Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Literatura o ljekovitom bilju
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Literatura o ljekovitom bilju

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2009 u 22:27
Evo jedan link sa vrlo dobrom literaturom koja potječe iz 1888 pa nadalje. Sve je na engleskom i radi se o biljkama i njihovoj primjeni na bolestima, ima govora i o upotrebi biljaka kod američkih indijanaca. To je većinom literatura za ozbiljnije bavljenje travama ali je vrlo poučna. Odnosi se na Ameriku. Meni je osobno vrlo interesantna, pa koga zanima... Sva literatura je u pdf formatu i može se skinuti bez ikakvih problema i plaćanja

http://www.swsbm.com/homepage/
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2009 u 22:40
Mene zanimaEmbarrassed
Dobrodošla, Lady of leisure.
baviš li se ti ljekovitim biljem?
Na vrh
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2009 u 23:37
 Bavim se ali samo za sebe. U principu sve isprobavam na sebi (sama sam sebi pokusni kunić LOL) i nešto malo na mužuEmbarrassed. Ali me to jako zanima tako da stalno čitam i učim.

Hvala na dobrodošliciSmile
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 12:03
Tako sam i ja počela.Sve na sebi a sada bogme pomognem svojima najbližima a i drugima koji žele.
 
Izučavam ljekovito bilje 15-20 god i ne mislim da znam bogznašto. Nikada dosta znanja.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 14:45
Dobro došla Lady of leisure!! :)))))))))
Na vrh
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 16:48
Ja sam tek početnikEmbarrassed u tome sam oko 4 god a zanima me konkretno zadnjih godinu dana. Toliko se trudim da saznam nešto više o tome.Ja prema vama nema pojma onda o travama i to je sigurno tako ,ali se nadam da ću nešto naučiti  od vas. U to sam ušla jer bi me doktori vječito držali na lijekovima bez da rade ikakve kontrole pa je meni puko film i rekla sam dosta i okrenula se čajevima. Prvo sam bila kod 2-3 travara ali nije urodilo plodom,pa sam saznala za jednu ženu i kod nje mi se stanje popravilo.Nakon toga sam ja počela više istraživati o tome (točno kada smo uveli internet doma pred ja mislim godinu i pol). I od onda stalno kopam po internetu za travama i čajevima i njihovim djelovanjem. Ali sam trenutačno bazirana samo na moj problem i na kamence u bubregu zbog muža. Tako da nisam baš išla u daljnja "istraživanja" za druge tegobe.
Kod sebe sam sada i sama uspijela da stanje ide na bolje. Sama si slažem čaj od trava koje sam sama izabrala. A za muža baš čekam da dođu sada trave da napravim tinkturu od njih za kamence.Jer ovi naši doktori bi ga najrađe svog ispikali i izslikali sa rengenom da mogu ali on je rekao da se neda njima u ruke. Smile
Ja živim na selu i ima jako puno biljaka oko mene ali nisam toliki stručnjak da ih sama pepoznam i da ih berem jer ne znam to i pomalo se bojimjer bi mogla vrlo lako pogriješiti. Jedino što prepoznajem uvijek je kadulja (tu je ima na bacanje oko mene), lavanda (nju imam zasađenu i raste kao luda bez da je diram uopće a i kadulju sam presadila iz šume) i ružmarin (on isto raste bez da ga taknem i sada baš je pun pčela stalno zuje oko njega). Onda znam šćirica/crkvina ovdje raste oko kuće kao korov.I uglavnom one standardne biljčice s kojima smo se igrali kao djeca maslačak, kiselica, kopriva sa onim rozim cvjetićima i dr..
Čajeve uglanom kupim u onoj riječkoj biljnoj apoteci kod knjižnice( griva zna o kojoj pričamSmile ).
Ja sam još veliki  veliki početnik!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 17:00
...eeeee  nadam se u galeni, ne onoj drugoj...tamo -  onoj drugoj me šokirali u par navrata :((((...no onda smo sugrađanke, super, ako imaš komadić zemlje mogu ti ja poslati nešto ljekovitih trava za zasaditi i sjemenja .... sad je taman vrijeme :))))
Na vrh
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 17:37
Je u Galeni ,ja samo kod njih kupujem. Imaju veliki izbor barem za mene. Iskreno ne znam gdje još ima u Rijeci biljnih apoteka.Embarrassed
Ja i sadnja biljaka smo ti na vi. Nisam vična tome uopće a i šta god da stavim u mali vrt koji imam blizu kokoši dođu i sve počeprkaju. One su živa napast,a ne možeš ih otjerat ni da hoćeš uopće ne slušaju.

