Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 10>
Korisnik
Poruka
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 13:23
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:

Jesi li ih tek kupila, ili ih imaš već dulje vrijeme? Jesi li ih presadila u odgovarajuću mješavinu perlita i bijelog treseta?Zaljevaš li ih običnom vodom ili kišnicom (destiliranom)?


kupila sam ih negdje u 4. mjesecu, jednu sam kupila u 8. mjesecu.. ove koje sam u 8. mjesecu kupila su skroz gotove. zalijevam ih destiliranom isključivo i presadila sam ih u mješavinu zemlje za rododendrone(pH je mislim oko 4) i vulkanskog pijeska. u Kaliji vele da bi t trebalo bit okej jer tak radi i neki čovjek kaj ih uzgaja i dolazi često kupovati. imam nepenthes, sarraceniu hibrida, droseru i muholovke i jedino mi muholovke padaju u depresiju..

i da, stoje na suncu i glumim im kišu pa ih špricam destiliranom.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 14:00
I ja sam u Kaliji kupio zemlju za rododendrone prema savjetu djelatnika Kalia centra s obzirom da mi je rekao da nigdje neću nabavit treset i perlit jer toga u Zagrebu nema! Cry
Znači tebi ide dobro sa tom zemljom?
Jel treba kaj dodavat? Gdje ima tog vulkanskog pijeska za kupit?
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 16:42
vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 12:19
Pozdrav svima! Idemo redom:

1. Glede matrijala (perlit & bijeli treset):
@Sanitarac & SweetRevenge: pretpostavljam da pričate o Zagrebu & okolici, zar ne ("Kalia" i vrtni centar kod Lesnine)? Jer ja u Osijeku nisam našao ni jedno ni drugo :-(

Obje komponente mi je dopeljao bratić koji živi u Zagrebu. Treset ne znam gdje je nabavio (morat ću ga pitati ponovo), a perlit je kupio u Samoboru (osobno je otišao tamo), u firmi čiji je link svojedobno ovdje ostavila tanarri, a evo ga još jednom: http://www.europerl.hr
Tamo su i tel. brojevi i adresa firme. Morat ću ih osobno nazvati, te pitati šalju li perlit poštom i koja najmanja količina (za ubuduće).

2. Glede uzgoja & održavanja:
Sve bitne podatke o ovome imate na ovoj odličnoj stranici (još jednom Wink): http://www.mesozderke.com
Za napomenu, čovjek koji održava te stranice nisam ja, nego moj imenjak, koji mi je i osobno odgovarao mejlom na neka pitanja kad sam počinjao, stoga se ne ustručavajte pitati ga što vam nije jasno, čovjek je i više nego susretljiv i spreman pomoći.

U biti, što se mojih biljaka tiče, stvar je (do sad bila) vrlo jednostavna:
a) Presaditi biljku u mješavinu perlita i treseta 50:50
b) Nastaviti zaljevati biljku kišnicom i/ili destiliranom vodom i to od dolje (dakle, u pliticu u kojoj stoji kalj).
- za prskanje po listovima ne znam je li nužno: ja svoje nisam do sad prskao... :-/ ...hmm, možda bih trebao...
c) staviti je na neko sunčano mjesto, preko ljeta vani, preko zime u negrijani prostor (gdje nema smrzavanja, ali nije ni sobna temperatura)
- s tim da ni to ne mora biti sunce cijeli dan - ja svoju držim na istočnom prozoru (nemam južni), tako da ima direktnog sunca samo pola dana i opet uspjeva nadasve dobro!
d) I to je to! Biljka će se već sama pobrinuti za hranu (kukce), ne morate je čak ni "hraniti" (ako već to želite, onda kukac ne smije biti potpuno mrtav, nego se mora makar malo micati, inače ga biljka smatra grančicom ili nečim sličnim što je slučajno palo u klopku i izbaci ga!)

Stoga, na žalost, ne mogu pomoći u slučajevima kad se biljka (bez vidljivog razloga) suši... @SweetRevenge: ako kažeš da svoju zaljevaš redovno i stoje na suncu i (pretpostavljam) ima "hrane" Wink, a svejedno se suše, problem bi mogao biti jedino u zemlji... probaj pitati onog aleksa s mesozderke.com, možda ti da kakav koristan savjet...

