpostavljam da ga sije na otvorenom, jer proslih godina, u to vreme, vec sam kupovala rasad na pijaci. To znaci da je u topla klijalista sijan tokom marta i aprila.
Ove godine se sam zasijao. Nikao je u saksiji u kojoj sam ga uzgajala.

Nickless, pretpostavljam da si mu zakidao vrhove. Jesi li?
Aglaja
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 13:50
A možeš sijati kad hoćeš i gdje hoćeš ako su ispunjeni uvjeti za klijanje. Trenutno mi u vrtu raste par biljčica bosiljka koji su zasijani u kući u 3, mjesecu kao i oni zasijani direktno u vrtnu zemlju u 5. mjesecu.
 
Vrhove je poželjno povremeno otkinuti da se potakne grananje, to zapravo radim kad se razvije nekoliko većih listova na vrhu pa uzmem za upotrebu.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 17:18
a listovi se mogu pobrati i zalediti u nekoj posudi ili kesici (tako ja napravim) i uvijek imas "svjez" bosiljak
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 17:42
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

a listovi se mogu pobrati i zalediti u nekoj posudi ili kesici (tako ja napravim) i uvijek imas "svjez" bosiljak
 
Moj je svježiji Tongue
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 17:48
zato i je u navodnicima Wink, ali svjeziji je od osusenog
Na vrh
batata View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 70
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje batata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 02:37
hvala na svim savjetima! Hug

budem i zamrznula, i pokupila sjemenje, a probat ći i zasadit dio u teglicu, pa šta bude, bude, glavno da će bit bosiljka do daljnjega
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2008 u 08:53
Batata, ostah ti dužan slike bosiljka sa ljubičastim listovima
Evo obični zeleni bosiljak:


Evo sa ljubičastim listovima:



A evo i šareni
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.