Evo baš skidam knjigu od Marije Treben "Zdravlje iz Božje apoteke".
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 09:33
Iz te knjige ćeš puno naučiti o liječenju travama ali vrlo malo o raspoznavanju bilja.Za to ti treba neka sa boljim opisima i slikama.
Ali, zbilja ako ne poznaješ bilje JAKO DOBRO, nemoj ga sama brati.
 
Eto, poznaješ maslačak a on je, između ostalog, jako dobar i za bubrege, naročito njegov korijen pa ga vadi i kuhaj mužu.Također je za njega poželjna i poljska preslica.Ali nju ni u kom slučaju ne beri sama jer ima i otrovnih preslica.
Ne vjerujem da ne poznaješ koprivu....Sve su manje-više ljekovite.I ona čisti cijelo tijelo ne samo bubrege nego krv, sve...
Dobro je da si entuzijasta, da imaš želju učiti.To mora uroditi plodom (čitaj:boljim zdavljem )
Na vrh
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 11:13
Evo jučer skinula knjigu ali na ćirilici, kvragu. Učila je jesam ali sam sve već zaboravila. Morat ću još tražiti a ako ne moram do knjižnice.

Griva ako može pitanje kakvu ponudu knjiga ima riječka gradska knjižnica? U svezi biljaka i fitoterapijet, alternativa.
 Jer ja jesam u PGŽ ali do Rijeke imam 40 km tako da mi nije baš usput.

Ne usudim se brati biljke ja. Rađe ih kupim tako sam sigurnija. Preslicu je već probao ali bez učinka.Najbolje mu je pasao Zečji trn. Koprive imam doma baš je i pijem ja sama.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 11:59
Preslica djeluje na duže staze.
Pročitaj sve što nađeš o zečjem trnu.On baš nije bezopasan pa s njime treba biti oprezan.
 
Da, Srbi više stavljaju knjige na internet.Teško ćeš je skinuti na hrvatskom.
Ja sam je kupila.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 14:51
 a ja ih  kopirala!! :))).... nisam ih u to doba mogla naći u knjižarama pa ju kopirala iako ju namjeravam kupiti ( draže mi je imti pravu knjigu u rukama)
..općenito pada cijena te literature ali ima svakakvog kukolja na tržištu.... 

.... što se tiče slika... hmmm..imala sam negdje internet adresu gdje su bile vjerodostojne informacije vezane uz ime i sliku biljke... ali moram potražiti....


...gradska knjižnica, pa nisam moram priznati već sigurno 2 god gledala šta ima u vezi toga novog... nemam više potrebe... ali možda počnem čačkati sad kad mislim malo više cvijeća uzgajat, penjaaaaaćiceee:) ... iako mislim da je forum i više nego dovoljno :)))

... pošalji im upit preko maila ili telefonski pitaj... znam da su imali prije davno puno neih knjižica ala telefonski imenci.... puno biljaka i ništa informacija o njima... ali i liste čekanja za takvu literaturu.... ako ima knjižnica u tvome mjestu, možda se iznenadiš i tamo nađeš nešto zanimljivo :)))))
Na vrh
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2009 u 10:59
Nemam knjižnicu blizu nažalost. Do prve knjižnice mi je 10 km u jednom smjeru,a izbor je ne baš veliki. Evo baš danas su mi došle knjige koje sam kupila na Amazonu.
"The herbal medicine-maker's handbook"  od James Green

"The herbal home remedy book"  od Joyce Wardwell

"Medical herbalisam" od David Hoffmann

"The book of herbal wisdom"  od  Matthew  Wood

i još čekam knjigu od Rico Check  "Making plant medicine"