@arbor: možeš li podijeliti s nama kakve instrukcije za uzgoj iz sjemena? Ja sam ove godine preskočio taj detalj, tj. odrezao sam cvijet da mi muholovka ima više energije, jer je bila isto tako pred uginućem... i lijepo se oporavila poslije toga... Wink
Ali zato sljedeće proljeće namjeravam pustiti da procvjeta, pa pokušati dobiti sjeme...

@trnna: nema na čemu! Big%20smile

Za kraj, evo mala retrospektiva mojih (trenutnih) ljubimica:

http://picasaweb.google.com/aleks009/Carnivorae?authkey=Gv1sRgCJLX3rOBr_rwTg&feat=directlink
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 15:54
Kada sam ptimijetio da se suši(za to je moja mama kriva-kada bi se klopka zatvorila ona bi je odrezala...nije imala pojma...) mijenjao sam joj vodu iz podloška i nestrpljivo čekao da vidim znakove oporavka......a onda je izrasla mala muholovka(jako sitna......jedva sam je primijetio) i upočetku je nisam ni hranio več je rasla od vode i sunca......e tako 2 godine sve do danas.....
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 15:59
Sada razmišljam......možda to nije bilo sijeme možda iz podanka.....ili.....znam jako puno o ovim biljkama.....ali opet ne dovoljno...
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 14:14
aleks- puno hvala. ma eto sve navedeno znam i stvarno, kak moja mama veli"više skačeš oko tih biljaka nego oko sebe" bit će da im zbilja nekaj sa zemljom ne valja, možda to presađivanje nisam napravila na pravi način, nemam pojma, sad ću čekat do proljeća pa kupiti novu muholovku (par njih) pa sa svakom napravit drugačije, da vidimo kaj im zbilja paše..
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 01:50
Originalno poslano od člana SweetRevenge SweetRevenge napisao:

vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Tamo nemaju ničeg jer su zatvorili zbog onih radova kaj su bili tamo...
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 01:53
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:

Pozdrav svima! Idemo redom:1. Glede matrijala (perlit & bijeli treset):@Sanitarac & SweetRevenge: pretpostavljam da pričate o Zagrebu & okolici, zar ne ("Kalia" i vrtni centar kod Lesnine)?

Yes! It is true!
Zagreb je grad a najvjerojatnije kako stvari stoje morat ću otić u Samobor, ak nekaj obavim tamo javim se pa da znate.
Kaj se tiče informacija zahvalan sam na tome!

Možda čak u petak odem tamo, imal budem vremena...
Al od toliko vrsta perlita, kaj da uzmem, onaj obični bez oznaka, jel?
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 11:50
Originalno poslano od člana Sanitarac Sanitarac napisao:

Originalno poslano od člana SweetRevenge SweetRevenge napisao:

vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Tamo nemaju ničeg jer su zatvorili zbog onih radova kaj su bili tamo...


e oni su imali dugo radove, i zvala sma ih i pitala kad će bit gotovi i reklu su kao uskoro. nakon tog poziva otišla sam tam nakon tjedan dana i radovi su im se produžili al sam uspjela čopit vlasnicu koja je došla u izvidnicu i nagovorit da mi proda Smile
a ako misliš na one druge radove, onaj nadvožnjak kaj se radi il kaj već, za to ne znam.. ja sam se sparkirala baš u lesnini i pješke prošla
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 11:51
ili su skroz zatvorili??
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 13:18
Ma ja sam sreo nekog lika tamo, vidio je da sam u potrazi za nečim pa me pito kaj trebam.
On mi se žalio da su morali (privremeno) zatvorit dok ovi ne izgrade onaj nadvožnjak. To ih je dosta dotuklo, pa veli da će im trebat vremena dok se oporave...
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 13:38
Jedna od mojih ljubimica počinje puštati cvijet, dal da ga režem ili???
S obzirom da mi se čini da su u lončiću 2 biljke a ne jedna, jedna od njih se "suši"
Help needed...



