Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anđeoske trublje - brugmansije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anđeoske trublje - brugmansije

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4041424344 80>
Korisnik
Poruka
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 17:38
alisa ako je to njemačko neznam da probam preko prijatelja ,možda  prođem jeftinije,  ali sumljam vidjet ću samo znam  od tolike ljepote vjeruj boli glavaThumbs%20Up
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 18:38
Ove  navedene stranice sam našla slučajno i često se vraćam da pogledam kako ima prekrasnih brugmansija. Ne mogu ih imati pa makar da vidim kako su lijepe.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 18:55
milice ove, što smo gledali je nemoguća misija, samo fali tom  cruz, onda nam
nepreostaje samo, sjest i plakat, ali   bar imamo ove koje možemo lako nabavit,ili ukrast tako bolje rasteConfused
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2012 u 18:08
Zanima me da li vi u ovo doba režete svoje trubljice i kad ih jiznosite van na otvoreno?? Confused
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2012 u 18:57
ja moje orezala. nisam ih unosila. dvije su u velikim grastama a dvije u vrtu. sve su počele tjerati nove izdanke.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2012 u 21:22
Originalno poslano od člana strada strada napisao:

Zanima me da li vi u ovo doba režete svoje trubljice i kad ih jiznosite van na otvoreno?? Confused

Ako si na kontinetu sačekaj da prođe opasnost od mrazeva jer ne podnose minuse.Možeš ih sada orezati.I ja ih većinom orežem u proljeće,samo ono što je propalo ili suho..U jesen ih režem samo po potrebi,ako mi manjka mjesta za zimovanjeLOL
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 08:59
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Originalno poslano od člana strada strada napisao:

Zanima me da li vi u ovo doba režete svoje trubljice i kad ih jiznosite van na otvoreno?? Confused

Ako si na kontinetu sačekaj da prođe opasnost od mrazeva jer ne podnose minuse.Možeš ih sada orezati.I ja ih većinom orežem u proljeće,samo ono što je propalo ili suho..U jesen ih režem samo po potrebi,ako mi manjka mjesta za zimovanjeLOL


U Zadru sam i mislim da nema više zime Smile tako da onda ide van!
Potjerala je listove. Neki su već poveliki pa mi ju nekako žao rezati a i strah me da nešto ne zeznem pa da mi ne cvjeta ili da mi cvjeta lošije nego prošle godine.Confused

Našla sam negdje na netu nešto oko orezivanja trublje pa me zanima što vi mislite.

TRUBLJA SE OREZUJE SAMO U ONOM DIJELU GRANA GDJE JE ZONA CVATNJE.
TO SU KRAJNJI DIJELOVI GRANA GDJE SU LISTOVI KOD PETELJKE NA JEDNOJ POLOVICI KRAĆI (na starijem dijelu biljke gdje nije zona cvatnje kod listova su obe strane simetrične)
ODREZATI TREBA CIJELI GODIŠNJI IZRAŠTAJ OSTAVLJAJUĆI NEKOLIKO PUPOVA IZA RAČVI (10-15 cm DUGE BATRLJKE).
U PROLJEĆE TREBA ODSTRANITI I TANKE, ZIMI IZRASLE IZBOJKE.
KRAJEM 5mj. PODREZATI VRHOVE NERAZGRANATIH GRANA DA SE FORMIRA GUŠĆA KROŠNJA.

Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 10:36
Strada,moje brugmansije su stare po par godina  neke,i ja sam ih rezala samo u jesen po potrebi,a u proljeće isto.Samo ono što je suho to bi rezala.Iz male reznice naraste biljka od proljeća do ljeta i cvjeta iste godine ako ima uslove,a zna se desiti da velika biljka neće da cvjeta  ..Znači sve je do uslova.Uglavnom da bi cvijetala treba da formira onaj oblik slova Y i na tom djelu cvjeta..Vole dosta prihrane tokom sezone.Ja ih hranim običnim kan-om onom 15-15-15 i baš ga vole.Neke posadim direkt u baštu i narastu ogromne ko drvo neko,ali u jesen samo odrežem reznice jer toliku biljku nemam gdje čuvati i iz tih reznica cvjetaju mi sledeću sezonu.To je moje iskustvo što se tiče običnih sa jednostrukim cvjetovima.Imam par duplih koje sam dobila od Makk,one mi još cvjetale nisu..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 10:38
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Strada,moje brugmansije su stare po par godina  neke,i ja sam ih rezala samo u jesen po potrebi,a u proljeće isto.Samo ono što je suho to bi rezala.Iz male reznice naraste biljka od proljeća do ljeta i cvjeta iste godine ako ima uslove,a zna se desiti da velika biljka neće da cvjeta  ..Znači sve je do uslova.Uglavnom da bi cvijetala treba da formira onaj oblik slova Y i na tom djelu cvjeta..Vole dosta prihrane tokom sezone.Ja ih hranim običnim kan-om onom 15-15-15 i baš ga vole.Neke posadim direkt u baštu i narastu ogromne ko drvo neko,ali u jesen samo odrežem reznice jer toliku biljku nemam gdje čuvati i iz tih reznica cvjetaju mi sledeću sezonu.To je moje iskustvo što se tiče običnih sa jednostrukim cvjetovima.Imam par duplih koje sam dobila od Makk,one mi još cvjetale nisu..


Puno hvala alisa na brzom odgovoru!!smile78
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 11:08
"TRUBLJA SE OREZUJE SAMO U ONOM DIJELU GRANA GDJE JE ZONA CVATNJE".

Ovo se radi samo ako zelimo da nam nova biljka uzgojena iz te reznice odmah cvjeta.

     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
tanja j View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2011
Lokacija: GOSPIĆ-ZADAR
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanja j Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2012 u 22:40
Dobila sam dvije reznice koje su posađene prošlo proljeće..znači skoro već godinu dana su u pitaru. Planirala sam ih posaditi van, ali se bojim da neće prezivjeti. Vidim da ovdje ima dosta zadranki pa će mi mozda znati odgovoriti dali bi preživjele na Maslenici?
Na vrh
anđelkad View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 2719
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anđelkad Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2012 u 15:09
Tanja ja sam na pola puta od tebe i Zadra, dosad nisam imala trublje sad sam bobila od jedne naše forumašice ukorijenjene i posadila u pitar da ih mogu zaštitit od bure a to savjetujem i tebi.
Na vrh
KARMEN View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje KARMEN Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2012 u 10:43
Drage moje obožavam te slatke male trubice. Ima li netko možda sjeme ili koju presadnicu viška. Toplo se preporučam i ako mogu pomoći s nekom drugom vrstom cvijeća šaljem u zamjenu.
Na vrh
tanja j View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2011
Lokacija: GOSPIĆ-ZADAR
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanja j Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2012 u 21:59
Misliš da nebi uspjele negdje gdje bi bile zaštićene od hladnoće? aaa ja se bas veselila kako ću mi biti u jednom kutu izmedu kuće i zida gdje nema toliko bure
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 06:10
meni je lani jedna bila u vrtu - ne ove oštre zime,
mada kod mene svaku godinu bude i snijega, kad više, kad manje - za naše uvjete, i na vjetrometini sam

i zimi je propalo nadzemni dio, a na proljeće je pustila novu granu iz korjena, tako da je moguće da prezimi, ali samo podzemni dio i da se iz njega opet obnovi
ovisi o mikroklimi kod tebe,

kod moje susjede preko puta puno više biljaka prezimi vani nego kod mene

Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 13:59
Natalija,jesi li sigurna da se radi o brugmnasiji?Prvi put čujem da opstane na minusu pa još iz korijena da krene?Da nije u pitanju datura?
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 21:46
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:


Datura i Brugmansia - raskošne i otrovne © Gospodarski list d.d.


