Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Literatura o ljekovitom bilju
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Literatura o ljekovitom bilju

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Literatura o ljekovitom bilju
    Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 14:43
...nickless tko je taj Willort?? ja nikad čula a zanimaju me kvalitetni autori... :O))što je napisao?..ima li na hr? ...stranu literaturu niti ne čitam... dovoljno je i naše a nakraju sve regije, tradicije i upotrebe dođu na istu stazu i do istih stvari...a i napor mi je čitati na engl ....   :o((..seljak, što ćete :O))))))))))))))
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 15:09
http://www.knjiga.ba/Zdravlje/Prirodno-lijecenje/Ljekovito-bilje-i-njegova-upotreba_K2049.html
 
Meni je dobar (prvo tu pročitam), premda ima više analitički pristup, nego aplikativni.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 15:24
...hmm.. pogledat ću u knjižnici ako imaju  , hvala!! :O))))))))))  ...

.. ja prvo pročitam svaku stranicu ( knjižnica ili knjižara - besramno!! :O))) i onda tek odlučujem dal ću ju uzeti.... ja bih preporučila Mariju Treben, patera Marčinkovića, maurica massagea, jamesa duka....te ivana lesingera i stribora markovića ali on je više za profiće koji znaju šta čitaju jer je tamo zapravo sažmeno znanje koje iza sebe svaka riječ ima cijelu višesatnu priču....
...a imam još i par desetina drugih knjiga ali su za xy izbor ...ovo mi prvi izbor.... al sazanati za kakvog novog dobrog autora uvijek je tragački gušt  :O))))
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 16:37
Joj trebaće ti onda vremena za odluku jer Willfort ima cca 600 stranica teksta ... možda da odeš prvo na onaj tečaj za brzo čitanje Big%20smile
 
A što se tiče drugih autora, imam ja dosta i drugih knjiga (sasvim dovoljno), ali ne bih se tu uspoređivao s tobom jer rekao bih da ja nisam "profić", suživot sa biljkama bilo to cvijeće, povrtnjak, začinsko i ljekovito bilje, itd ... meni je hobi i samo jedan ugodan začin u stilu života, nemam neki pretenciozan i perfekcionistički pristup. Ovakvi forumi su mi prvenstveno interesantni radi razmjene neposrednih osobnih iskustava, a infomacije se uvijek mogu po potrebi negdje iskopati ... (evo od tebe npr. Tongue)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 18:26
Uh, skup je taj Willfort, 123 KM (bosanske marke ).
Ja najviše skidam sa interneta, tako usput vježbam i engleski.A nađem i rezultate najnovijih istraživanja.K tome je i besplatno!
Što se knjiga tiče osim ovih što je griva nabrojila imam i Mannfrieda Pahlowa (jako dobar ), Samostansku medicinu i dr.
Marčinković i M. Trben su dobri ali...nedostaju relevantne studije, istraživanja..
Skinula sam sa interneta sve 3 knjige o ljekovitom bilju od  WHO (Svjetske Zdravstvene Organizacije ).O svakoj ljekovitoj biljci su navedene sve rađene studije i njihovi rezultati.Tu nema reklama, samo činjenice!
Nažalost, još mnogo biljaka nije obrađeno u ovim knjigama (nema napr. preslice) a i jako puno je onih kojih kod nas uopće nema.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 19:59
...e za te who edicije sam čula da su super  :O))..... al ja nekako kad tražim znanstvenu potvrdu da bi vidjela kako djeluje koja biljka pitam svog učitelja koji je tu tata-mata u hrvatskoj :o)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  ...a i moram priznati imam neki otpor prema tome jer znanstvena istraživanja mogu samo potvrđivati ono što se u tisućljetnoj praksi dobro zna i dobro je dokazano a današnja medicina nešto može tvrditi da je neučinkovito a prekosutra to neko drugo istraživanje ( sa mrvu drugačijim parametrima potvrditi kao učinkovito) ....da, ali tradicija i znanje prenošeno preko pokoljenja nema nikakog znanja o djelovanju u kombinaciji sa današnjim ljekova.....koji su nužni otrov a ponekad samo otrov...( pokazala povijst farmacije ...  :o(


...ljudi pozdrav!!  odoh ja na ljetovanje! :O))
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 22:56
Ja stalno kupujem časopis "ljekovite biljke", baš sam oduševljena njime...Smile
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 23:14
..i ja!! :O)))...ono lječenje biljem je koma ali ovaj je stvarno super!! :O))...ali puno se promjenio od prvih bojeva...oni su bili nekako najedukativniji...i za izradu krema i nekih složenijih receptura...

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2008 u 23:22
Tko želi i vlada engleskim može na ovoj adresi skinuti sve tri knjige  WHO
Monographs on Selected Medicinal Plants, i pročitati sve o većini ljekovitih biljki sa navedenim studijama i rezultatima istraživanja.


http://www.who.int/medicinedocs/en/d/Js4927e/
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 21:53
I ja kupujem "Ljekovito bilje" od prvog broja.Sviđa mi se ali mislim da im slabo ide prodaja toga lista jer sve kasnije i neredovitije izlazi.Baš šteta.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 22:51
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

..."najveća" knjiga  o bilju i esencijalnim uljima u 'rvata!! :O))...a možda i puno šire!!  :O))


Kako se zove knjiga?
Ja Stribora uglavnom čitam na net-u i u Vaše zdravlje.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 12:06
Stribor Marković : Fitoaromaterapija, monografije esencijalnih ulja i ljekovitih biljaka, temelji fitoaromaterapije

apsolutno svaka rečenica u knjizi je do krajnosti nabijena informacijama ali opet razumljivo gradivo....jednostavno gradivo...nešto, tekst što se može godinama iščitavai i opet mu se vraćati ...

