Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalina

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kalina
    Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 08:05
Molim za pomoć. Znao sam si namnožiti kalinu reznicama dosta uspješno, ali sam se prenaglio, pa obećao šogoru za živicu 200 sadnica. Znate li koga da je ima ili mu možda niču iz sjemena, (što nije slučaj ako se živica redovito šiša, pa ne stigne ni procvasti).
Ako ništa, da li netko prodaje sadnice i po kojoj cijeni?
Hvala unaprijed, Ive
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 11:49
ima ga kupiti po rasadnicima....ali 200 komada bi te dosta koštalo
a za sijanje ne znam....vjerujem da se može i tako razmnožiti
 
 
 
 
listopadan grm koji može narasti i po 3-4 metra
postoji  Ligustrum ovalifolium - zelenih listova i Ligustrum ovalifolium -'Aureum' - šarenih listova
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 15:48
Pred kućom mi je ovakva kao na slici, ali ne cvate, jer je redovito šišaju. Izgleda da ću morati proizvesti nasad od reznica.
S druge strane imam onaj grm (ne znam mu ime) koji ima male bijele loptice u grozdićima kao plod, koji je okružen mladima što su se sami zasijali. Ampak on mi ne treba, ako kome treba, nek se javi.
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 20:56
zašto ne pokušaš u nekoj od vrtlarija potražiti , 
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2010 u 23:32
Koja je razlika između Ligustrum ovalifolium  i

Ligustrum vulgare - kalina

Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 17:11
Ovalifolium izgleda ima više kultivara.Kalinu je lako razmnožiti reznicama,kao i većinu ligustruma,a isto tako lako ga je uzgojiti iz sjemena,ne znam gdje živiš ali u krajevima uz more je čest u prirodi i lako se može skupiti sjemena,a mislim da je česta biljka i diljem lijepe naše.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 17:51
Ova L. vulgare je naša autohtona vrsta, koja raste po rubovima šuma, dok je ovalifolium (jajastolisna) doseljena, ali mislim da ima preko dvadesetak vrsta uz ove dvije, kojih ima i divljih i kultiviranih.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 20:44
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Ovalifolium izgleda ima više kultivara.Kalinu je lako razmnožiti reznicama,kao i većinu ligustruma,a isto tako lako ga je uzgojiti iz sjemena,ne znam gdje živiš ali u krajevima uz more je čest u prirodi i lako se može skupiti sjemena,a mislim da je česta biljka i diljem lijepe naše.
Ja sam ti "ona   iz Rijeke"LOL Nisi me skužio? Ima ga u Njivicama i dopao mi se, vidiš kako je lijep na slici dolje a i mirisao je, mirisali su ti bijeli cvetići.  Ipak mislim da su to kupili i zasadili, zato sam htjela otkriti koja je vrsta da ga nabavim. Pozdravljam te dragi trava uz ovu sliku gdje sam tražila ono što si me pitao. Jel ta palma u ovom parkiću, ona koja se vidi?
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 20:52
Originalno poslano od člana prepelica prepelica napisao:

Ova L. vulgare je naša autohtona vrsta, koja raste po rubovima šuma, dok je ovalifolium (jajastolisna) doseljena, ali mislim da ima preko dvadesetak vrsta uz ove dvije, kojih ima i divljih i kultiviranih.
Hvala prepelica! Definitivno mislim da je ovalifolium (jajastolisna), pogledaj još jednom ovu sliku:
 
 
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 21:32
Na ovoj slici je neka lonicera-orlovi nokti
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 21:34
E da,to nisu te palme,morale bi biti dvije,malo poviše ove ravnine,pored ruševnog staklenika.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 23:07
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

E da,to nisu te palme,morale bi biti dvije,malo poviše ove ravnine,pored ruševnog staklenika.
Kada se tamo nađem, kada ti kažeš da trebam ići, uputiti ćeš me do nje.Wink
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 23:10
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Na ovoj slici je neka lonicera-orlovi nokti
 
Možda imaš pravo! Jedino neznam da lonicere-orlovi nokti ima ovako bijele?Grane su joj slične ali neznam kako izgleda kalina. Za svaki slučaj uzela par grana i na proljeće ponovo slikam. Smile
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 19:19
Ma da, orlovi nokti su penjačica s mekšim granama, mada je cvijet vrlo sličan. Definitivno, ovaj grm na slici nije sličan dvijema kalinama koje imam u vrtu.
Na vrh
TinchiS View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 29 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TinchiS Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2011 u 11:58
Bok!
Nova sam na forumu i evo odmah problemi. :D
 
Naime, odlučili smo kao živicu posaditi Lugustrum ali ne bismo ga kupovali nego sami uzgojili.
Susjed ima baš lijepu živicu pa bi posudili malo. :D
E sad, živicu bismo sadili najranije sredinom ljeta jer ćemo tek tada izbetonirati zidić za ogradu tak da sad ne mogu pikat samo tako, bezveze.

