Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelin

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pelin
    Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 09:49
...evo ga, našla...ovo je artemisia absinthium...no što se zove i pravi pelin...slikan je pred mj dana u g kotru tako da nema još cvata... a cvat su male žute glavice... siguran općenito na upotrebu ( u odnosu na divlji.. a. vulgaris.. koji nema tako dlakave-bjelakaste listiće i drugačija pera lista....hmm... višepodječaju na celer ili končaru one prizemne listove...uf...možda samo zbunim ljude.... daklem vulgaris pelin bolje ne brati, ima veća pera lista i gornju stranu osjetno tamnjiju nego donju ( lista) ...




... nadam se da sam štogod pomogla a ne još više zbunila.... :o(
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 13:56
smile135     Dragi moji biljoljupci, vraćam se na forum u trenutku kad u njega ulazi pelin - a pelin, ako ne znate, ima dugu povijest kao ljekovita biljčica i to najčešće u kombinaciji s alkoholom.
    Tako je pelin baza svih pelinkovaca, goraka, lavova, vlahova, absinta, jegera, .... pića popularnih u cijelom svijetu i to od davnih vremena. Načešće zato, jer čašica nekog od njih u trenutku smiruje smetnje želuca, crijeva, a i druge bolove u abdomenu.
    Ima još - ako se s takvim pićem pretjera ili pretjeruje duže vrijeme, čovjek uz klasične alkoholne probleme, počinje doživljavati vizije, halucinacije i na kraju može  imati i trajne mentalne posljedice. To nije  spriječilo  neke francuske umjetnike i boeme,  da se dovode u takva stanje zbog inspiracije i umjetničkog zanosa. To je lijepo opisao Hemingway u knjizi  Sunce se ponovo rađa.
     Ali korišten u normalnim količinama stvarno je dobar protiv želučanih smetnji. Imamo dvije osnovne vrste - jedan naš kontinentalni - zelen do tamnozelen, te onaj lički i mediteranski koji je više siv nego zelen i u 90% slučajeva se on i koristi u ljekovite svrhe. Lako ga je prepoznati, jer uvijek nadvisuje susjede, iako nema tvrdu stabljiku podsjeća na božićno drvce, a koji god dio uzeli gorkog je okusa i mirisa. Ako idete na more starom cestom, kroz Ličko polje uz cestu ga ima u izobilju.smile135smile164
Pozdrav, Prepelica
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 15:49
Super!
Sad znam!!!! Imam pelin na otoku, jedan od prvih stanovnika vrta, dala mi ga je kolegica sa posla.....samo treba utvrditi koji je....vulgaris ili  bulgaris ( ha, ha, šala !! )......nešto smo ipak zaključile......moj ima sivo-zelene listove, rasperane i jako je visok....žuti cvat, još nije procvjetao....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 16:14
Evo slike mog pelina.....prije 2 mj slikano.....sad je visok oko 1m....
 
