Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelin

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 22:28
Hoće li biti kakvih sjemenki?Embarrassed
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 16:17
Znala sam da liječi želučane probleme, ali ne i probleme umjetničke  inspiracije......
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 16:14
Evo slike mog pelina.....prije 2 mj slikano.....sad je visok oko 1m....
 
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 15:49
Super!
Sad znam!!!! Imam pelin na otoku, jedan od prvih stanovnika vrta, dala mi ga je kolegica sa posla.....samo treba utvrditi koji je....vulgaris ili  bulgaris ( ha, ha, šala !! )......nešto smo ipak zaključile......moj ima sivo-zelene listove, rasperane i jako je visok....žuti cvat, još nije procvjetao....
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 13:56
smile135     Dragi moji biljoljupci, vraćam se na forum u trenutku kad u njega ulazi pelin - a pelin, ako ne znate, ima dugu povijest kao ljekovita biljčica i to najčešće u kombinaciji s alkoholom.
    Tako je pelin baza svih pelinkovaca, goraka, lavova, vlahova, absinta, jegera, .... pića popularnih u cijelom svijetu i to od davnih vremena. Načešće zato, jer čašica nekog od njih u trenutku smiruje smetnje želuca, crijeva, a i druge bolove u abdomenu.
    Ima još - ako se s takvim pićem pretjera ili pretjeruje duže vrijeme, čovjek uz klasične alkoholne probleme, počinje doživljavati vizije, halucinacije i na kraju može  imati i trajne mentalne posljedice. To nije  spriječilo  neke francuske umjetnike i boeme,  da se dovode u takva stanje zbog inspiracije i umjetničkog zanosa. To je lijepo opisao Hemingway u knjizi  Sunce se ponovo rađa.
     Ali korišten u normalnim količinama stvarno je dobar protiv želučanih smetnji. Imamo dvije osnovne vrste - jedan naš kontinentalni - zelen do tamnozelen, te onaj lički i mediteranski koji je više siv nego zelen i u 90% slučajeva se on i koristi u ljekovite svrhe. Lako ga je prepoznati, jer uvijek nadvisuje susjede, iako nema tvrdu stabljiku podsjeća na božićno drvce, a koji god dio uzeli gorkog je okusa i mirisa. Ako idete na more starom cestom, kroz Ličko polje uz cestu ga ima u izobilju.smile135smile164
Pozdrav, Prepelica
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 09:49
...evo ga, našla...ovo je artemisia absinthium...no što se zove i pravi pelin...slikan je pred mj dana u g kotru tako da nema još cvata... a cvat su male žute glavice... siguran općenito na upotrebu ( u odnosu na divlji.. a. vulgaris.. koji nema tako dlakave-bjelakaste listiće i drugačija pera lista....hmm... višepodječaju na celer ili končaru one prizemne listove...uf...možda samo zbunim ljude.... daklem vulgaris pelin bolje ne brati, ima veća pera lista i gornju stranu osjetno tamnjiju nego donju ( lista) ...




... nadam se da sam štogod pomogla a ne još više zbunila.... :o(
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.