Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
Korisnik
Poruka
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 14:58
nema veze tako i tako vecinom traju te lovke jednu sezonu pa onda nove narastu to ti je sasvim normalno jos kad se kukci unutra ulove to ti se sve osusi ;)
Per aspera ad astra.



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 15:58
Znači kukci im dođu glave Confused
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 06:57
da zato i sluze lovke ;)  npr venerina kad ulovi kukca lovka joj pocrni i pocne trunuti zato se nemoj zabrinuti  :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 14:27
Pa, u biti, muholovke bi trebale moći svaku svoju lovku koristiti najviše 3-4 puta (uspješno ili neuspješno, zato se ne preporuča uznemiravati ih bez razloga, da se zatvaraju "u prazno"), nakon čega se osuše; o tome je već bilo govora negdje na početku ove teme...

što se saracenije tiče, nije mi poznato da se istima suše lovke samo zbog lova kukaca. Mislim da se to događa sezonski, uglavnom zimi, uslijed mirovanja biljke i/ili slabijeg zalijevanja; no svakim proljećem biljka razvija nove lovke, kojima zamijeni ove stare, osušene, tako da mislim da je i to dio normalnog procesa.


Pozz!
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 14:31
@Zvjezdana: ti si negdje prije bila pisala da ti saracenija razvija predivan cvijet - možeš li objaviti koju fotku? Koliko ti je stara saracenija? Mojoj je ovo druga godina, no još uvijek nema niti naznake nekog cvijeta, iako je bujnija i veća no ikada do sada... :-/

Zanima me počne li cvjetati tek nakon par godina, ili...?



Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 15:26
Imam neke saracenije 3 ili 4 godine, neke sam spremila na prezimljavanje u grijani plastenik (tem. 5-6 st. C), a druge ostavila u jezercu u vodi gdje inače stoje. Jedna od njih je procvjetala, cvijet je stvarno neobičan. One iz plastenika više su osušene vjerojatno jer ih nisam redovito zalijevala. Osušene vrčiće nadoknađuju novim, ali ni jedna od tih nije cvjetala.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 18:23
evo slika te sam vec bila negdje i stavljala...





neznam ove godine mi nije cvjetala bar ne jos a prosle godine u ovo doba vec je bio cvijet neznam sto ga potice iskreno cvjetala mi je samo dva puta do sada i to imam ovu zutog cvijeta i ovog nekog crvenkastog
Per aspera ad astra.



Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 21:52
Prekrasan cvijet zvjezdana .
 
Mesožderka na prvoj slici krenula je cvijetati ,al sam ja odsjekla pup da mi nebi uvenila ,tako da neznam kakav bi cvijet izgledao
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2011 u 07:15
nebi ti uvenula nego bi samo ju oslabio cvijet od venerine bude bijeli imam i njenu sliku negdje pa cu staviti
Per aspera ad astra.



Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2011 u 08:45
@Zvjezdana: Vau! Stvarno neobičan cvijet! Clap
Valjda će i moja, jednom... Ermm
@Anči39: Ja sam bio stavio par fotaka s cvjetovima muholovke na ovoj temi - idi samo jednu stranicu unazad, tamo bi trebali biti...
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2011 u 21:42
Hvala !
 
 
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Leo22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Listopad 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leo22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 23:51
Za pocetak pozdrav svima od novog clana foruma :)
Nedavno sam se jako zaljubio u mesozderke i nabavio sam si neke no sada je problem sa bijelim tresetom kojeg nigdje ne mogu nabaviti pa se bojim za svoje biljcice da ne uginu!!
Moze li mi netko pomoci i uputiti me gdje ga ima za kupiti u Zagrebu ili okolici, a da nije bas kolicina od 200+ litara.
Cheers! Leo
Na vrh
lilith1111 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilith1111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2012 u 10:03
Dobar dan i postovanje:)

Kupila sam iz Ceske nesto sjemena za mesozderke (vidjela sam ovdje na forumu da ne hvali iz Ceske sjeme). Prvi put ih sijem i nadam se da ce uspjeti:) Naravno necu odmah posijati svo sjeme ostavit cu neko i za proljeca. Eh sad na uputstvu koje sam dobila pise da sjeme polozim na vlazan treset, ostavim dva dana tako pa onda u plasticnu vrecicu pa u frizider na 6 sedmica, poslije toga na sunce. Da li je neko sijao na ovaj nacin ili imate da mi preporucite nesto drugo.

Biljke koje sam kupila su:
set contains 120 + pc fresh seeds :
10 pc - Dionaea muscipula ( harvested 08 /2012 )
10 pc - Darlingtonia californica ( harvested 08 /2012 )
20 pc - Sarracenia mix ( harvested 8/2012 )
30 pc - Drosera binata ( harvested 08/2012 )
20 pc - Drasera intermedia ( harvested 08/2012 )
30 pc - Drosera rotundifolia ( harvested 08/2012 )
10 pc - Pinguicula vulgaris ( harvested 07/2012 )
Na vrh
Itch View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 21 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Itch Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2012 u 15:19
Pozdrav,
 
Iskreno da ti kažem, ne isplati ti se "zezat" sa sjemenkama. treba im najmanje dvije godine da izrastu u omalenu biljkicu... "zrelost" dosežu tek nakon cca 4-5 godina.
 
