Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anđeoske trublje - brugmansije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anđeoske trublje - brugmansije

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 80>
Korisnik
Poruka
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 19:57
Alisa, to nije moje uputstvo, nego uzgajivača koji mi je prodao sjeme. A to je zbilja renomirani uzgajivač, ne bi trebalo da daje pogrešna uputstva. Nadam se i da je sjeme u redu i da će ti klijati. A ako ne klija, bit će reznica, pa će opet sve biti u redu.
Istina, ja kupujem ili reznice ili mlade biljke, a sa sijanjem (bar što se tiče brugmansija) se ne mogu pohvaliti velikim iskustvom.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 22:17
E ja već posijala,onako "seljački"bez namakanja i skidanja opne,pa šta bude.Kad druge čahure dozore onda ću po Makk-icinom uputstvuWink
No,što se tiče tog sijanja,namaknje,nenamakanje,zarezivanje sjemenki ili ne(govorim općenito o sjetvi)mislim da u velikoj večini slučajeva tako nešto nije presudno.Možda je bolja klijavost ako se namoči sjeme no mislim da je preduvjet dobre klijavosti toplo i svjetlo mjesto i dovoljno vlage.
Isto je i kod pelcanja.Natalija veli da je čula kako je bolje reznicu odmah posaditi jer u vodi zna istrunuti.Da ,zna istrunuti u vodi no zna se i ne primiti ako se odmah posadi uzemlju.Nisam ih sadila,pelcere bez korjena,odmah u zemlju pa ne znam no znam da su mi u vodi super prezimjele i pustile korjenje.(isto je i kod afričkih ljubičica,nekome se lakše u vodi ukorjene,nekome odmah u zemlji).
Šta sam svime time htjela reći.Vjerujem da nema ,gledajući ove neke varijacije sadnje i sjetve,krivog načina nego samo treba probati koji način nama više "leži"Smile
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2010 u 07:25
shasha slažem se s tobom

provjereno najbolji način ne mora uvijek biti presudan

npr. ja sam lani pokušala zakorijeniti bar 20 reznica crvene bungevilije i to sa hormonom i niti jedna mi nije uspjela

Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2010 u 11:16
Sasha u pravu si!I ja sam dosta puta uspijela sa sijanjem kad sam sijala onako bezveze,po seljački kako ti veliš.Ubaci sjeme u zemlju pa šta mu bude.Opet dosta puta sam se toliko trudila i radila po upustvima i sjeme bi mi propadalo.To je il hoće il neće,zavisi koliko imamo sreće i koliko se podudare naši uslovi za određenu vrstu biljkeLOLBitno je probati sve!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2010 u 06:26
Nisam ništa našla na forumu o ovom predivnom cvijetu... Ispravite me  ako griješim... Dobila sam malu biljčicu pa me zanimaju vaša iskustva.. Navodno da postoje svakakve brugmansije,troduple roze,duple roze,duple jako pink,duple bijele itd.. Evo moje malene, trebala bi biti roza.. Hvala svima!
 
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2010 u 22:37
U novije vrijeme američki biolozi su sve dature (osim Datura stramonium) preimenovali u Brugmansie. Europski biolozi još uvijek upotrebljavaju i stari naziv. Dature nisu sve jednogodišnje, ima ih koje žive i po 4 - 5 godina. Treba pogledati na netu pa vidjeti da se pojavljuju i pod jednim i pod drugim imenom npr.: Brugmansia Versicolor i Datura Versicolor,  Brugmansia Golden Queen i Datura Golden Queen,  Brugmansia Sanguinea i Datura Sanguinea,  Brugmansia Suaveolens i Datura Suaveolens...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 00:12
Brugmansije su dugoživuće drvenaste trajnice. U blagim podnebljima mogu na otvorenome narasti i do 6 m. Ukrasnu vrijednost daju krupni, viseći cvjetovi oblika trube, koji ovisno o kultivaru dolaze u nijansama krem, žute, boje breskve, narančaste, ružičaste, crvene i bijeloj boji.
Dature su kratkoživuće zeljaste trajnice, koje se većinom uzgajaju kao jednogodišnje biljke. Čak i u toplijim podnebljima ne žive dulje od 3 do 4 godine, a rijetko dosegnu visinu od 2 m. Za razliku od brugmansije, datura nosi manje cvjetove oblika trube koji su smješteni uspravno. Dolaze u nijansama krem, žute, boje lavande, tamnopurpurne i bijeloj boji.
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:08
Pročitala sam svih 28 i pol stranica.
Koliko sam shvatila neki su iznijeli anđeoske trube van. Mene je strah da neće biti još mraza i zime pa mi ne nastrada moja.
Imam bijelu trubu već par godina i obožavam je.
Ne znam čija je ljepša od svih vas koje sam vidjela na forumu, žuta, roza, ljubičasta, jednostavna ili dupla.
 
