Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Noćni jasmin - Cestrum nocturnum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Noćni jasmin - Cestrum nocturnum

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Noćni jasmin - Cestrum nocturnum
    Objavljeno: 27 Srpanj 2008 u 16:27
U kancelariji imam biljku koju sam zatekla, za koju moj kolega kaze da se zove Grcko nocno drvo, a latinski naziv je nesto kao 'nictoluludo... ?'.
Ima li neko pojma ikakvog o ovakvoj biljci?
 
Sliku cu postaviti za dan dva, kada je uslikam, jer bih volela da je identifikujem i bolje negujem, jer joj nesto fali, zute joj i opadaju listovi...
 
 
Hvala unapred svima koji mogu doprineti nekim odgovorima Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 01:33
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2008 u 12:39
Krajem leta je cvetala nekoliko dana (nocu je otvarala cvetove, danju zatvarala), cvetovi joj lice na jasmin, a mirisu jako na med.
 
da li neko po ovim info zna o kojoj se biljci radi?
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2008 u 15:25
je li cvijet imao u sredini narančasti tučak? I traju li cvijetovi samo jedan dan?
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2008 u 16:53
 da nije možda Cestrum nocturnum... cvijeta malim bijelim cvijetovima u obliku trubica ,cvte noću i jako intenzivno miriše

izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:00
Originalno poslano od člana tropi tropi napisao:

 da nije možda Cestrum nocturnum... cvijeta malim bijelim cvijetovima u obliku trubica ,cvte noću i jako intenzivno miriše

 
tropi
jeste ta je !
cveta samo nocu i tako ispusta miris koji je vrlo jak (mirisi na med od lipe), a cvetovi su u obliku trubica.
ClapClapClapClapClapBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
StarStarStarStarStarStar
 
a evo i slika sa interneta...
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:01
danju cvetovi izgledaju ovako:
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:04

A nocu ovako:

Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:05
A evo i jos slika:
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:06
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:06
ovako izgleda plod:
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2008 u 11:08
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2013 u 02:12
Nešto sam čitala o njemu pa evo da napišem:
 
 
Noćni jasmin (Cestrum nocturnum)
 
 
 Raste kao grm može u saksiji  dostiže visinu od 1-2 metra. Listovi su duguljasti dužine od 6 – 10 cm.
Cvjeta  od lipnja  po do listopada . Zimzelena biljka.
Cvetovi su zvezdasti veličine 3 – 4 mm grupirani  tako da formiraju male bukete večine i do 10 cm. Boja cveta je svjetlo žuta.
 
U večer pa sve do izlaska sunca ima izuzetno snažan i ugodan  miris koji je sličan jasminu.
 Noćni jasmin ima  sladunjavu aromu koja na  podseća najviše na karamelu. Miris je toliko snažan da se može osjetiti u poluprečniku i do 20m! Ukoliko se približite uz sam cvet miris je tolikog inteziteta da može biti toksičan.
Laka za uzgoj.
    
Noćnom jasminu odgovara  polusjena, tj. jutarnje i popodnevno sunce.
 Zemlja blago kisela ili neutralna. Sadnicu, u proleće presaditi u veću saksiju za 2-3 broja.
Prehrana: gnojivo  za cvjetnice  na  svakih7 dana.
 Orezivanje: u jesnjem periodu ili u toku vegetacije ukoliko želimo da formiramo sadnicu (grm, stablašicu).
Bolesti: uglavnom ih nema, eventualno a biljne uši..Tada je prskati sa insekticidom koji nije fitotoksičan.
 
Uspjeva u zoni 8- 9b-11
 
Slika sa neta:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sjeme
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2013 u 02:33
Ja imam Cestrum Nocturnum i to je  ovaj sa belim cveticima,i on jako mirise,a ovaj zuti je cestrum parqui i on nema nikakav miris ali je svejedno jako lep i dekorativan.Smile
Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2013 u 20:31
Leona, razmnoži ga nemoj ostati samo na jednoj biljci. I oglasi ga u oglase za prodaju, bilježim se Wink
Piši malo o tvom iskustvu sa ovim jasminom.
Stavi koju sliku. A molim i lavandublue ako joj je još živ da stavi slike, baš me zanima.
 
Pročitala sam da se razmnožava se reznicama, djeljenjem korjena i sjemenom.
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2013 u 20:59
reznica u vodi pustila korijenje i čak je istjerao jedan mladi izbojsmile213
Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2013 u 13:48
Evo u cvetu-proslogodisnje cvetanje-ovogodisnje ne mogu da pronadjem LOL




Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2013 u 13:59
ovako izgleda seme,unutra su obicno 2 crne semenke-lako nice lako se oziljava pelcerom ali sa petom,da se otkine jer bas reznica-odsecena meni nije htela,biljka jako lagana za odrzavanje samo vode i povremena prihrana ,ima 3 cvetanja prvo je najcvetnije,ima jak,za mene prelep miris,pocinje otvaranje cvetica sa prvim sumrakom i traje do ujutru,moje licno iskustvo je da voli polusenku na jakom direktnom suncu listovi se sprze,obavezno jesenje orezivanje ...ne znam sta jos napisati...TongueWink

Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2013 u 17:18
Leona smile141
Rijeka

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2013 u 18:28
Leona31 prekrasan ti je, dobila sam sjeme od tebe i molim te da mi odgovoriš dali je to on

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.