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 16:17
Znala sam da liječi želučane probleme, ali ne i probleme umjetničke  inspiracije......
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 22:28
Hoće li biti kakvih sjemenki?Embarrassed
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 07:10
SilveK, čekat ćemo ih, ne brini ako ih bude.......možda su reznice bolje.....mislim da i ja imam A. absinthium...... 
Sad čitam da se upotrebljava cvijet i da mu je rođak estragon - A. dracunculus!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 22:06
...evo mene nakon par dana....  je, manči meni tvoj liči na absintum ( što je dobra vijest :O))))..onaj vulagaris je malo triki-triki.... :O)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 22:13
...a sjemenke silveK...hm...ja zapravo skoro sve bilje berem divljake ...tako da niti ne znam kako se pelin razmnožava....ali pošto cvate valhda bude i sjeme...a kako rado obilazim sve divljake smile156valjda ću primjetit kad bude iskoristiv za potpmstvo !!smile96pa pošaljem.... :O)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 22:35
...no samo da pošaljem pozdrav prepelici i zahvalim joj što sam razvukla osmijeh od uha do uha.... zbog spominjanja mi omiljenog i ljubljenog pelina!!!...alkoholnog naravski!!smile89
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 23:14
Sjetila sam se    -   dobila sam ga kao korjenovu reznicu sa zelenom grančicom i ubrzo je postao div !
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 10:07
I ja bih bio jako zahvalan na sjemenkama pelina, tamo gdje prirodom prolazim nisam ga vidio.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2008 u 14:37
...možda vam ja mogu poslati reznicu kako manči kaže da ga je rasadila.... kako cvate predpostavljam da ima ( valjda ) i sjeme.... al to su samo moje predpostavke....smile45  :O)
Na vrh
..funky.fish.. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ..funky.fish.. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 18:48
Evo imamo i mi pelin.. Zna li netko kako se on točno koristi? Možda netko ima recept za pripravak?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 17:54
mislite na pelinkovac?? ili na čaj?
Na vrh
..funky.fish.. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ..funky.fish.. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2009 u 17:56
Bilo kakve napitke od njega, dakle može za oboje ako nije problem (i pelinkovac i čaj).
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2009 u 18:06
..... za pelinkovac točno bih trebala pogledati recept.... ali za čaj.... pelin vam nije baš biljkica za piti onako...... pije se u strogo ograničenim količinama kod ljudi koji imaju potrebu ga piti zbog nekih specifičnih poremećaja/bolseti ali spada u grupu "opasnih" biljaka i ako se ima neki drugi disbalans u organizmu može ozbiljno naštetiti....
..tako da ja ovako javno ne želim davati recepte za njegovu primjenu pa da si netko naškodi jer ne uzima u obzir kompletnu amnezu tijela....
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2010 u 07:29

Pelinkovac :

mošt od crnih sorti se prokuhava u kotlu i dok pola ispari (pjena se vadi van) se dodaju mirodije. suhi pelin 100 g, gorušica tucana 1 šaka, pregršt, narančine i limunove(limetine) kore,
korijander pola šake, klinčić prstohvat, cimet prstohvat, malo vanilijie.
Sve se mirodije zamotaju u gazu i umoče u taj ugušćeni mošt koji se ostavi da vrije. nakon vrenja se gaza s mirodijama ocijed (u vino) i vino se pretoči.
To vrenje zna potrajat dosta dugo jer ugušćeni mošt ima dosta sladora (isparavanje vode - šećer ostaje). i obavezno vino ostane polusuho do slatko (nisam mjerio).
dobie se vino jačine cca 15-16% alc.
Pošto je pelin liker- žestica, treba ga natjerati na barem 30% alc.- pristupamo pojačacvanju vina ili kvalitetnom tropicom ili alkoholom iz apoteke (74%).
Probali smo i jedno i drugo. Po mojem mišljenju ispada bolji ovaj kupovni alkohol jer je ful neutralan i ne mijenja okus ovom krasnom aromatiziranom gorkom vinu.
Dobra je i tropica al mora biti što neutralnija i čišća.
Natjerati alkohol možete i po svojem šmeku - okusu. al da je barem prek 25 % alc. To natjeravanje možete izvesti preko formula koje mi se sad nedaju pisati jer sam blago omamljen od izlaska van.
inače radi se o količini od cca 30l pelina (60l mošta crnog)
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 22:07

Da li je netko razmnožio pelin iz sjemenke ?

"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 11:12
ja mislim da znam nekoga tko ga je razmnožio iz sjemenke... mislim da se zove LOLpriroda LOL ..... ne znamkako bi se ineče razmnožavao sam na divlje..... anči ako hoćeš pšalji adresu na pp pa ti pošaljem isčupanu biljku divljakušu...tu kod mene ga ima puno... predpostavljam da trebaš a.absinthium.....ima i a. vulgaris ali se u ljekovite svrhe više koristi prvi...
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,265 sekundi.