Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amorpha fruticosa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amorpha fruticosa

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Amorpha fruticosa
    Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 21:59
Molio bih više podataka o Amorfi. Navodno je jako invazivna, medonosna, ... ostalo je na vama.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2008 u 12:50

Amorpha fruticosa je veoma invazivna i korovita biljka, i poput ambrozije pridošlica je iz Amerike.

Najprije je korištena u ukrasne svrhe, i kao izuzetno medonosna biljka bila je koristan mamac za pčele, ali se neplaniranim ukorijenjivanjem i razmnožavanjem dovela do pretjeranog širenja, naročito u nizinskim i plavnim područjima. Sada se uglavnom u divljim područjima tretira kao nezaobilazna pošast koje se treba pravovremeno riješiti, jer zagušuje ostalu autohtonu vegetaciju.

I ja sam je mislila presaditi u svoj vrt, ali sam se plašila posljedica eventualnog neželjenog razmnožavanja. No, ipak mislim da samom košnjom, dakle, kultiviranjem područja oko nje, ne bi bilo nikakvih značajnijih negativnih efekata.

Ona zgodno izgleda, naročito u vrijeme cvata, kada se uistinu veliki broj pčela sjati na njene tamne izdužene cvjetne tvorevine. A i listići, ravnomjerno poredani u nizu poput poslušnih vojnika, odaju počast svome postojanju..., i kao da kazuju - Ništa nas, baš ništa, ne može iznenaditi! 

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2008 u 22:04
Mi smo posadili Amorfu pored vrtnog jezerca i paziti ćemo da nam ne pobjegne iz vrta, obečajemo.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 10:06
Očito, imate oveći vrt. Samo vlasnicima takvog "imanja" može pasti na pamet ideja (naravno, kao i meni), uzgojiti nešto zgodno, ali invazivno (ako joj se namjera invazivnosti malo ne "potkreše").
 
Pazite na svoju Amorphicu da vam se ne raseli.
A ja ću još jednoj naći mjestašce u sklopu svog oformljenog, i žudećeg za svakolikim biljnim društvom, šumarka...
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 23:43

Jednom sam sijala pa mi nije uspjelo, pa sam prije dva dana ponovo posijala pa vijdeću da li ce mi nići.

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 00:36
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Jednom sam sijala pa mi nije uspjelo, pa sam prije dva dana ponovo posijala pa vijdeću da li ce mi nići.



Mi je nismo sijali, jednostavno smo iskopali dio korijena i zatrpali ga u zemlju. Biljka se jako brzo primila i odlićno napreduje.
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 00:49
Da ozivim temu o Amorphi. Drvce sam vidjela nedavno kod naseg Mede u vrtu i jako mi se dopadaju njegovi cvjetici. Lisce me po formi podsjeca na akaciju, a ako se moze razmnoziti od komada korijena onda jos i vise, jer su akacije isto jako invazivne i dovoljan je samo mali korijen da i dalje nastavi rasti.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 12:09
Amorfa me potsjeća na djetinjstvo i mog oca. Imali smo pčele i za mene je bio praznik kad je rekao "idemo gledat jel procvala amorfa". Nikad je nisam uspjela vidjeti, nit me je previše zanimalo, više sam pažnje poklanjala žabama, pijavicama i vilinim konjicima, no za mene je ona pojam medonosne biljke. Ne volim agresivne, invazivne biljke, iako su lijepe mislim da bi ih trebali saditi s određenom mjerom opreza. Najagresivnija mi se pokazala Verbena bonariensis, zatim digitalisi, pakujci, kukurijeci, od grmlja hibiskus. Kad ih jednom posadite nagodinu ćete ih imati stotine, ne smeta im ni suša ni kontinentalna hladnoća. Iako su verbene lijepe arhitektonske biljke dobile su izgon iz mog vrta na šljunkovito tlo ograničeno betonskim zidovima. No to vam nitko ne kaže ni u rasadnicima ni kad kupujete sjeme.  
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 23:15
BB, u neku ruku mozda je i bolje da je biljka invazivna, i tome se moze stati na kraj. One koje to nisu, strepimo nad njima, poklanjamo im svu paznju, a one na kraju nestanu. Hibiskus i kukurijek ???
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 23:25
Za vrtni hibiskus se slažem s Bakom Beom. Imam živicu od njega, i svake godine mi po cijelom dvorištu nikne puno malih, ima ga svugdje, a korijen pušta "do Kine".
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 23:43
Dadinica, to mi je novi podatak. Ja imam vrtni hibiskus, bijelih,duplih cvjetica, visok je oko 60 cm, ali se na zalost nikud ne siri.
Tvoj ne mora ici do Kine, blize mu je Zagorje smile156
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
knight_errant View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje knight_errant Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 21:28
Ne znam vidim da vas amorfa podjseća na svašta. Mene u glavnom podsjeća na nemogućnost prirodnog obnavljanja nizinksih šumskih ekosustava, poglavito sastojina poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl.) i hrasta lužnjaka (Quercus robur L.).  Par teorija o dolasku ove veoma invazivne vrste u naše krajeve, prvu ste rekli a to je proizvodnja meda, a drugi razlog je njeno masovno korijenje koje dobro drži zemlju pa se pretpostavlja da su je u prošlosti koristili za stabilizaciju nasipa od željezničkih pruga. U glavnom za sada u RH ne postoji način njenog kontroliranja a kamoli iskorjenjivanja, ono jedino što se zna je da je hlad uništava. Uz autoput Beograd-Zagreb s lijeve strane u pravcu Zagreba ima cijeli tepih amorfe ili još u znanstvenim krugovima zvane čivitnjača. Eto mali doprinos temi.
Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2013 u 22:44
Ja sam vidjela kod nas po kanalima uz vodu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.