Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ficus bengalensis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ficus bengalensis

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ficus bengalensis
    Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 12:44

Nabavio sam ovu vrstu fikusa jer mi se sviđaju njegovi listovi sa žućkastom nervaturom.

Ficus bengalensis, Indijska smokva, Indijski Banjan (Ficus Audrej ili ficus Indica)
Listovi ovog fikusa narastu do 20 cm u dužinu. Stablo u prirodi ima jako raširenu krošnju, visina stabla je preko 15 metara, a širina krošnje više od 20 metara. Zanimljivost ove biljke je u tome što se sa grana spušta vazdušno korenje koje služi krošnji kao potpora. (izgledaju kao stabla). Listovi dok su mladi prekriveni su dlačicama. Treba ga umereno zalivati i ostaviti da se zemlja prosuši između zalivanja, a zimi se zalivanje smanjuje. Traži zimi nešto višu temperaturu (iznad 15 stepeni celzijusovih).
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 13:45
izgldeda vrlo elegantno!!! i koliko mi se cini ima predivne velike listove!!!
 
Da li mozda znac koliko ce narasti i kako ce izgledati kao odrasla biljka???
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 13:50
U Tempu, gde sam ga kupio kažu da naraste do dva metra i da ima male plodove u obliku smokve crvenkaste boje, ali kao i za većinu njihovih preporuka i saveta nemam poverenja, moraću da pronađem u literaturi nešto o njemu pa ću napisati i ovde.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2008 u 13:02
Ficus bengalensis je jedna od oko 2000 biljaka iz familije moraceae. Rod Ficus ima nekoliko podrodova: Ficus, Synoecia, Sycidium, Sycomorus, Pharmacosycea i Urostigma koji zajedno obuhvataju oko 800 vrsta fikusa.
Poreklo ove vrste fikusa je Indija, Pakistan i Bangladeš, a naziv je dobio prema Bengalskom zalivu. Naziv "Banjan" potiče od Evropskih putnika koji su videvši da se Induski trgovci (banias) okupljaju ispod ovog velikog drveća prozvali drveće banias tree iz čega je proizašao naziv Banjan. Kod odraslih biljaka iz stabla i grana obrazuju se vazdušni korenovi koji se ukorenjavaju kada dostignu do zemlje. Ovo korenje deblja, služi biljci za uzimanje vode i hraniva iz zemljišta, a vremenom se počinje granati i formirati sopstvenu krošnju, tako da od jednog stabla može nastati šuma Banjana. Na taj način ove biljke rastu u širinu i mogu zauzeti površinu od nekoliko hektara. Ovo drvo živi i nekoliko hiljada godina, dostižu visinu do 30 metara, a postoje primerci koji su od jednog stabla formirali do 1300 novih stabala. Ovim biljkama odgovara vlažna tropska klima. Najveći Banjani nalaze se u Indiji (Bangalor, Kalkuta) i u Americi (Havaji i Florida). Stablo Banjana u botaničkoj bašti u Kalkuti ima obim od 15,7 metara i zauzima površinu od nepunih 14500 kvadratnih metara sa obimom krošnje od 420 metara. Ovo drvo je upisano u Ginisovu knjigu rekorda, mada ga osporava jedan primerak Banjana iz okoline Bangalora. U jugoistočnoj Aziji Ficus Bengalensis smatra se za sveto drvo kod Indusa i Budista, a Indusi ga nazivaju i kalpavriksha što u prevodu znači drvo koje ispunjava želje. Banjan predstavlja simbol večnog života, besmrtnosti, plodnosti.

U tropskim krajevima često Banjan započinje svoj život kao epifit na granama drugog drveća gde dospeva pomoću ptica koje se hrane njegovim semenom. Seme klija i formira vazdušni koren koji se spušta prema zemlji, ukorenjuje se i Fikus nadvisuje domaćina, zasenjuje ga i guši svojim korenjem. Stablo je glatko, sive ili sivo-smeđe boje, listovi su ovalni, 10-20 cm dugi i oko 10 cm široki, kožasti, raspoređeni na stablu u vidu spirale. Naličje lista je svetlo zelene boje, a na liski je centralni nerv i nekoliko sporednih žutozelene ili svetlozelene boje. Mladi listovi su sa finim dlačicama. Na listovima sorte Audrey nalaze se male bele tačkice. Plodovi su male smokve koje se javljaju u paru u pazuhu listova. U Indiji se listovima ove biljke hrane slonovi. Plodovi su prekriveni finim dlačicama i crvenosmeđe su boje. Biljka se odlikuje brzim rastom. Preporučuje se biljke držati u manjim saksijama, jer ako se posadi u veliku posudu brzo će se razvijati korenov sistem, a nadzemni deo neće napredovati. Razmnožavanje se vrši reznicama (deo stabla sa listom) ili vazdušnim korenovima.
Ova biljka zahteva mnogo svetlosti i zimi joj je potrebno obezbediti dodatno osvetlenje. U kućnim uslovima je osetljiva na prevlaživanje zemlje i na kolebanje temperature. Pri temperaturi manjoj od 16 stepeni može doći do odbacivanja listova. optimalna temperatura je 16-22 stepena. U nedostatku svetlosti listovi i mlade grane su deformisani.
Nem velike zahteve prema zemljištu, uspeva na blago kiselim i neutralnim zemljištima. Presađivanje treba vršiti jednom u 2-3 godine a svako proleće se može skinuti gornji sloj zemlje u saksiji i zameniti novim. Biljka dobro reaguje na prihranu kako organskim tako i mineralnim đubrivima u toku proleća i leta. Zimi ne treba saksiju držati na kamenu ili betonu, pošto biljci odgovara da koren bude na toplom.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 17:16
E OVOGA BI FICUSA SVAKAKO HTJELA U SVOJOJ KOLEKCIJI.VEĆ DUGO GA TRAŽIM ALI SVI SU NEKAKO VELIKI I SKUPI.JA BI HTIJELA JEDNOG MALOG.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 08:57
Kume, spremaj vecu saksiju, brzo raste! Moj je za godinu dana narastao preko metar.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 11:11
Kumo, već sam ga presadio.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2010 u 15:31

Otpao mi je jedan list bengalensisa koga sam stavio u posudu sa vodom i pre mesec dana sam vidio da je počeo puštati korenčiće.

Bilo mi žao da ga bacim pa sam ga posadio u saksiju.

Nakon mesec dana list još uvek stoji u saksiji

ali korenje napreduje pa se nadam da će biti nešto od njega.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2010 u 09:20
ti si pravi čarobnjak za cvijeće!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2010 u 12:44
Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

ti si pravi čarobnjak za cvijeće!

slažem seClap
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.