Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
    Objavljeno: 11 Lipanj 2008 u 10:18
(prepričano od autora  Vesne Pleše)
Biljke mesožderke ili karnivorne biljke , za razliku od ostalih biljaka opremljene su organima za ulov i probavu malih životinja.
Ako je žrtva kukac, nazivaju se insektivorne biljke (kukcožderke). Ove biljke ne proizvode tvari neophodne za  život fotosintezom kao druge biljke, a pošto rastu na terenima koji su siromašni nitratima, hranjive tvari koje su im potrebne za razvoj nadoknađuju iskorištavajući nitrate iz životinjskih bjelančevina. neke žive kao epifiti - rastu na drugim biljkama ili životinjama, ali ne kao paraziti već sami proizvode hranu.
Biljke koje nazivamo mesožderke moraju zadovoljiti nekoliko uvjeta: da budu sposobne hvatati životinje, da mogu razgraditi uhvaćenu životinju.
Kukce najčešće privlače svojim atraktivnim bojama cvijeta.
Životna staništa ovih biljaka su uglavnom močvare, tresetišta i karbonatne stijene. razlog ovakvom načinu ishrane su obilne kiše i nedostatak hranjivih tvari. Neke vrste imaju aktivne klopke, dok druge imaju pasivne klopke,a biljke imaju isti životni ciklus kao i ostale cvjetnice. Razmnožavaju se spolnim putem ili vegetativnim, formirajući pupoljke koji rastu i nalik su na roditelje. Imaju nekoliko faza životnog ciklusa - klijanje sjemena-sazrijevanje biljke (najčešće tijekom jedne godine) - cvjetanje biljke.
Nemaju puno predstavnika u biljnom svijetu.
ROSIKA  je rijetka vrsta, relikt, ali je i predstavnica najrazličitijih  (oko 130) vrsta mesožderki u svijetu. Raste gotovo na svim kontinentima. Oblik i rast im je različit. U našoj zemlji raste okruglolisna rosika koja raste na prijelaznim cretovima poznatih po mahovini gdje raste mah tresetar koji i dominira na tom staništu. Opisivati j eneću, jer mislim da je dosta opisana.
Ime vrste dolazi od grčke riječi Droseros - orošen,vodenast,jer ljepljive žljezdaste dlake izgledaju kao male rosne kapljice. Drgi dio naziva  - rotundifolia dolazi od latinske riječi  rotundu folius što znači onaj s krupnim listovima. Kod nas su joj staništa Žabnik kraj Varaždina, Čret,Sveti Križ,Dubravica, Lobor i Belec u Hrv. zagorju., Topusko i Blatuša na Kordunu, Lika i Gorski kotar.
Melioracijom i urbanizacijom su nestala pojedina nalazišta.Pomalo nestaju i Plitvička nalazišta.
Obična tustika je osjetljiva i rijetka vrsta; nalazimo ju u Gorskom kotaru i Plitvicama. Stanište su joj cretovi, močvarna područja, visoka je od 5 do 10 cm,prepoznatljiva po ljubičastim cvjetovima promjera 7-10 cm u prizemnoj rozeti.
U našoj zemlji  poznato je devet takvih biljaka svrstanih u četiri roda: vodene stupice (mjehurasta vodena stupica, živi uglavnom u močvarama), rosika (raste na tresetištima), tustica (raste na tresetištima i močvarama) i mješinka koja je vodena biljka stajaćih voda.
Cretovi su zajednice na kojima dominiraju mahovine a karakterisitka tih nalazišta je da nema dušika (ili nedostaje) u tlu. Na cretovima je usporena bakterijska razgradnja zbog kiselosti supstrata. Cretovi se dijele na visoke, prijelazne i niske cretove. U Hrvatskoj nema visokih cretova. Prijelaznih cretova ima na malim površinama - cret Dubravica u Hrv. zagorju, Blatuša u općini Gvozd i na nekoliko mjesta u Gorskom kotaru i Sunđeri na Velebitu.
Cret u Blatuši je zaštićen1964. godine a najveća dubina creta je 4,8 metara. Područje oko Karlovca, Plaškoga, na Pokuplju prekriveno je zajednicom prijelznih cretova.
Cretovi su tipična vegetacija sjeverne i atlantske Evrope, kod nas su rijetki i treba ih štititi što je više moguće. danas je u Evropi poznato oko 200 cretnih biljaka koje se nalaze  na popisu Crvene knjige ugroženih biljaka, a oko 50  vrsta nalazi se pred izumiranjem.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Sipo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sipo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 17:32
Pozdrav svima,
Evo doslo je vrijeme kad i moje mesozderke oce cvjetat, i sta cu ja jadan, zao mi da im uskratim to veselje, makar mi svi pricaju da bi mogle uginuti poslje toga ...
Pa sam se sjetio i vas da vam pokazem preljepi mali cvijetic koji se danas otvorio :)

Dionaea Muscipula



Drosera Capensis "Alba"  (uskoro ce procvjetat)


Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 17:15
a znaci da ce povenit nakon toga?
cvjet je predivan
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 21:58
http://www.mesozderke.com/
tu budeš našla više informacija...
i da istinito je da venerina muholovka nakon cvatnje polako ugiba...
sačuvaj sjeme, a na linku gore imaš i praktične savjeteWink
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 22:03
Jel onda treba pocupat zametke cvjetova?
Na vrh
tanarri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanarri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 02:57
Evo slikice:





Kupljene danas u Bauhausu Jankomir. Ima ih jos tamo, ako je tko zainteresiran.