Kad da onda počnem uzgajati sadnice ( da bi pred kraj ljeta mogla posaditi u zemlju )?
Vidim da se dosta piše da se to radi na ljeto ( lipanj ili srpanj ) ili na jesen pa sadi u proljće ali to mi je predugo za čekati.
Ok, ako baš moram, bit ću strpljiva.
 
E sad, pošto ova moja biljka s koje namjeravam uzeti reznice za razmnožavanje nije šišana od prošle godine, da li da ju sad ošišam ili ne ako ću u lipnju/srpnju krenuti sa razmnožavanjem?
 
Unaprijed hvala na odgovorima. Smile
Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2014 u 12:21
kalinu smo zasadili prošlu jesen i sada je počela puštati nove izdanke. prema pročitanom u enciklopediji te što sam uspjela pronaći na internetu, prvo rezanje slijedi u 5-tom mjesecu.. skratit ćemo je na 30tak centimetara i tako potaknuti proces zgušnjavanja živice.

nadamo se da će brzo narasti jer nam treba zaštita od vjetra a i privatnost je naravno isto dobrodošla. Wink

cijelu živicu smo i malčirali ali je dosta zemlja progutala (jer smo zaboravili staviti tekstil ispod malča), ali budemo s vremenom još jednu rundu posipali gore pa valjda neće toliko nestati.

[/URL]
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2014 u 21:34
Mare11, šteta ti je skratiti svu kalinu na visinu od 30 cm. Moja ti je preporuka da svakoj grančici odrežeš vrhove pa će se ona u svakom pazuhu lista razgranati. Moju kalinu sam orezala unazad mjesec dana i ona je već pustila nove grančice, i popunila se. Za godinu, dvije moći ćeš je ujednačeno orezati, izravnati po želji. Stvarno brzo raste...
Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2014 u 08:44
ma to sam si i ja mislila, da je to malo puno za skratiti... budem vidjela. 
doduše piše u knjigama da ih treba skratiti 15-30 cm od tla =) pa sam ja uzela gornju granicu hehe

evo prilažem neke printscreenove iz knjige što sam pronašla o Kalini.




Na vrh
Karli View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
2. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 22 Lipanj 2013
Lokacija: Gospić
Status: Offline
Bodovi: 1352
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karli Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2014 u 10:36
Mare vidim da si u nedoumici što i kako obrezati živicu prvi put nakon sadnje. Mi je imamo 11 godina. Uzgojena iz reznica, sa sve četiri strane gradilišta. Moj ti je savjet, obrezuj, obrezuj, obrezuj i kidaj vrhove. Što više to radiš biti će gušća. Mi to nismo znali i onako sretni što brzo raste puštili je da raste u vis samo da zatvori ogradu. To je greška, velika greška jer je ostala rjetka. Možeš je vidjeti na mojoj temi na forumu.
Sada u proljeće i ljeto je šišamo u prosjeku jednom u dva, tri tjedna ako hoćemo da bude uredna. Nekad nam dostati ali to nema cijenu koliko živica znači.
Brzo raste to je točno jer za cca tri godine već će biti ljepa formirana živica. Ako imaš pitanja samo pitaj.
Pozdrav.
"Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore"
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2014 u 23:58
Naša kalina ima četiri godine, visoka je cca 1,5 m i zadovoljni smo s njenom gustoćom.
Prvo šišanje je bilo zanimljivo jer sam se osjećala kao kad sam djeci šišala kosu Smile. Prošle godine počela je dobivati svoju formu pomoću većih škara, dok sam za prvo šišanje ove godine koristila šišač. Živica ima oko 30-tak sadnica, posađenih na svakih 0,5 m a do sada sam je formirala 2 do 3 puta godišnje, tj. u travnju, lipnju i listopadu. Da, i da ne zaboravim, kalina je posađena na Krku.
LP
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.