Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Physalis peruviana - peruanska jagoda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Physalis peruviana - peruanska jagoda

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Physalis peruviana - peruanska jagoda
    Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 23:27
Peruanska jagoda je jednogodišnja biljka iz porodice solanceae - pomoćnice (rajčica, krumpir...).  Uzgaja se sjemenom iz zrelog ploda. Sjemenke se siju rano na proljeće u posudice te se kasnije presađuju u čašice, a na otvoreno se presađuju tek kad prestane opasnost od mraza. Sade se na prostor koji je sunčan, ali po mogućnosti zaštičen od vjetrova, te  podalje od "srodnika" radi istih bolesti ili nametnika koji bi je mogli napasti, mada je u pravilu ne napadaju bolesti i štetnici. Naraste na visinu do 1,5 metara, s time da razvija i 7-10  grana, te raste kao malo stabalce. Preporuča se zalijevati čak dvaput dnevno, ali moje su preživjele i dobro rodile i bez toliko zalijevanja. Jako je bitno da je na proljeće čim ranije posijana, da počne čim prije cvasti i da čim obilnije rodi, te da se stignu dozoriti plodovi do mraza, a jedna biljka daje čak 100-150 plodova.



Počinje cvasti u lipnju/srpnju, a cvjetići su žuto-crni:

Nakon cvatnje na mjestu cvijeta se formiraju zeleni lampioni unutar kojeg se razvija plod.

Kad lampoin požuti, plod je zreli i narančaste je boje, te fenomenalnog okusa. Plod sadrži puno vitamina c, može se jesti sirov ili se ukuhava u marmelade, a svježeg se ne preporuča pojesti više od 6 odjednom (a teško se je zaustaviti...Big%20smile)
Iako je jednogodišnja biljka, čula sam iskustva ljudi koji su je gajili u tegli da im je prezimjela unutra i slijedeće godine obilno rodila. Kod mene je na vrtu, a jedne godine je prezimjelo nešto biljaka pa je iznova potjerala iz korjena. Nakon jačeg mraza cijela biljka uvene, a plodovi su navodno baš tada najukusniji.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 23:49
Napomena: ljusku (lampion) prije uporabe treba ukloniti jer je vrlo gorka i štetna za zdravlje!     

Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 09:12
Zašto se nesmije pojesti više plodova? Zbog hipervitaminoze ili??....
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 11:02
Razlika između ljekovitosti i otrovnosti je samo u količini!  

Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 17:25
SilveK, hvala ti na ovom izviješću.
U proljeće se bacam u akciju sadnje...
Dosta me podsjeća na mjehuricu...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 18:16
Ima li netko ovaj varijetet ljoskavca?

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 18:16
Pa da TILjo, iz iste su porodice. Imam još 2 vrste physalisa, 1 ukrasnu i još jednu jestivuSmile
Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 21:15
E, ja sada imam mjehuricu i peruansku jagodu...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 22:29
Fizalisa ili mjehurica ima tridesetak vrsta. Hajde da vidimo tko što ima pa da razmjenimo sjeme. Jel može?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 22:32
Ma može. Ove moje tako nekako izgledaju kad dozore, mislim na peruanske jagode. Druga jestiva vrsta koju imam je crvene boje i po rastu sličnija mjehurici, čak mislim da je trajnica, a uzgajam je prvi put ove godine, pa ću vidjeti kakva će biti.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2008 u 22:18
Konačno su počeli zoriti plodovi, ovako izgleda plod, možda još mora malo dobiti narančastu boju, ali nisam mogla odoljeti. Okus: božanstvenLOL



Primjetila sam i jako puno biljčica koje su se same zasijale prošle godine, ali mislim da neće stići imati plodove ove...prekasno su niknule.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2008 u 22:54
Inače ih imam treću godinu zaredom, do sad su bile besprijekorno zdrave...a sad sam primjetila ovo na par biljčica (zdrava ima glatke listove):



Izgleda kao neka bolest, ili možda tako reagira na mladi orah kraj nje?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 23:13
Oporavila sa je biljčica, mislim da je bila u pitanju "alergija na orah" pokraj nje. Baš mi je drago što nije nikakva bolestTongue
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2009 u 08:18

moje biljčice fizalisa u bašti, a imaju i pupoljke
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 12:09
Vidim ovdje da se razmnožava sjemenom.
Ja sam kupila vrećicu physalisa, pakovanje onako kao sa gomoljima, umotano u onu slamu. Pa i očekivala sam nekakve gomolje kad tamo suhe grančice dugačke oko 10 cm. Što sad s tim?
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 21:02
zanimljivo !Embarrassed
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
ljiljana1903 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana1903 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 15:33
Ja sam ranije posadila sjeme i zrenutno su mi biljčice ovolike
Pošto su to sada veče biljkice kada bi bilo najbolje ih presaditi. Znam da treba proči opasnost od mraza, ali ja sam jako neiskusna u sadnji i neznam kada če prestati opasnost od mraza. Živim u stanu u Zagrebu i bila bi jako zahvalno kada bi mi neko samo javio otprilike datum. Unaprijed hvala.
Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2014 u 13:23
E ove godine sam prvi put probao posaditi Physallis is sjemenki i uspjelo mi je.Za sad sadnice napreduju odlično i visoke su oko 20-30 cm.Evo i par sličica


Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2014 u 09:51
neznam zašto kažu da naraste do 1,5 m kad je kod mene bar 3-3,5 metara visoka biljka prepuna plodova,više je nisam imao gdje vezat pa se vrača prema podu koliko je narasla,Plodovi izvrsni za jest,mislim da sljedeče godine ponovo sadim
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.