Imam jedno pitanje u vezi presadjivanja...gdje ima za kupiti bijeli treset i perlit? (u nekoj manjoj kolicini, znam da se moze preko neta naruciti nesto tipa 150 litara treseta)


Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 13:04
Prekrasne su ti biljkice.
Koja je cijena u Baumaxu? Pitam, jer su se u Pevecu prodavale po 28kn.

Što se tiče perlita i bijelog treseta... Ja u Osijeku nisam nigdje pronašao.
Doduše nisam dalje istraživao, ali za perlit sam dobio informaciju da ga
potražim u poljoprivrednim trgovinama. Što se tiče treseta, došao sam na
ideju da bi bila OK zemlja za azaleje, jer slične je pH vrijednosti kako
mesožderke vole. Eto, tako je stanje za Osijek... A za Zagreb ne znam.
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 13:25
Isto i u Zagrebu....
teško doči do malih količina perlita....
a treset ima ga pa ga nema... savjetuju čak i zemlju za orhideje koja je kiselkasta... ali ja sam naišao samo na onu koja ima dodatak guana (ptičjeg izmeta) kao humus... pa neznam dali odgovara...
Cijena za mesožderke u MBM-u su tu oko 35-40 kuna i imaju venerine muholovke sa skroz zelenom i skroz crvenom klopkom, drosere, nekoliko vrsta saracena i nephentese...
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 13:35
Pa ako ne želiš da ti procvijeta samo otkini štapku prije nego počne cvijetati...
Na vrh
tanarri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanarri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 13:47
40 kn muholovka, Sarracenia mislim 42 kn.

Muholovka mi se cini da je vise od jedne biljke natrpano unutra i trebala bi ih presaditi u nesto vece, ali sve zemlje koje sam nasla po cvjecarama i slicnom imaju dodanog gnojiva.
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 14:03
kaj ti je ovo sitno kaj niče na prvoj sliki
Na vrh
Sipo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sipo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 19:00
Pozdrav svima, u bauhasu sam ja prije par mjeseci kupio muholovku za 29 i saraceniu za 35kn/kom

Sto se tice perlita i tresseta, ako netko treba a da je u  okolici zagreba, neka se javi na pm, dostupne su velike i male kolicine :)
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 10:28
Mene zanima uhvate li one zaista muhe? Ja ih imam na izvoz, muha i baš sam u Pevecu gledala ove biljčice, prvu na slici, a kod druge ovi tuljci( kao što su na drugoj slici) vise sa biljke.
Treba li im puno svjetla? Ja bi ih stavila u sjenicu i uživala ako doista mogu uhvatiti muhu, pogotovo ova prva.
Malo mi napišite o njima, ili mi dajte link.
Na vrh
tanarri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanarri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 21:30
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

kaj ti je ovo sitno kaj niče na prvoj sliki


To mahovina "cvjeta", valjda.


Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 22:02
Originalno poslano od člana macak macak napisao:

Mene zanima uhvate li one zaista muhe? Ja ih imam na izvoz, muha i baš sam u Pevecu gledala ove biljčice, prvu na slici, a kod druge ovi tuljci( kao što su na drugoj slici) vise sa biljke.
Treba li im puno svjetla? Ja bi ih stavila u sjenicu i uživala ako doista mogu uhvatiti muhu, pogotovo ova prva.
Malo mi napišite o njima, ili mi dajte link.
 
na www.mesozderke.com naš forumaš aleks se potrudio pretočiti sve svoje znanje, iskustva i informavije koje su ti potrebne za njih...Wink
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2008 u 12:22
Eo vidiš, a bila sam uvjerena da vole sjenu, muhe vole sjenu, pa mislila da i one vole. Opet sam nešto naučila!Tongue
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2008 u 20:55
neku manju količinu ti mogu poslati.pošalji adresu
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
mušica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mušica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2008 u 09:40
Bok! Evo i ja sam ponosna vlasnica venerine muholovke i kao većina vas imam problema s nabavom treseta i perlita pa ako netko slučajno ima malo za udijeliti neka mi se javi na pm. Hvala!
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 21:05
kao što sam gore napisao pošalji adresu i ja šaljem
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
superiva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje superiva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 16:23
bok svima! trebala bi treset i perlit za presadit biljku, da li itko zna gdje da to nabavim???hvala svimaSmile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.