Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sirupi protiv kašlja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sirupi protiv kašlja

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2009 u 01:35
U djetinstvu moj omiljeni lijek za kašalj je bio uprženi šećer preljeven mlijekom i doda se maslac. Najgadniji kuhana crvena kapula sa ljuskom.

Najdjelotvornija stvar sad mi je čisto med ( za minut zaustavi napad kašlja kod alergije), a za šlajm i kašalj mad sa bijelim lukom ili crvena kapula isjeckana u med.

Za upalu grla na pamučnu krpu kiseli krastavci ili žlica meda žlica sode bikarbone, žlica lozovače. Smješati i na lanenu krpu, zamotati grlo. Ovo može i na pluća.

Lijek za bronhitis: 1l mlijeka, 5 suhih cvjetova bazge ( malo većih). Kuhati dok mlijeko ne dođe na pola. Procijediti. Piti ujutro na prazan želudac i naveče nakon večere ( ne jesti nakon toga) . Pije se 40 dana, mjera je čašica za rakiju.Nakon tog sljedećih 40 dana uzimati smiješan maslac 1kg i 2 kg meda(pravog) po jednu žlicu ujutro i navečer. Gospođa je tvrdila da joj se dijete oporavilo od bronhitisa.Tongue

Crvena djetelina ( glavice)- kod kašlja , bronhitisa, velikog kašlja,odstranjivanje šlajma,astma, kožne bolesti,psorijaza, ekcemi, borba kod kancera ( pogotovo žene), ima fitoestrogene te pomaže kod hormonalnih poremećaja i klimaksa.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2009 u 14:14
Hvala smrcko, sad sam bogatija za još jedan dobar recept.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 22:05
 Zainteresirana sam za ovaj pripravak s borovim izdancima i šećerom...za sestru koja ima problem s kašljanjem i asmom ( a čak i nije pušač)...
 Kad sam prošle godine bila na Bjelolasici s djecom, jedna mi je gospođa odande pričala o tom pripravku...sad mene zanima jel to mlade vrhove bora
treba brati ili mozda neke druge crnogorice : jela ili možda smreka...jer mi se čini da sam tamo malo borova vidjela...ako je baš bor, mogu li onda ubrati s ovih naših dalmatinskih borova?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 22:59
Mogu mladi izbojci i jednog i drugog j akoristim jelu - iako svi viču bor. Može se raditi od sve tri- koliko znam jednako je učinkovit. Beru se mladi izbojci kad izbace (vidljivo su svjetlije boje). Ja ih uberem doma operem prostrem na čistu plahtu da se osuše i kad su potpuno suhi odvojim iglice od grančice. Nekada sam znala iglice usitnjavati sjeckanjem, sada više ne.
U čistu i suhu teglu (ja koristim od 5l) stavljam red (cca 1cm) iglica, red šečera- sa šećerom završavam. Na teglu stavljam tanjurić (da nije zatvoreno a da je zaštićeno) i tegle stavljam na sunce- obićno se nakon 20-25 dana šećer lijepo otopi, sve cijedim kroz gazu, i flaširam. Ja osobno čuvam sirup u ormaru u podrumu (tamno, suho i tem cca 10-15 stupnjeva).
Nadam se da sam ti uspijela objasniti, ako te još šta zanima ne ustručavaj se pitati.
Nda napomena ako se pije na žličicu - preporučeno za odraslu osobu do 2 velike žlice na dan, a ako se razrijeđuje i pije kao sok do 2 litre soka dnevno, više nije preporučljivo- može se razrijediti i s mineeralnom. Sirup je izvrstan za osvježenje.
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 23:02
Hvala manči...
našla sam na kulinarki isto objašnjenje ( bor ili smreka).

