Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Smilje - Helichrysum arenarium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Smilje - Helichrysum arenarium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
sanigold View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanigold Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 20:20
Znači mogu ga presaditi na sunčanu stranu kuće . Hvala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 20:51
....smilje cvjeta ponovo...
...šnjofala sam ono na stijenama kraj mora, svježe tek procvjetalo, a neki su još u pupovima stisnuti....dakle meni to uopće nije lijepi miris....ove godine mi malo više dava na miris meda ili cvijeta lipe ali i dalje ima dublju notu ( kao bi rekla griva ) nečega fuj!Confused
Na vrh
sanigold View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanigold Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 21:05
DA, IMA SPECIFIČAN MIRIS ALI NIJE LOŠ. nE OSJETI SE TAKO JAKO. iMAM PUNO LAVANDE PA ONA PREPVLADA.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 18:31
 :)))))))))))  a zavisi i od nosa i kemisjkog sastava zemlje i kemijskog sastava okolnog bilja... :)) količine oborina i učestalosti vjetra.... 
Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 07:57
Smilje je jedna od biljaka koje se koriste za ajmo reć zrelu kožu (i prezrelu). Cedrus ima jednu finu kremicu na bazi et. ulja smilja.
 
Zanima me kako bi se mogla koristiti biljka? Sušiti, pa napraviti tinkturu?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 22:38
Ne moraš je sušiti da bi napravila tinkturu.Dapače, svježe cvjetove smilja ubaci u teglu do vrha, nenatiskano. Zalij rakijom da prelazi bilje 1 cm, dobro zatvori i stavi na sunce 4-5 tjedana.
Procijedi i spremi u tamne boce na hladno mjesto.

Na isti način možeš napraviti macerat sa maslinovim ili nekim drugim uljem.Ako je u pitanju maslinovo ulje ne drži teglu na suncu nego u hladu ili je  zavij u tamni papir.
Od takvog macerata možeš napraviti kremu ili ga dodati malo u svoju uobičajnu kremu i dobro promiješati.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 10:02
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Ne moraš je sušiti da bi napravila tinkturu.Dapače, svježe cvjetove smilja ubaci u teglu do vrha, nenatiskano. Zalij rakijom da prelazi bilje 1 cm, dobro zatvori i stavi na sunce 4-5 tjedana.
Procijedi i spremi u tamne boce na hladno mjesto.

Na isti način možeš napraviti macerat sa maslinovim ili nekim drugim uljem.Ako je u pitanju maslinovo ulje ne drži teglu na suncu nego u hladu ili je  zavij u tamni papir.
Od takvog macerata možeš napraviti kremu ili ga dodati malo u svoju uobičajnu kremu i dobro promiješati.
 
Baš ti hvala, probat ću. Koje bi još ulje bilo dobro? Maslinovo nekako više volim u jelu, a za lice sam koristila makadamiju, to bi vjerojatno isto bilo OK?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 14:17
Prvo moraš znati koji ti je tip kože pa na netu nađeš koje je ulje za masnu a koje za suhu ili polumasnu kožu... tako odabeš ulje u kojemu ćeš macerirati bilje.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 12:02
U koje doba dana brati, beru li se još kada nisu skroz procvale ili kako?
Na vrh
zorangazibara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zorangazibara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 21:34
zanima me uzgoj smilja pa me zanima;
-može li se smilje uzgajati i unutrašnjosti (Hrvatsko zagorje)
-uzgaja li se smilje plantažno i koliki je prinos po ha
-zna li tko tehnologiju CO2 apsoluta

ps,ako već postoji ovakva tema molim admina da me prebaci
pozdrav
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2011 u 20:31
ne može u kontinentalnoj hr.... drugačiji sastav zemlej a i bome itekako temperatura.... smilje autohtono raste u čistom kamenu  na jako visokim temp uz samo more
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 18:02
Ja vidjela, virtualno, smilje u Anaidinom vrtu, i u vrtu Malog kaktusa, to je Međimurje, i vele,upitah ja Geek, da prezimi!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 19:46
Lovro,nekad prezimi,nekad ne,zavisi i od vrste,ali ovo gore je  pitanje o plantažnom uzgoju,to nebi išlo kod nas.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2012 u 21:45
sasha ti si iz varaždina? ja iz vrbovca. jel ti smilje preživjelo zimu bez pokrivanja? ja sam ga posadila prošle god i preko zime sam ga pokrila vrtnom tkaninom pa se drži. kako se razmnožava?
Na vrh
LovorVisnja View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LovorVisnja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2012 u 10:35
prosle godine u svibnju kupila smilje. Presadila u cvjetnjak. Mirišalo po njemu cijelo dvorište nekih dva-3 tjedna. Prezimilo. Zanima me da li ga treba s nečim posebno gnojiti da bi opet lijepo mirisao.
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2012 u 23:30
Moje mišljenje je da ne treba nikakvo gnojivo.To je skromna biljka, u prirodnom staništu je sretna i kad malo vode dobije.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 00:19
Pogledajte ovaj grm smilja koji raste na okomitoj stijeni.Ne da je bez gnoja nego i bez kapi kiše tjednima amalo zemljice je valjda našao u pukotini kamena.Pa ipak cvijeta:


A ovaj je ipak u boljim uvjetima, naravno koliko mu je priroda uspjela dati.
Šteta što se mirisi ne prenose slikom:



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 10:06
Prosle godine sam ga kupila i sebi i sveki za rodjendan ,i kroz cijelu godinu sam ga snjofala i mastala da sam na moru ..
Al jadan nije prezimio ...
Velika gorica
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 16:03
Trebala si ga zaštitit preko zime. moj je prezimio i tjera mlade grančice. doduše, strana koja nije bila pokrivena se posušila, a ova druga je prezimila.
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 16:24
čudi me da nije prezimio kad pišu svi da je otporan na niske temperature, jedino pošto je kamenjarska biljka i voli kreč, ako mu je bilo previše vlage tokom zime ga je to dotuklo. ma barem nije skup pa pokušajte ponovo.
belica,zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.