Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Češka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Češka

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Češka
    Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 13:46
 

Prag, grad zlatne istorije i bajkovite lepote monumentalnih gradjevina i predivnih mostova koji spajaju obale mocne Vltave. Grad koji spada u najposeceniji na svetu (po broju gostiju ispred grada Njujorka) svoju identicnost i srednjevekovni izgled ulica sacuvao je, posle vise od 600 godina, skoro u potpunosti.

 

Odmah po ulasku u Cesku pogled nam se zaustavlja na jednom od zamkova, sto obecava…

 
 
 

Na levoj obali Vltave dominira oblast tvrdjave Hradcani. Najveci dvorac na svetu prostire se na oko 7 hektara zemlje,oduvek predstavlja sediste i rezidenciju ceskih vladara. Podignut je u 9. veku a danasnji izgled potice iz 16.v. Velicanstvenim renesansnim zdanjem dominiraju tornjevi spektakularne katedrale sv. Vida, u elegantnom francusko- gotskom stilu.Ispod katedrale su pokopani najveci kraljevi ceske.

.

.
 
 
 

Stari grad je na desnoj obali, kapiju cini Kula starog grada, koja predstavlja jednu od najlepsih evropskih gradjevina u gotskom stilu.

 
 
 

 

Karlov most je magicno mesto koje poput magneta privlaci reku turista, umetnika, zaljubljenika u lepotu.

 

Ne zaboravite zastati kod  Lorenskog kriza i  pozeleti nesto, po legendi cete se sigurno vratiti u Prag (ja verujem u bajke, pozelela sam i necete verovati, u Prag putujem vec sledece sedmice a da nisam planirala ).

 
 
 
.. 

Trg  (Starometske namesti) je najlepse i najzivlje mesto u centru starog grada. U sredistu je spomenik Janu Husu okruzen zivopisnim fasadama.

  
 
 
.
 
 
 
 

Najzapazenije zdanje Starog gradskog trga je vecnica sa Astronomskom kulom i satom orloj koji pokazuje ne samo tacno vreme vec i polozaj drugih planeta u odnosu na Zemlju i kretanje Meseca i Sunca kroz zodijak.

 
 
 
 

Vaclavljev trg  (Vaclavske namesti) sa kojeg se pruza pogled na Mustek, Nacionalni muzej, raskosne fasade, barokne reljefe i koji predstavlja centar bogatog nocnog zivota.

 
 
 

Walenstajnovi vrtovi predstavljaju raskosno dvoriste generala Albrecht von Walensteina koji je porusio dvadesetak kuca kako bi napravio mesto za svoje uzivanje.

 
.
 
 

Crkva sv. Petra i Pavla, goticka gradjevina iz 1885.god.na uzvisenju Vysehrad u okolini Praga, odakle se pruza predivan pogled na krovove grada i njegovu okolinu.

 
 

Prazani nude domace specijalitete kobasicu, pacetinu, knedlicke i cuveno toceno prasko pivo u mnogobrojnim restoranima i pivnicama.

 
 
 
.

Grad koji ima razvijenu kulturu zivljenja i neiscrpnu pricu o svojoj istoriji, svake godine ima sve veci broj posetilaca. Nezavisno od godisnjeg doba, Prag je raskosan, i koliko god puta da ga posetite ostace u vama zelja za povratkom. Grad koji ne moze drugo nego opciniti i nadahnuti putnika namernika.

 
 
.