Ja dajem peticu za recept, ali moram kao Goranka reći da to nisu borove iglice (jer nisu nabrane na boru koji raste prirodno u Primorju) već iglice smreke, rjeđe jele!
Sirup radite obavezno jer je dokazano djelotvoran!
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 23:05
Frida, ja i MM smo radili taj sirup i on se radi od vrškova, ali crnog bora, kod mene raste na malo većoj nadmorskoj visini, beru se vrškovi negdje u proljeće kad su onako zeleni i mekani (prije cvatnje).
U teglu staviš red tih vrškova crnog bora, pa toliko šećera i tako do vrha. Pokrije se pranjajućom folijom i stoji na suncu 40-tak dana, ponekad promješaš.
život je more
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 23:12
 da, shvatila sam i sad barim sestru da se zaputimo put like jedan vikend sad uskoro da naberemo....drugacije ne znam kako do izdanaka...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 09:01
...mislim da to zavisi od kraja gdje se živi, kod mene se beru izdanci smreke ( i jele... kad se nađe :)
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 09:25
 bas tih cetinjaca nema kod mene, samo bor....mozda netko ima u vrtu pred kucom pokoju jelu ili smreku, ali to je neprihvatljivo jer je u gradu...
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 13:45

frida, probaj napraviti med od cvjetova maslačka moja familija i ja smo se uvjerili i u njegovu djelotvornost Mamaa je rekla da je tu negdje stavila recept.

Moji su ove godine bili dosta bolesni, a kašalj smo izlječili samo s tim sirupom.

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 14:09
..probat cu...i o tome mi je pricala gospođa s Bjelolasice...samo maslačak moram brati na otoku gdj eje čist zrak i tlo...ovdje u okolici grada zbilja nema smisla...
hvala hoya...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 00:32
 napravila sam maslačkov sirup....smile126
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 00:33
i on se može razrijediti s vodom i piti kao sok....ukusno je....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2009 u 19:07
Danas sam na fizikalnoj terapiji razgovarala sa 70-ogodišnjim gospodinom.

Dao mi je dva recepta, za koje garantira uspjeh.

Njegovog unuka koji je imo težak kašalj gotovo godinu dana (i ništa mu nije pomagalo) , su izliječili čajem od grana višnje. Za to su čuli zimi kad se djetetu kašalj pogoršao i grane su brali zimi. On kaže da čaj bude  crven.

Drugi recept je sa trputcem ( muška bokvica - dugi list). Biljka nesmije biti dlakava i mekana (tad je divlja), nego čvrstog i glatkog lista. Ubire se kad ocvate. Ide red trputca i red šećera, koliko se želi redova. To se u tegli zakopa u zemlju na 30 dana. Taj gospodin smiruje astmu s tim.

Meni je ovu godinu za neki čudan kašalj pomogao kupovni sirup od jaglaca. Na njemu piše da je za produktivni i ne poduktivni kašalj.Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 12:49

I ja radim sirup od iglica jela...ali ih nisam usitnila smile42 ,već sam ih cijele složila u staklenku...Hoće mi ovako  sirup uspjeti?

Znali li tko?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 17:51
klasičan način i je složiti ih cijele, bez brige uspijeti će.... na ovoj paklenoj vrućini nema šanse da ne uspije :)
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 17:59
šmrcko postoji recept i sa košticama i peteljkama trešnje- za pripravak uvarka, međutim najproduktivnija primjena se s njime pokazuje pri lučenju nakupljene vode u organizmu i tzv vodene bolesti- samostalno nije baš bog zna kaj za kašalj
 
što se tiće iglica- uspjeti će ti- dovoljno je vruče ne brini seSmile
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 23:23
uh ,odmah mi je lakše...Hvala!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2009 u 00:06
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 17:03
Negdje na CIF-u sam našla recept za
 
Sirup protiv kašlja od kadulje
cca 20 dag droge ( biljke)u 400 g vode kuhati 5 min, maknuti sa vatre, (dodati ako se želi npr. 5 g crnoga sljeza - van vatre), ostaviti poklopljeno 10 min, procijedi se nakon toga!... odvaže se 100 g meda i dolije na to 300 g vruće iscrpnine biljke, miješati...onih 5 g koji sye poslije dodaju može biti bilo koja druga biljka ... a dobar je anis i koromač posebno (zgnječene sjemenke)......
čuvati u frižideru!!!!
 
Radila sam ga, super je, ali se ne sječam da li sam radila od suhe ili svježe kadulje, a pretpostavljam da nije isto, također da li su grami tekućine isto što i mililitri???? zato bih molila autora recepta ili nekoga tko zna da mi razjasni moje dileme...moram hitno raditi novi sirup, jer sam zadnje kapi popila ovih dana, a zima je tek počela Unhappy.
Unaprijed hvala!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.