[IMG">http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/6772d376-PA030063_small.jpg" />
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 00:22
Huh? Stern%20Smile Cvjeta u jesen? Ne znam šta bih ti preporučio... Da je proljeće, rekao bih ostavi cvijet i probaj dobiti sjeme (ako je potrebno, opraši ga sam uz pomoć kista), jer biljka izgleda dobro, "ugojeno"... Big%20smile

Btw. jesi siguran da su 2 bljke u kalju? Ne vidi se sa slike dobro...
Ako pod "sušenjem" misliš na ovo što su pojedine klopkice počele bivati smeđe, pa crne, to je normalna "reciklaža" klopki. Naime, svaka se može zatvoriti i otvoriti cca. 3-4 puta, nakon čega se počne sušiti (zbog toga se ne preporuča uznemiravati klopke bez potrebe), a iz sredine biljke pojavljuju se pri tom novi listovi, na kojima se razvijaju nove klopke. Tako da te to ne bi trebalo brinuti... (ako je to slučaj).
Druga je stvar ako cijela biljka istovremeno (svi listovi) počne mijenjati boju u smeđu(tj. sušiti se), a novi se listovi ne stvaraju...
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 11:12
haha, pa sa ovim ludim vremenom nije ni čudo da su se i biljke zbunile :D
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2009 u 12:40
pazi...to je sasvim moguće....možda imaš 2 biljke od kojih je jedna izrasla i podanka druge .......to mi se često događa....

Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2009 u 12:42
I još jedna novost za ljude iz Osijeka.......znam di ima treseta........u Josipovc-tvrtka PŠENO ........imaju bijeli treset koji uvoze iz rusije......ali ne znam gdije točno se nalazi ta tvrtka.....
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2009 u 12:48
Jel ima kakva šema za poslat poštom ili da ih kontaktiram nekak možda distribuiraju nekom u Zagreb....
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2009 u 10:38
Originalno poslano od člana Sanitarac Sanitarac napisao:

Jel ima kakva šema za poslat poštom ili da ih kontaktiram nekak možda distribuiraju nekom u Zagreb....

neznam....za ovo sam saznao u petak od jedne profesorice koja je studirala šumarstvo i hortikulturu.....tresat je jako kisel i traba koristiti rukavice.....bez obzira imate li osjetljive ruke li nemate.........
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2009 u 23:11
Evo, malo sam se raspitao za treset i perlit koje ja trenutno imam, i situacija je sljedeća:

1. Treset je bio nabavljen u tvrtci koja se zove "Euro-Brod" (http://www.euro-brod.hr/kontakti.asp).
Tvrtka je iz Slavonskog Broda, ali ima podružnicu na Žitnjaku u Zagrebu. Na moje pitanje o slanju poštom odgovor je da ne šalju robu poštom fizičkim osobama, nego su veleprodaja za druge firme.
Jedina je mogućnost doći osobno (što je moj bratić bio i napravio u Zagrebu) i kupiti.
Drugi je problem što je minum kupovine vreća od 70 litara (košta oko 70-ak kuna).
Treći je problem što je pH vrijednost treseta 5,5-6,5, dok je preporučena vrijednost za većinu mesožderki 3,5-4,5 (to sam naknadno skužio kad sam išao provjeriti vreću koju ja imam! Confused)
Vidjet ćemo kakvog će to učinka imati na rosiku i saraceniju, koje sam obje presadio u taj treset (muholovka je u tresetu koji mi je bio poslao Skitnica s ovog foruma još prošle godine, a čiju pH vrijednost ne znam)...

Dobra vijest za uzgajatelje iz Osijeka i okolice: iako ni Brod nije daleko, tvrtka svoj treset dostavlja poljoprivrednoj ljekarni "Biogal" u Višnjevcu (http://www.datoteka.com/croatia-zute-stranice/B/biogaldoovisnjevac_6685.html).

Nisam ih stigao nazvati da provjerim raspoloživost, cijene i vrstu treseta koje prodaju...

2. Perlit prodaje tvrtka čiji je link ovdje već bio par puta ("Europerl"). I to mi je dopeljao bratić izravno od njih iz Samobora, vreća od 10l koštala je 26 kuna. Na upit o slanju poštom odgovorili su da, na žalost, to ne rade, osim također drugim tvrtkama i to veće količine ("prekomplicirano je poštom..." Disapprove)

Tako da je jedina mogućnost glede njih odlazak izravno do njihove tvrtke ili zamolba nekom prijatelju, poznaniku ili rodbini koja živi u blizini da to učine za vas... Unhappy

Druga je mogućnost malo se vrzmati po lokalnim vrtnim centrima i poljo-apotekama, pa nabasati negdje slučajnu na jednu ili obje komponente...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.