Sad imam šta čitati i učiti.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2009 u 20:09
...no no, kad se već ingleština na veliko čita... potraži jessica houdret-practical herb garden... 250 str a od toga 150 o ljekovitom a ostalo jako, jako zanimljivo i korisno o vrtovima i uzgoju ljekovitog i vrtnom dizajnu...ima hrrrrrpe slika sa vrlo dobrim fotkama za raspoznavanje ljekovitog :)

... no imaj na umu da su različite nacije i kulture rabile različite biljke za različite tegobe ( zavisno od drugog bilja kje je raslo na njihovim područjima) pa se možda upotreba ne poklapa sasvim točno sa ovom sa našeg podneblja... naše je pod potpunim utjecajem njemačke i francuske stare fitoterapijeske škole..
Na vrh
Lady of leisure View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lady of leisure Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2009 u 21:30
Baš ću pogledati na Amazonu ako ima ta knjiga. Hvala na infoSmile.

Da imam to na umu glede različitih kultura i ostalog vezanog uz to.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2009 u 21:32
...ja ju kupila jako davno, ne sjećam se više gdje ali stvarno me ugodno iznenadila :)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 09:23
Originalno poslano od člana Lady of leisure Lady of leisure napisao:

Baš ću pogledati na Amazonu ako ima ta knjiga. Hvala na infoSmile.

Da imam to na umu glede različitih kultura i ostalog vezanog uz to.
 
Ima je na Amazonu kao i puno drugih knjiga od iste autorice.
Lady, kako plaćaš knjige naručene preko Amazona?
Na vrh
omni View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 29 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje omni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 20:08
Pozdrav svima! Novi sam i na ovom forumu i pocetnik u ucenju o ljekovitom bilju, no kako me ta tematika zanima vec neko vrijeme, uspio sam skupiti i nesto knjiga. Prakticno znanje mi je nazalost nikakvo. Jos sam u kucnoj biblioteci imao komplet od Messeguea, a kupio sam i Lesingera, Treben, Dukea. Pridruzujem se onima koji su pocetnicima preporucili "Zdravlje iz Bozje ljekarne" jer je pisana zbilja jednostavno i poticajno. Isto vrijedi i za Messeguea (npr. "Moj hrebar zdravlja"), a kod njega je sve jos lirskije i bujnije. Covjek se dobro osjeca vec od samog citanja ovih knjiga. :) Neki dan sam nasao na netu "Zdravlje iz Bozje ljekarne" u pdf-u (na hrv.) pa mogu ovdje stavit linkove (ako pravila foruma to dopustaju za knjige koje su pod copyrightom) ili poslati na PM. 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 20:48
....ma stavi :).... ako bude protunekim pravilima admini će to prebbaciti u temu gdje se baš takvi linkovi stavljaju.... ali i ja koja sam duže ovdje ju ne znam baš svaki puta naći..... :))))

... ja sam ju kupila davno i bila je 500 kn... što mi se činilo jako puno... ali da je inpozantna i kvaliteno tiskana i da nisam požalila to ne ... :)))
Na vrh
omni View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 29 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje omni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 10:03
Ok, pozivam se onda na tvoj blagoslov. :) 500 kn?! Ja sam je prije otprilike 2 godine platio 150 u VBZ-u. Znam da je ranije bio neki drugi izdavac pa mozda zato.

http://www.4shared.com/account/file/50120511/c051cfe8/Zdravlje_iz_bozje_ljekarne.html (cca. 50 MB)

Ili samo tekstualna verzija:

http://rs487.rapidshare.com/files/219073064/Maria_Treben_-_Zdravlje_iz_bozje_ljekarne_-_ljekovito_bilje.pdf (manje od 1 MB)

Usput, tu je i Veliki Kneippov prirucnik kojeg teta Maria i ostali travari redovito citiraju.

http://www.4shared.com/file/98065773/16c30353/Veliki_Kneipp-ov_prirucnik__ucenje_o_zdravom_zivotu_i_prirodnom_lijecenju_.html

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.