Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Stapelia, orbea - Asclepiadaceae
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Stapelia, orbea - Asclepiadaceae

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 13>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 11:06

Stapelia lepida (?) - Orbea variegata (?)

Prvo sam mislio da imam Stapeliu lepidu poslije da je to Orbea variegata . No, na stranici   Cactuspedie piše da su ta imena sinonimi.

Natalija je otvorila temu o Orbei variegati, a Nbjelov o Stapelii gigantei. Možda bi bilo OK da združimo teme ? Tako i tako pišemo na temama i o drugim vrstama stapelie – orbee ?

Koja bi bila točna ID moje biljke ?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 11:49
orbea variegata, stapelioide je jako teško identificirati dok ne procvatu a onda je to problem jer sad već ima more hibrida
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 12:12
Predivan cvijet!! smile39
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 12:13
Miss M, na stranici Cactuspedie (klikni) piše da su Orbea variegata i Stapelia variegata sinonimi. Ja to razumijem kao da se radi o jednoj te istoj biljci a samo ima različita imena. Što bi inače značilo da su Orbea variegata i Stapelia variegata sinonimi ?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 12:33
Emilly, u pravu si predivan cvijet. Vjerojatno imaju orhideje ljepši cvijet ali sa drugim mojim biljkama se cvijet ove Stapelia - Orbea ravnopravno takmiči.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 14:36
Pinus,imali čega što ti nemaš?Prekrasno!Tongue
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 20:13
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Miss M, na stranici Cactuspedie (klikni) piše da su Orbea variegata i Stapelia variegata sinonimi. Ja to razumijem kao da se radi o jednoj te istoj biljci a samo ima različita imena. Što bi inače značilo da su Orbea variegata i Stapelia variegata sinonimi ?
Upravo tako odkad postoji DNK analiza biljaka botaničari su nek razvrstali ponovo, pa su neke parodie sada notocactusi, echinocactus texensis je sad homalocefala texenisis, rebutia muscula je aylostera i da ne nabrajam dalje to je već naučna fantastika.
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 20:31
Za ovakve posjetitelje sigurno miriši.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 18:26


Jutra su hladna, muha više nema a i miris nije preoštar. Lijepo je gledati kako cvijeta.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 21:14
Zbilja je fantastična. Nisam je do sada imala, no evo uljepšala je moju kolekciju kaktusa, pa se valjda mogu nadati i cvjetu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 02:02
Evo da se i ja uključim jer imam obje boje cvijeta ove lijepe biljke. Stapelia sa velikim crvenim cvijetom kod mene u knjizi piše ime - STAPELIA GIGANTEA. Ova druga sa tigrastim cvijetovima i malo bodljikavim člancima piše ime HUERNIA. Porodica je ista ASCLEPIADACEAE.
Evo slika mojih biljkica...
 
Stepalia gigantea, zadnji ovogodišnji cvijet
 
 
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 02:14
Išla sam potražiti i tigrastu ljepoticu. Evo mekoliko slika...
 
 
 
Ovo su sazrele sjemenke....
 
 
sutra je novi dan
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 08:52
smile39
Predivne su vam!!!!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 13:02
Jagoda, oba dvije su ti za 5. Ispravak gigantea je za 5+. Vjerojatno mi je ljepša zato što ju nemam. No ima ju moja susjeda, vidim da je vrijeme da otiđem do nje na čašicu razgovora da malo razmijenimo iskustva , hoću reći reznice.

Znači ova moja nije Stapelia ili Orbea kako sam ja pogrešne mislio, nego je Huernia. Ima da mi se zavrti u glavi od tih pogrešnih ID.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 00:05
Pinus ti i ja se dosta poklapamo sa biljkama, imam dojam da imamo isti ukus po tom pitanju. Volimo posebne biljke, zar ne?. Ako te iznevjeri susjeda reznicu gigantee ti pošaljem ja....Wink
sutra je novi dan
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 05:25

Pinus, divna ti je stapelia, prelijepo razvijena, kao uostalom i sve ostale tvoje biljke.

Jagoda, gigantea koju sam ja dobila ima drugaciji cvijet, isto saren. Koliko je velik cvijet tvoje gigantee? Tesko je ocijeniti prema velicini pitara.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 08:16
i meni se čini da ova jagodina nije gigantea, vjerovatno hirsuta
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 08:27
evo jedne stranice na kojoj je prikazano više različitih cvjetova
http://www.welcometocactusland.com/Succulents/Personales/Belleza/beauty_for_flies_03.htm
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 18:05
Ajme koliko ih ima!
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2011 u 10:19
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

. . . . . Ako te iznevjeri susjeda reznicu gigantee ti pošaljem ja....

Jagoda, super. Ako ne sredim reznicu kod susjede javim ti se u proljeće da malo razmijenimo reznice.   
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 13>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.