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 14:06
Razglednica iz Praga je fantastična. Predivan grad, mislim jedan od nejljepših u Evropi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 15:37
bila sam u njemu prije nekoliko godina dok sam se još aktivno bavila pjevanjem u našem poznatom zboru iz petrinje   SLAVULJU i bilo mi je super mogu reči da me se posebno dojmila njihova nacijonalna knjižnica koja čuva neke primjerke stare nekolikostoljeća , zatim centar grada , i onaj dugački prolaz kroz sami centar gdje se može jesti na svakom čošku . kako bi mi to rekli . a ostale građevine , ma zar se to može opće opisati, prekrasno
Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 17:13
Nisam nikada bio, ali sviđa mi se ovo što vidim na slikama.
Mlad sam... ...valjda budem još stigao ga posjetiti...
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 20:12
to je definitivno grad koji bi trebalo obići i koji bih volio posjetiti
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 20:22
Predivan grad
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 10:52
U Pragu sam bila u tinejđerskoj dobi- ona faza kad "baš moram tu biti- kak je dosadno!smile48"
Jedino čega se sjećam je vožnja taksijem po noći jer nismo znali kak se vratiti do hotela i potraga za bankomatom da platimo taksi!

Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 12:10
Eh, to doba!  I ja sam takav put imala do Beca ali sam ga sada videla sasvim drugim ocima. Prag se verovatno nije puno promenio od tada, ali mi jesmo, zato eto razloga da ponovo odes. Sigurna sam da bi ti ovog puta ostalo  mnogo vise toga u secanju. Sve sto kazu onjemu je istina, on je cak mnogo vise od toga!
 

Zabelezila sam i nekoliko detalja primerenih ovom sajtu. 

Evo jedne praske baste, divan kutak u dvoristu nekih stambenih  zgrada.

 

.

deo ponude jedne ulicne (ovo ljubicasto je dzinovsko i prelepo smile39)

i jedne cvecare u trznom centru Flora

.
lepi prozor na centralnom trgu
.
saksije ispred hotela Holiday Inn
 
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 13:52
mene to dzinovsko ljubicasto podseca na articoke...
stvarno divan grad,blago vama koji ste ga posetili.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 14:36
Predivno, predivno, a onaj prozorčić sa svijećem - bajno.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 15:51
Mimar hvala na za ovu krasnu reportažu.
Evo i ja sam imala priliku po drugi put u životu vidjeti lijepu zemlju Češku i njezine ljepote.
 
Prag si nam lijepo opisala, možda budem i ja  dodala koju slikicu.
 
Ja ću dodati nešto sa svog putovanja što ovdje nije spomenuto.
Nismo imali baš lijepo vrijeme za razgledavanje, bilo je dosta kiše ali nismo odgodili putovanje jer je osnovni povod putovanja bio pir u Slovačkoj, u Senici na koji smo bili pozvani ( to su naši gosti koji nam dolaze već 4 sezone).
U svakom mjestu smo uživali na svoj način. i  u Češkoj i Slovačkoj.
Puno je njih svjetska baština Unesco.
Plan i organizaciju puta po Češkoj  sam napravila uz pomoć domaćina i bratića koji je već 4 puta bio u Češkoj. Jezik nam nije bio veliki problem a za određene destinacije   smo imali  GPS kao popmoć i mogli smo bez problema putovati. 
 I tako malo po malo, tamo amo ovo je bio put od 2.500 km!
Služila sam se ovom mapom pa možda kome pomogne:
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 16:11
Zamak Lednice, Češka Republika,  na samoj granici sa Austrijom.
 
Dvorac Lednice posjeduje najveći park u zemlji i najviši minaret van muslimanskog svijeta (visine 60 metara). Od sredine XIII vijeka vlasništvo je obitelji Lihtenštajt, a od 1996. Godine nalazi se pod zaštitom UNESCO-a.
 
Ovdje možete više pročitati ako vas zanima, tekst je sažet,  neću naširoko pisati.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Pogled na Botanički vrt iz unutrašnjosti dvorca
 
 
 
 
Malo unutrašnjost dvorca
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kada za 1000 litara vode
 
 
 
 
 
 
Zamak Valtice ( slika sa neta jer ga ovako nisam mogla poslikati)
 
 
 
 Ovo je moja fotografija dvorca iz dalje i mjesta
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 16:31
Sljedeća destinacija je bio prekrasan grad Brno gdje smo noćili pa evo jedne noćne
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 16:36
Moram spomenuti moju večeru. Svidjela mi se ova kombinacija: Svinjska rebra pečena sa medom, ketchupom, worcester umakom, senfom, češnjakom a služi se sa senfom, hrenom, kiselom paprikom i salatom od kupusa na slatko. Bilo mi je super pa sam mojima jučer spremala tu kombinaciju.
 
