Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
Korisnik
Poruka
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2008 u 19:17
perlit sam nabavio u gramatu,ali imaju samo količine od 100 litara i cijena je bila nešto preko 100 kn.što se tiče bijelog treseta bilo ga je u vrtnom centru na samoborskoj cesti kod svete nedjelje.da me ubiješ nemogu se sjetiti kako se zove.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
superiva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje superiva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 15:56
okej,hvala puno,probat cu nac!!!:))
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 13:29
Pozdrav svima!

Novi sam član ovog foruma i ponosni vlasnik svoje prve mesožderke (venerine muholovke, dakako... Wink). Ona i jest razlog zbog kojeg sam pronašao ovaj forum i registrirao se. Kupljena u osječkom Baumaxu, uz popust, za 24kn...
Dakle, na početku, još jednom da se zahvalim skitnici na perlitu i tresetu! Kako tih materijala u Osijeku nema ni za lijeka, pronašao sam ovaj forum i zamolio skitnicu za malo treseta i perlita, koje mi je on promptno poslao tako da je paket već za 2 dana bio kod mene. Puno hvala, još jednom!

Na slici vidite kako to (trenutno) izgleda. Presađivao sam prema uputama s http://www.mesozderke.com/, mješajući treset i perlit tako da perlita, kako je tamo navedeno: "Bitno je da ga ima ali da ga nema previše".
Napominjem da mi je ovo prvo presađivanje neke biljke uopće, što možda nije nasretniji podatak Wink za samu biljku, ali sam eto htio to probati. Vodu koju sam dodao je bila standardna destilirana. Sad, nadam se da će poživjeti... Smile

E sad, pitanja:

1. je li veličina ovog kaljića dostatna za biljku te veličine? skitnica mi je napisao da muholovke vole manje posude, pitanje je je li ova ipak premala...
2. vidim na većini drugih slika da muholovka ima crvenu unutrašnjost klopki, dok su kod moje zelene - radi li se o zelenoj varijanti, ili će unutrašnjost postati crvena kad biljka naraste malo veća (odnosno ljeti)?
3. trebam li odstranjivati odumrle klopke kako se kiselost tla ne bi poremetila i odstranjujem li pri tome cijeli list, ili samo klopku (na vrhu lista)?
4. gdje se može nabaviti mahovina koju vidim na slici koju je poslala tanarri?

Toliko za sada!


Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 14:56
ja sam napravio mješavinu pola pola i mislim da joj je dobro,po meni posuda je OK a klopke če polako crvenjeti kako bude lovila insekte,bar je tako kod mene.e sad što se tiče odumrlih listova ja ih ne mičem iz čistog razloga što u tom slučaju može se desiti da zatresem klopku.ona se tada zatvara a nema ulova.samo zatvaranje klopke je stresno za biljku pa onda da se to radi bez raloga nema smisla.kako hočeš ali moja preporuka je da ne diraš jer listovi če sasušen ležati na površini jer nemože doči do raspadanja kad su na suncu,veči dio godine,a kad kiša padne samo prođe kroz treset.zalijevaš ju i tako u podložak,to znaš.evo prilažem sliku svoje biljke.

mi smo djeca cvijeća
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 12:52
Jedno pitanje, u vezi prezimljavanja muholovke: svugdje se navodi kako je dobro da mesožderke umjerenih podneblja prezime negdje izvan grijanih prostorija. Ja sam svoju do sada držao na (zatvorenoj) terasi, s prozorima (staklima) prema jugu i zapadu, tako da je biljka dobivala (koliko-toliko, u ovim mjesecima) dovoljno svjetla. Međutim, na toj terasi se temperature ne razlikuju previše od vanjskih, jedina je razlika što nema vjetra. Stoga pitanje: što će se dogoditi ako temperature padnu ispod 0 °C: hoće li treset zamrznuti i može li (smije li) sama biljka zamrznuti, na ovakvoj zatvorenoj terasi? Druga je opcija da ju prenesem u jednu nutarnju prostoriju, s prozorom prema istoku, gdje temperature ne bi padale ispod 15°C. Dakle - toplina ili svjetlo?
Dodatni je problem (ali ne trenutno) to što mi kuća ima sve prozore okrenute ili prema istoku ili prema zapadu, a niti jedan prema jugu (ili sjeveru, ali to je sad nebitno ;-)), pa ne znam gdje držati biljku tijekom ljeta. A volio bih da mi je negdje u blizini, tako da je mogu promatrati (i proces hvatanja kukaca, of kors :-))
Za ljetnu shemu, opcija je držati je na toj terasi, ili negdje na otvorenom (ako prozori na istok/zapad nisu dobri)?

