Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ukrasno jaje - solanum melongena -
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ukrasno jaje - solanum melongena -

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ukrasno jaje - solanum melongena -
    Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 12:34
 Danas sam na pijci ugledala kod bakice kod koje stalno zavirujem među pitariće nesto posve neocekivano....pitam je sto je ovo, a ona meni: "pa, ukrasno jaje"...iskreno, sumnjam da se tako zove, ali nisam nikad vidjela ni ovdje na forumu...ako itko ista zna o ovoj biljci neka napise...



plod je zbilja jaje



  kaze baka da kasnije i pozuti...a prije jajeta bude ljubičasti cvjetić poput cvijeta krumpirovog grma.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 12:52
 Malo sam googlala...na "svijetu biljaka" ima o ovoj biljci pod temom "baštensko cvijeće - kinder jaje"
  Latinski:  solanum melongena...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 13:05
ova biljka pripada u porodicu patlidzana,plod joj je mali i na pocetku je bijele boje,koji kasnije prelazi u narandzastu,pa je valjda i zato dobio naziv kinder jaje ili ukrasno jaje..

Sije se rano u proljece,kad ojacaju idu van u vrt..
Mogu da se uzgajaju u lončanicama  ili direkno vani u zemlju--


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 13:11
In some parts of India, miniature varieties of eggplants (most commonly called Vengan) are very popular.
 
 
ovo mi frida liči na naše balancane...smile91 oli ti ga patliđane...
već sam negdje na forumu pročitala da se u Zadru na pijaci mogu naći ovi čudesni primjerci...  nova atrakcija...smile112
 
Možda se može i smile41
 
 
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 14:14
..negdje pise da su jestivi, ali na jednom mjestu pise i da su otrovni ti plodovi pa  se ne bih usudila isprobavati ih....
....jedino dobro sto pise da je zreo plod pun sjemenja kao sipak...eto ako docekam da uzori imat cu sto ponudit ovdje Wink
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 14:47
Frida mi se bilježimo za sjeme "jaja". To jeli jestivo ili nije nema veze. U našem vrtu u večini su otrovne biljke i još smo živi.

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 18:54
 ako bude grm kao sa ove slike stvarno cu biti ponosna...
 za sjeme vrijedi, ali cete se ipak morati jos jednom svi javiti kad objavim da je prispilo...
Na vrh
cvjetoljubac View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 29 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 152
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjetoljubac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 19:42
smile93vaaaaaaao ovo super izgleda
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2008 u 10:36
 I kod mene je jaje požutilo...skuhalo se na ovoj paklenoj vrucini...a onda je ono moje nestašno štene moralo probati jaje pa ga je izgrizlo..ipak sam ga ostavila pa ce sjemenke mozda i dozrijeti...
 
Na vrh
kikina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 22:33
vidjela na placu utrine petak.veće biljke pune jaja totalno drugačije i strašno neobične.veće stabalce i puno jaja.
Na vrh
kikina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 22:36
neznam dali smijem napisati cijenu.od 30 do 40 kn ovisno o veličini biljke.još provjerim dali se šta promjenilo.
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 21:14
ja danas kupila na pijacu ovu prekrasnu biljčicu za 10 kn!
 ima nekiliko jaja!Hier%20klicken!
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2008 u 23:51
Da ne zaboravite na ovu temu- vidim iz latinskog naziva da je ovo neki rođak krumpira , a biljke iz te skupine su uglavnom otrovne - ne u svim dijelovima, ali ipak treba biti oprezan. Da znate, i krumpir je otrovan dok je zelen i klice su mu otrovne, pa ako je uz koru zelen, bolje ga gulite.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 00:45
Prepelice, ovo je patliđan, a ne krumpir.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 09:01
Priznajem - ovo jaje je neka vrsta patliđana, pa bi trebalo biti isto tako i jestivo, ali istina je da je i krumpir u istom društvu. Čak i paradajz je tu - svi su isti rod - Solanaceae.
Činjenica je da svi sadrže otrovni solanin, čak i paradajz, ali neznatno. Patliđan ga sadrži više, pogotovo stariji plodovi što prepoznajemo po gorčini ploda, no nećemo se njime otrovati. Ali neke druge biljke ovog roda (kao krumpir) mogu izazvati otrovanje, pa bih ipak predložio oprez u trošenju ukrasnih jaja.
Na vrh
Jasenka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 24 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 505
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jasenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 14:35
Imam i ja ovu biljku, prvi puta ove godine. Puna je jaja, većina je tamne žute boje, pa me zanima, ako netko zna, kada i kako uzeti sjeme?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 17:14
Sjeme je u "jaju", prereži zrelo "jaje" i izdvoji i osuši sjemenke.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 17:30
Originalno poslano od člana Jasenka Jasenka napisao:

Imam i ja ovu biljku, prvi puta ove godine. Puna je jaja, većina je tamne žute boje, pa me zanima, ako netko zna, kada i kako uzeti sjeme?
 
Kad plod požuti i smežura se, tada su sjemenke zrele i spremne za vađenje.
Na vrh
Jasenka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 24 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 505
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jasenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2008 u 11:37
Fala za odgovore :)
 
Sva jaja su požutjela, ali nikak da se smežuraju.. morat ću pričekati, ali se bojim da ga mraz ne uništi...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2008 u 17:28

Jedan mraz sigurno neće uništiti sjeme. Možeš i najžutije plodove ubrati i staviti u kuću da se posuše.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.