Rijeka

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 18:00
Lijepo! Ima li još  sličica?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 18:02
obozavam Prag!!! skoro svake godine idem sa muzem na maturalce...
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 20:11
Evo nas Brnu, jutro.. oblačno ali bez kiše.
Ovo je hotel koji je i po cijeni i usluzi ok.
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 20:29
Htjeli smo posjetiti Vilu Tugendhat ali smo se trebali naručiti 3 -4  mjeseca unaprijed jer nema kapaciteta... Unesco baština,  više ovdje : http://hr.wikipedia.org/wiki/Vila_Tugendhat
a o rekonstrukciji ovdje: http://pogledaj.to/arhitektura/34468/
Vila Tugendhat njemačkog arhitekta Ludwiga Mies van der Rohea, izgrađena od 1928.-30. godine u češkom gradu Brno za Fritza Tugendhata i njegovu ženu Gretu, smatra se remek-djelom arhitekta i ikonom moderne arhitekture funkcionalizma.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Slikano kroz staklo
 
 
 
 
 
Vrt
 
 
 
 
 
Pogled na grad
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 22:04
Brno je veliki grad Južne Moravske, dijela Češke, drugi po veličini sa više od 1.250.000 stanovnika.
Kao i skoro svaki češki grad i Brno je na popisu UNESCO svjetske baštine i to od 2002. godine sa svojom Vilom Tugendhat, koju je u blizini gradskog središta dizajnirao i 1920. godine izgradio Mies van der Rohe ( to sam već napisala).
 
Ima 26 fakulteta, grad u kome se nalaze najviši češki sudovi,  od industrije je tamo tvornica traktora Zetor, tvornica oružja Zbrojevka, tekstilne tvornice i sa jakom metalnom industrijom.
 
Zanimljivost u Brnu je međunarodno natjecanje u vatrometu koje se  održava svake godine. To je sajamski grad u kome se održavaju  međunarodni sajmovi od 1928 godine.
Nalazi se na ušću dvije rijeke  Svitave i Svratke.
 
Prekrasan, čist grad malo podsjeća na Zagreb.. poznat po očuvanom povijesnom jezgrom, prekrasnom katedralom sv. Petra i Pavla, crkvom sv. Jakova i dvorcem Špilberk.
 
 
 
Pogled na Trg slobode
 
 
 
 
Stara gradska vjećnica, Stara radnice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zanimljiv sat u centru Brna
 
 
 
 
 
Katedrala Sv. Petra i Pavla
....posebna po tome što već stoljećima sat ide krivo tj....Brno je oduvijek bilo meta raznih osvajaća, tako su ga i Švicarci željeli osvojiti ali je on odoljevao. No, glavni među Švicarcima bio je iznerviran što nikako da zauzme to malo mjesto rekao je ...ukoliko do sutra u podne ne uđemo u grad povlačimo se zauvijek...vijest se prenjela. Švicarci su napali i ušli na prve zidine...i tada je Brnjanima sjevnulo...pomaknuli su sat sa 11 na 12 ....Švicarci su se okrenuli i otišli , a u spomen na to i dana danas crkva Sv. Petra i Pavla umjesto u podne zvoni u jedanaest sati.
 
 
 
 
 
Stup kao spomen na kugu, Zeleni trg
 
 
 
 
 
 
 
Parnasova Fontana ( Kašna Parnas), nalazi se u sredini zelene tržnice.
 
 
 
 
Crkva Sv. Jakuba
 
 
 
 
 
 
 
 
Trg slobode
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 23:13
Još malo slika Brna i njegove sačuvane stare jezgre
 
 
 
Rijeka

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.