A da ne pričam o uvijetima koje im moraš pružiti, s obzirom da ih ne možeš samo držati vani tokom godine. (zime prehladne, ljeta prevruća)
 
Meni je iznenađujuće velik broj i sjemenki proklijao (par vrsti drosera, dionaee i saracenie) od 40 drosera samo je jedna dosegla veličinu od 3 cm u promjeru ostale su sve bile oko 0.5-1cm u promjeru i to nakon skoro godinu dana nakon klijanja.
 
čim je ljeto došlo sve do jedne su riknule. malo začuđujuće pošto im treba puno svijetla i oko 25-30 stupnjeva
 
saracenie, od 12 komada koje su nikle i narasle do 3-4cm samo je jedna živa i nakon godinu i pol još uvijek je oko 4cm velika i ne mrda...
 
u 4-5 mjesecu sam zasadio par dionaea i sad su velike cca 5mm (kakve su i bile posljednjih 2 mjeseca, isto ne mrdaju baš)
 
Najbolje ti je kupiti već odrasle biljke pa usput se "zezat" sa sjemenkama koje dobiješ od cvijetova.
 
Možeš na netu naručiti i odrasle biljke samo postoji šansa da ti ih uzmu na carini (osim ako nemaš fito certifikat tzv. "biljnu putovnicu"). Za to ti treba malo sreće, ali nije tako čest slučaj da se to desi, koliko sam ja bar čuo.
 
ja sam ti kupio jednu dionaeu prije godinu dana, i od nje sam dobio jedno 9-10 novih biljaka, čistim dijeljenjem biljke. isto i sa sarraceniom purpureom (venosa), sad ih imam 4, a sve od jedne biljke izašlo.
 
kaj da ti kažem, podivljaju u proljeće :)
 
Ali sretno ti bilo sa sjemenkama, nemoj se obeshrabrit...možda ćeš ti imat više sreće (i strpljenja) nego ja.
 
što se tiče pripreme sjemenki ja ti predlažem da ih sačuvaš do pred proljeće...pa sredinom drugog mjeseca ih stavi na vlažne salvete pa u neku posudicu najbolje (bolje nego vrećica) pa u frižider na jedno 3 tjedna dana do mjesec dana. do tad stigneš perlit nabavit (u bauhausu ga imaš od 3kg pakiranje...dost jeftino)
 
kad pripremiš zemlju samo ih stavi na zemlju...nemoj iz ukopavat jer neće niknut...probaj ih rasporedit po teglicama da svaka ima bar 1-2cm razmaka (znam da je teško jer je sjeme eličine zrna prašine...ali uz malo strpljenja i igranja sa čačkalicom ćeš uspjet. :)
 
staviš ih na južni neki prozor gdje ima sunca i čekaš...
 
tako sam ih bar ja "pripremao" i niklo mi je oko 60% sjemenki od svake vrste (što je jako dobar postotak :) ) i nikle su za dva do tri tjedna ovisno o vrsti) Jedino me drosera rotundifolia iznevjerila nije ni jedna nikla :( , a i intermedia mi je jako brzo riknula.
 
Eto... nadam se da će ti pomoć bar malo...iako ova moja priča i ne puca baš od optimizma... :P
 
oboružaj se strpljenjem, raspitaj se o uvjetima za svaku pojedinu vrstu...i probaj im dati maximalno koliko možeš od toga...
 
Ja ti želim puno sreće...
 
 
 
Na vrh
lilith1111 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilith1111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 10:00
Hvala velika na odgovoru:))) I to poduzem:) Nisi me obeshrabrio, znam da je jako tesko uzgojiti ih iz sjemena, ali bino mi je to sto si reko jer je licno iskustvo po meni najbolje:) Uradit cu tako, sacekati do proljeca pogotovo jer u kuci nemam juzni prozor (cudno ali istitinito.) Sta mislis da ih zbog oga u proljece stavim vani, zivim u Mostaru i proljece je bas toplo?
Za sada pokusavam da nabavim treset i perlit pa cemo vidjeti:)
Hvala velika jos jednom:)))
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 19:31
Pozdrav!
Itch, hvala na razmijeni ovih vrijednih iskustava!
Lilith, ako živiš u krajevima s blagim zimama (kao ti u Hercegovini ili npr. Dalmacija) mislim da mesožderke umjerenih podneblja (a to su muholovke, i većina saracenija i rosika) uopće nije potrebno unositi unutra tj. mogu cijele godine ostati vani! Za zimsko mirovanje im i jest idealna temperatura oko 10°C, ali mogu podnijeti i hladnije samo ako je iznad 0 i nema mraza (odnosno smrzavanja tla).


Na vrh
lilith1111 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilith1111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2012 u 10:12
Hvala Aleks:) Samo jos da ih uspijem iz sjemena izvuci:)))
Na vrh
luka157 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luka157 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2014 u 01:00
Može li mi se javiti netko iz Slavonije tko ima iskustva s uzgajanjem ovih biljaka? Trebam par savjeta oko prezimljavanja. Smile
Na vrh
Amica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Kolovoz 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Amica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2014 u 12:08
Prodajem čisti bijeli treset bez ikakvih primjesa i dodataka. Morala sam ga kupiti za presađivanje svoje venerine muholovke. Cijena je 6 kn po litri.
Treset se prodaje u pakiranjima od po 5 litara, slanje Tiskom, poštom itd.
Javite se preko privatne poruke, ako vam treba.
Na vrh
Deja999 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 04 Rujan 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Deja999 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2014 u 15:43
Koja je cijena treseta Trebala bih litru i treseta i perlita....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.