Eh, da, još nešto: je li dobro davati povremeno muholovci (žive) kukce (ako ih uhvatim) tijekom zime, ili je jednostavno ostaviti na miru (uz povremeno zalijevanje) do proljeća?

Zahvaljujem na svakom savjetu! :-)
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 15:53
brbe ti je gore stavio link na kojem možeš saznati uglavnom sve o tim biljkama
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2008 u 20:06
Pa venerina muholovka po zimi inače miruje pa stoga netreba joj loviti kukce...
a mislim da na mesozderke.com piše da im je dosta recimo nekih 3,4 ili 5 muha na godinu...
i da mora im se obezbijediti hladnije mirovanje...
negdje sam čitao da su ih ljudi stavljali u plastičnu vrećicu i u hladnjak kao prezimljavanje...Confused
no mislim da je dovoljno pustit je vani, samo održavati zemlju vlažnu i ne previše vode kao po ljeti i paziti da se ne smrzne korijen...
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2008 u 14:10
ja sam svoje stavila u negrijano stubiste... ustvari grije se malo ali to je skoro nista nije nikad ispod nule bitno :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2008 u 14:36
Hvala na savjetima, meni je samo bitno smije li biti na temperaturama ispod 0°C (iako na stranicama www.mesozderke.com piše da smiju biti na temperaturama do -20°C, ali se preporuča ne niže od -5°C) - pitanje je što će se dogoditi ako smrznu (npr. korijen)?
Ali mislim da na terasi, u tresetu, se to ne bi smjelo dogoditi...
@Zvjezdana: ima li dovoljno svjetla na tom stubištu?
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2008 u 17:21
pa  imam jedan krovni prozor i na vratima stakla... morat ce im iti dosta jer nemam di drugo ga spremiti :D
Per aspera ad astra.



Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 12:21
svoju muholovku sam stavil u kupaonu Exclamation jel to dobro?izgleda ko da se odlučuje krepatiCry
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 15:44
Ako joj se smrzne korijen ugine definitivno!!!!
mogu podniejti NEKE SORTE i do -20... ipak ima i muholovki u našem podneblju...
no svakako treba spriječiti smrzavanje korijena!
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 15:45
vule pa gle da je ljeto vjerojatno bi uživala na tom vlažnom mjestu ali njoj sada treba malo hladnije mjesto... ona sada bi trebala prezimiti inače Dead
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 23:27
vrnul sem ju nazaj u zimski vrt,supruga je mislila da joj ,pošto su velike staklene površene bude previše sunca za mirovanje,valda bu preživelaWink
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 08:20
Trebale bi... ako vidis da ime ne odgovara mozes ih opet preseliti... samo treba malo pripazitiThumbs%20Up
Na vrh
Felix View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 15 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Felix Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2008 u 16:58
naš frend u celju ima muholovke posađene vani oko jezera već 10 godina i uredno prezimljavaju
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2008 u 17:01
morat ću i ja sebi koju nabavit da lovi muhe jer više ih nesmijem ljepit od zid.WinkImam zabranu
čovjek uči dok je živ
Na vrh
josiphr View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josiphr Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:05
dragi forumaši molim vas pomoć

jel mi moze netko reci gdje nabaviti ovaj supstrat za venerinu muholovku

(bijeli treset i perit)

ako neko ima šaćicu za pokloniti, prodati ili slično, hvala!
Na vrh
tanarri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanarri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2009 u 22:39
Perlit imas ovdje (Agroperl): http://www.europerl.hr

A treset ovdje: http://www.ersek.hr

Obadva trebas nazvati na telefon, mail ili ne citaju ili im se ne zuri bas s odgovaranjem.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2009 u 09:35
eto moje su prezimile venerine muholovke i saracenije :) saracenije ce mi cak i cvjetati... ocito im je pasalo u stubistu ;)
venerine sam presadila jer ih je bilo puno na kupu mladih stoje jos pa ce valjda prezivjeti.... stavila sam ih vec van mislim da im je dovoljno toplo..
nepentes nisam jos, a i on mi je bio u kuci u sobici koja se isto ne grije jako...
Per aspera ad astra.



Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.