 Voljela bih imati i te ostale boje pa ako je moguće da mi pošaljete reznice.
 
 Moje mišljenje je: svejedno da li su one Brugmansije ili Dature one su
Anđeoske trube.
 
                                     smile149
 
 
 
 
 
 
 
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 11:00
Slažem se da su sve predivne!Ne iznosi ih napolje dok ima opasnosti od mraza...Smile




Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 10:02
Originalno poslano od člana lilie lilie napisao:


 Moje mišljenje je: svejedno da li su one Brugmansije ili Dature one su

Anđeoske trube.


                                     smile149



Nikako nemože biti svejedno! Naša datura nije vidjela kuću čitavu zimu a brugmansije još nisu izišle iz kuće.
Nemojte miješati "kruške i jabuke"!
Na vrh
Pecika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 20 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 78
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pecika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 17:50
[QUOTE=lilie] Pročitala sam svih 28 i pol stranica.
Koliko sam shvatila neki su iznijeli anđeoske trube van. Mene je strah da neće biti još mraza i zime pa mi ne nastrada moja.

Imam bijelu trubu već par godina i obožavam je.

Ne znam čija je ljepša od svih vas koje sam vidjela na forumu, žuta, roza, ljubičasta, jednostavna ili dupla.

 

 Voljela bih imati i te ostale boje pa ako je moguće da mi pošaljete reznice.



Slažem se trube su vam zaista prekrasne .ja imam žute boje i doista me iznenaduje prekrasnim cvijetovima .to sa sjemenom se nisam uopće sjetila neznam zašto bas sam bedak tako da ako neko ima viška u drugim bojama slobodno neka se javi
a sto se tiče iznosenja van ja to tek sredinom 4mj a do tad je uz balkonska vrata                     
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 08:19
shasha kakvi su rezultati sijanja? i kakve ti imaš, koje boje brugmansije?
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2010 u 19:40
Ja sam prošle jeseni orezao brugmansije i stavio u vodu, menjao sam redovno vodu i sve su pustile žile. Da li mogu da ih direktno sada posadim u baštu ili je bolje da ih posadim u saksije?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2010 u 23:21
Najpraktičnije je da ih posadiš u saksije kako bi ih prije pada temperature (ispod 10 celzijevaca) mogao unijeti u topliji prostor.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2010 u 07:08
Hvala na odgovoru.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 22:47
U pitaru je narasla ali je slabašna, tanka, krhka. Bijele je boje. Neznam šta da radim sa njom. Dali da je presadim u vrt ili da je stavim vani takvu kakva je. Bojim se da mi ne propadne, dolaze topli dani. Ima li tko savjet
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2010 u 14:34
Danas sam bila u Bauhausu i vidjela sam prekrasne anđeoske trublje ili dature, sad nakon što sam pročitala malo o njima nisam sigurna koje su to bile jer nisam išla za tim jesu li im cvjetovi uspravni ili vise, ali u svakom slučaju oduševile su me pa sam vam htjela javiti, ako je netko možda zainteresiran 65kn/kom, duple, boje vanilije, onako žućkaste...prekrasne su! Od danas su na listi mojih želja koje će se idućeg proljeća, kad trebam dobiti prostora malo više, nadam se, ostvariti. smile126 
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 09:27
Evo upravo cvjetaju i moje Brugmansie, pa evo i nekoliko sličica

Brugmansia x candida f. pleno 'Angels Sunexplosion'


Brugmansia x candida f. pleno "Pink Perfektion"


Brugmansia versicolor Hybride f. pleno "Angels Prima Donna"
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 10:44
  Makk  trube su ti čarobne. Gdje si ih nabavila.
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 18:11
Kupila sam je od Anne Kürchner-Abel. Ona je najveća uzgajiteljica Brugmansia u Njemačkoj (možda i u Evropi)
Trenutno imam 11 različitih vrsta.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 80>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.