Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Matičnjak - Melissa officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Matičnjak - Melissa officinalis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 00:33
i ja moram reći mami da pobere nešto matičnjaka...donijela sam joj jedan mali grmić prije 2-3 godine i sada se to toliko razraslo da ju mora kositi! a ne koristimo ju ni za šta! mislim da ćemo ove godine ipak napraviti neku tinkturu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 01:22
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

i ja moram reći mami da pobere nešto matičnjaka...donijela sam joj jedan mali grmić prije 2-3 godine i sada se to toliko razraslo da ju mora kositi! a ne koristimo ju ni za šta! mislim da ćemo ove godine ipak napraviti neku tinkturu.


Zašto ne pijete čaj od matičnjaka.Ugodan je, aromatičan.Fino smiruje i tako se lijepo spava poslje njega.Smile
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 14:58
Evo, danas sam konačno nabrala i stavila sušiti, bilo je grančica koje još nisu otišle u cvat...baš ugodno miriše...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 12:33

Oreži grančice koje su procvale i dobro ga zalijevaj ili čekaj kišu.

On će se ponovno pomladiti, dati će nove, svježe listiće i eto čaja za jesen i zimu.Embarrassed
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 14:41
ferminasmile80 vratila si se!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 15:14
Ma nisam nigdje ni pošla.
Ali ću se sada poć zatoćat u more pa nastavljam kad padne mrak.
Prije toga ću popiti čaj od matičnjaka. (ovo radi SilveK, da nas ne kori da smo off-topic).Wink
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 15:51
.. da i ja ću gucnut mali tinkture od matičnjaka jer sam preobilno ručala...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 22:23
smile96 no kaj sad nek velim, stvarno ste me nasmijale.
Jedno pitanje, da li pravilno sušim matičnjk, u hladu, ali poslagan na novinski papir (na tavanu). Negdje sam pročitala da se bilje mora sušiti povezano u buketić i obješeno da visi u hladu. Ovo kak ja radim bu ok?
I poslušala savjet, brala sam ga ručno a ne s nožemWink
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 23:59
Neko bilje se veže u buketiće i suši (napr. gospina trava, kičica, stolisnik) ali ne matičnjak zato što se kod njega ne beru grane nego listići i vršni djelovi grana koji se ne mogu vezati.
Matičnjak treba sušiti u hladu, na propuhu a da ga ne bi nosio vjetar ja ga stavim u neku široku kutiju.Novine mi baš ne zvuče dobro, iako kažu da više ne koriste olovo.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 14:53
... ja bome berem cijele grane i onda ih ili skupim u buketiće pa da vise na tavanu ( u nižem dijelu, izbjegavam onaj dio gdje bura dere da mi ne otplahne sve et ulje....što se zna desiti i ondak je bilje...slabo i malko prazno...) ili te grane posložim na čiste velike kartone - od npr namještaja ( tavan, garaža)..pa kad se sve sasuši ponesem si do toga 2 velike plastike kao za vješat veš, pa uzimam dio po vio slošenih grana...ili dijelove buketića....i samo rukom prođem a listići se izmrve i skupljam ih u jednu posudu a u drugu stavljam one grančice ( koje isto neki koriste i za čaj, tinkturu.... što god, ali su  slaiji od lista) pa te grančice bacim na kompost...eto :O)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 22:33
Možda ti toga puno spremaš.Ja matičnjak najviše koristim svijež.Stavim čajnik pa u vrt naberem listova i skuham čaj.Osušim samo za crnu zimu kada ga nema u vrtu.
Inače, za matičnjak se baš naglašava da se beru listovi ali ne stari koji su gorki niti se beru u vrijeme cvijetanja.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 12:14
... je , istina je, ja jako puno toga spremam...berem i pohranjujem  bar 60 biljaka svake godine.....  a to za matičnjak se po mom mišljenju neglašava kao i kod svih drugih biljnih vrsta- da se zna vrijeme berbe i najpotentnii dijelovi jer se tako i potencira količina aktivnih tvari..... al posilje ubran ( no, kad ga već ima)...nije otrovan , loš.... samo je ispuhan, lošijeg okusa i slaijeg djelovanja...al opet i to je nešto... :O)
Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 13:32
Vidim da spominjete eterično ulje matičnjaka. Jučer sam bila u Kemigu i teta mi je rekla da čini mi se 5 ml (ona mala flašica) košta oko 700 kn. Nisam mogla vjerovati.
Jel netko pravi eterično ulje i kako?
Hidrolat košta oko 28 kn.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 23:11
Dobrodošla, lijepa curo.smile73
Da, eterično ulje matičnjaka je jako skupo.I ja sam zinula kad sam na njihovoj stranici vidila cijenu.To je zato što treba hrpa matičnjaka za malo ulja.

Praviti eterično ulje matičnjaka u home-made proizvodnji je gotovo pa nemoguće.
Ali ima i drugih proizvoda od matičnjaka, tinktura, napr.Za čega ti treba?
Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 07:50
Htjela sam pokušati napraviti gel od trputca (imam jednu staru knjigu o pripremi prirodne kozmetike, ali je beogradsko izdanje - kažu gel od bokvice, to je trputac?), jer da je to skoro idealan preparat za njegu nečiste i masne kože. Kćer mi je u pubertetu, ima problema s prištićima i probavamo svašta.
Između ostalog u taj gel ide i 3-4 kapi eteričnog ulja matičnjaka.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 10:11
Podijeli s nama taj recept, možda ti pomognemo tako da ga malo modificiramo.Da, bokvica je trputac.
 
Umjesto eteričnog ulja matičnjaka možda bi došla u obzir jaka tinktura od matičnjaka.Imam i ja popis trava za akne ali to ćemo na novom topicu.
Otvorit ću novu temu pa tamo navrati.Embarrassed
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 22:23
Melisu mogu uzimati i bebe i nema nikakav loš učinak...biljka je prve klase. Slobodno ju možete jesti sirovu u salatama od rajćice s bosiljkom.
Što se tiće trputca....mogu se napraviti odlični bomboni kao oni od karamele.
Ako vas zanima pronaći ću recepte pa da vas obavijestim.... Možda nisam kao Fermina ali i mene su jedno vrijeme zanimale ljekovite biljke....no to je za mene sada druga tema, ali mogu pomoći ako želite!!!smile71
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 22:39
Danas kad sam pročistio svoj mali vrt primjetio sam da imam nekoliko novih mladica.....sijeme se razbacalo pa ako je nekome potreba.....možemo se dogovoriti.
Melisa, njen životni vijek je oko 7 god

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2008 u 09:09
Hvala na pohvalama.Embarrassed
 
Ne drži znanje za sebe, Domingo.
Podijeli ga s nama kao što i mi činimo.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2008 u 18:48
...domingo, 1+1 = 11 smile85smile162
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.