Cvjetovi oblika trube
Brugmansije su dugoživuće drvenaste trajnice. U blagim podnebljima mogu na otvorenome narasti i do 6 m visoke. Ukrasnu vrijednost daju krupni, viseći cvjetovi oblika trube, koji ovisno o kultivaru dolaze u nijansama krem, žute, boje breskve, narančaste, ružičaste, crvene i bijeloj boji. Dature su kratkoživuće zeljaste trajnice, koje se većinom uzgajaju kao jednogodišnje biljke. Čak i u toplijim podnebljima ne žive dulje od 3 do 4 godine, a rijetko dosegnu visinu od 2 m. Za razliku od brugmansije, datura nosi manje cvjetove oblika trube koji su smješteni uspravno. Dolaze u nijansama krem, žute, boje lavande, tamnopurpurne i bijeloj boji.
Brugmansia je žedna i gladna biljka
Brugmansije traže puno vode, ali tlo mora biti ocjedito. Količina vode ovisi o nekoliko uzgojnih čimbenika: temperaturi, vlazi zraka, osunčanosti, vjetrovitosti i o tome je li biljka u kući ili na otvorenome. Ako klone, znači da je treba zaliti, ali previše vode, posebice za vlažna vremena može prouzročiti truljenje korijenja.
Tijekom ljeta biljke na otvorenome posađene u tegle zalijevaju se svakodnevno, jednako kao i biljke posađene izravno u vrtno tlo za ekstremno suha ili vjetrovita vremena. Biljke u zatvorenome najbolje je tijekom zime pustiti da utonu u zimski san i zalijevati tek toliko da se supstrat održi vlažnim. Najbolje je biljku obilno zaliti tako da se supstrat zasiti vodom, a onda pustiti da se gotovo osuši prije idućeg zalijevanja.
Glede hranjiva, brugmansija je vrlo zahtijevna, a učestalost prihranjivanja ovisi o zalihama hranjiva u supstratu u koji je posađena. Neki uzgajači prihranjuju 2 - 3 puta tjedno, ali u svježem i hranjivom supstratu to neće biti potrebno.
Izravno sunce nije uvijek poželjno
Kada i koliko dugo izlagati biljku izravnom suncu ovisi o općim uvjetima klime. U područjima s umjereno toplim ljetima izravno sunce u pravilu je poželjno. U područjima s izrazito jakim suncem dobro će joj doći popodnevna hladovina. Brugmansia voli jutarnje sunce, dok je od poslijepodnevnog treba zaštititi zasjenjivanjem.
Svi dijelovi biljke otrovni
Oba roda Brugmansia i Datura sadrže kemikalije koje u određenim dozama mogu ugroziti zdravlje ili čak ubiti ljudsko biće. Iste kemikalije u prikladnim dozama imaju ljekovita svojstva pa se rabe u medicini. Smrtni slučajevi zbog trovanja događali su se kao posljedica namjernog konzumiranja dijelova biljke. Naime, datura i brugmansia stoljećima su se rabile u duhovnim obredima za izazivanje stanja transa, pa otuda njezin loš glas kao opasne biljke. Oba roda neugodna su okusa i rijetko koji sisavac će poželjeti ponovno zagristi, tako da su slučajna trovanja rijetka.
Svi su dijelovi biljke otrovni, zato uzgojne zahvate (orezivanje, presađivanje, razmnožavanje, uklanjanje cvjetova) obavljajte zaštićeni rukavicama, a poslije svakog dodira operite ruke."


Mnoge informacija sam znala ali rukavice nisam koristila kod uklanjanja cvijetova....DeadDead






znači ipak brugmansije ne vole izravno sunce,a ja moje posadila na gredicu gdje je cjelodnevno sunce
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
maris40 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 21 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3958
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maris40 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 21:54
Danas sam kupila nježno rozu daturu i presađivala sam je u veću teglu,ali nisam imala rukavice. Znam da je otrovna ali mi nije palo na pamet da zaštitim ruke rukavicama.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 22:31
Maris ja nikad ne koristim rukavice ,samo poslije dodira s Brugsicom operem dobro ruke i gotovo!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 02:26
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Natalija,jesi li sigurna da se radi o brugmnasiji?Prvi put čujem da opstane na minusu pa još iz korijena da krene?Da nije u pitanju datura?


jesam, mislim da je razlog što kod nas tlo ne bude dugo poleđeno,

do ove uzime, ova zima je stvarno bila koma za biljke, višednevni i cjelodnevni minusi...

ostala je opet u vrtu, baš me zanima hoće li i ove godine išta potjerati
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4041424344 80>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.