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 12:54
Da, pronašla sam na net-u.
Zanimljiva cijena:
1. Kemig-261,00 kn
2.Cedrus i Knjiga.net-319,00 kn
 
Ko je ovdje lud?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 14:01
...ideš.... :O))...nisam uopće skužila!!...ja kupila sa popustom kao njegov učenik  pa se više ne sjećam koliko je bila...ali ovo je stvarno za postaviti im pitanje!!!
Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2008 u 10:56
Griva, željela bih se zahvaliti jer su dobri savjeti pokazali rezultate. U međuvremenu sam počela malo priučavati knjige o aromaterapiji i pročitala sam "A kao aromaterapija" od Slobodanke Poštić i neke tekstove na Cedrusovoj stranici. Pošto vidim da puno znaš o tome, možeš li mi preporučiti literaturu?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2008 u 20:10
....pozdravi!!! :)) eto nije me bilo mj dana pa kaskam i sa dgovorima na pm... sorite svi... :((


... lijepa cura, zavisi što te intereira iz tog područja, ono što sam ti preporučila je mislim sasvim dobro i financijski podnošljivo za apsolutnog početnika ( što sam na svoju ruku zaključila ...) jer ako se ide u neke ozbiljnije stvari krećeš u put bez povratka ( vremena ali i para!!! :)))))..kad ti više nije  nikakav bauk dati 200 kn za 1 eterično ulje ili 200 kn za 30 ml baznog ulja...a da se složi konbinacija za kremu... početno ulaganje ne može proći ispod 1000 kn....
...ako te zanima kozmetika moja topla preporuka je striborov modul aromakozmetike.....

..ako te zanima travarstvo... zavisi- .. zavisi koji vid.... :))
Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 11:22
O ljekovitom bilju znam ponešto, a i imam nekih knjiga. Zanima me aromaterapija. Ne znam ima li čega kod nas (osim ovo što sam pročitala). Striborova "Fitoterapija" mi je malo prestručna
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 13:58
..za striborova knjiga je zapravo priručnik za znalce i za fitoaromaterapeute... treba višegodišnje proučavanje da bi se ispravno povezala bit ...
.... zavisi koji vid aromaterapije te zanima!!.... anglosaksonski sustav je ispod svakog kriterija a francuski je orjentiran na centar cedrus.... sada su redizajnirali stranice.... i ima se tamo šta proučavati bar mjesec dana.... opet kažem zavisi šta te zanima.... ako bi nešto onako, tek tako, malo za kremice upiši aromakozmetiku ( ili jednostavno pitaj merlinu, kao što si ju pitala kopirajući mjoje riječi....), ako biš ozbiljno se bavila time upiši fitoaromaterapiju ( tekstovi na stranicama su ogledni primjer ozbiljnosti kojom pristupaju toj temi samo što je na predavanjima još puuuuuno stručnije, sveobuhvatnije i opširnije....) .....

...lijepa curo, ključno je pitanje- zašto te zapravo zanima aromaterapija??? šta očekujš od znanja koja ćeš tako dobiti?..po tome se trebaš ravnati ... :)))
Na vrh
Ginger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ginger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 11:08
Pozdrav!
Koju biste literaturu o ljekovitom/začinskom bilju preporučili potpunom početniku? Kao hobi i zanimacija? Zanimaju me npr svojstva ljekovitih biljaka koje rastu u našem podneblju (kontinentalnom po mogućnosti), koje bih mogla eventualno sama uzgojiti... Čajevi i slične stvari... Ne znam ništa o ljekovitom bilju,a li imam općenito biološko predznanje. Hvala!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 13:36
...većinom u literaturi gdje se piše o svojstvima biljaka ne piše o načinima uzgoja ( ali to je donekle manje problematično... ima i na internetu, aj imam neka izdanja ali strane literature za koju sumnjam da se može naći kod nas)....ali svo ljekovito bilje je u principu korov pa kada ga dobro upoznate možete ga prenjeti u svoj vrt.... birajući mu mjesto što sličnije onome u prirodi..hlad, sjena, zemlja....

 a što se tiče svojtava biljaka ...kontinet.... meni jako draga marija treben - zdravlje iz božje ljekarne...piše na način da se zaista možete zaljubiti u bilje, toplo, razumljivo, vrlo višeslojno ali i pitko jednostavno....+ fra marčinković - božja biljna ljekarna.... isto dosta biljaka sa kontinenta....moj savjet vam je da prvo nađete te knjige u knjižnici, dobro ih proučte i kopirate ili kupite što vam je najbolje....npr ova knjiga je  cca  500 kn.... onda mauricce nassage - moj herbar zdravlja.... ostale su više za kasnije razdoblje kada ste već pomalo upoznati sa "dušom" i djelovanjem biljke jer imaju preopšrna nabrajanja djelovanja koja zbunjuju pčetnike ali su izrazito korisna onima koji se više razumiju u bilje jer kada znaju kako na koji način, kako kemisjki koja biljka djeluje ..nda razumiju i pozadinu iznesenog velikog broja prijedloga primjene... a kada ste pčetnik bitno vam je znati najvažnije i najciljanije svojstvo primjene određene biljke...

...klasične ljekovite biljke za kontinet su koprive, turica, rosopas, gavez, trputci, preslice, sljezovi, mente, bazga, kamilica, neven, maslačak, čičak.... i još puno, puno, puno toga...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.