Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anđeoske trublje - brugmansije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anđeoske trublje - brugmansije

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 80>
Korisnik
Poruka
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 11:21
ne moraju biti drvenaste, mogu biti i zelene, stavi ih u vodu i mogu čekati do proljeća, a ako si u mogučnosti i ako imaš mjesta posadi ih u zemlju biti će ljepše i prije će cvijetati.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 11:31
Josipaa super ti je truba.Baš ima dosta cvijetova s obzirom da je u saksiji i u zatvorenom prostoru.Nema veze jer nema listova,njima inače listovi opadaju,al one cvjetaju bez obzira na to.Preko zime izgube svo lišće,al na proljeće krene novo..
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 14:29
...hvala,  bromelija  ,  na  savjetu....eno  ih  u  vodi...bilo  bi  pametno  da  ih  stavim  u  zemlju  kad  prođe  kiša... 
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 15:00
manči u teglu ne van u zemlju, osjetljive su na mraz tako da van mogu na proljeće
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 19:24
...da  u  pitar,  mislila  sam  na  to...čekam  bolje  vrijeme jer inače  na taraci presađivam ....možda  bude  sreće  s  tim  pelcerima.... 
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 19:39
ma bude bez brige one se lako ukorijenjuju smile78
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2010 u 23:20
Iako sam prolistala svih 28 str,nisam našla neki konkretam odgovor  za sebe.Pa ovako,trublje(ne dature)mi imaju par čahura.Jedna je zrela dok su ostale još zelene.
Jel netko sijao  trublje?Kada i koliko im treba da niknu?
Ja sam sad sjeme,iz te čahure,posijala i nadam se da nije prerano,ako je,budu druge dozorile pa ponovim.Big%20smile
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 11:04
Sasha imala sam i ja sjeme brugmansija na svojima prosle godine.I nije bilo dozrilo napolju ja unesem unutra i dugo je stajalo dok nije bar malo promjenilo boju.Ja sam te mahune skinula i povadila sjeme i poslala Nihi.Ona je sijala,i niklo joj je,bar tako je rekla.Za koje vrijeme nikne ne znam.Sad sam dobila neke narandzaste i bijele duple,sjeme truba pa sam posijala.Vec mjesec ništa se ne dešava...Sjeme i jeste malo tvrđe,ali valjda nikne...Čeprkala sma po saksijici vidim sjeme je ok..Možda mu treba vremena..
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 22:07
Hvala AlisaWink,ja sam tu,jednu,čahuru posijala pa ću vidjeti.Ostale su još zelene pa kad dozore probat ću i njih.
Probat ću,ništa me ne koštaSmile
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 09:07
i ja sam bila vrijedna i prošla svih 28 stranica
imam 2 biljke, uzela sam ih kao mlade izdanke prije 2 godine
prvu godinu nisam ni očekivala cvijet - ipak je bilo prerano
lani sam se već ponadala, ali opet ništa

a sad vidim i zašto - nisam ih orezivala

s obzirom da je već 2. mjesec, znači propustila sam jesensko orezivanje
ja ću riskirati i orezati ih ovih dana
mislim da se može dogoditi jedino to da mi ne cvjetaju ni ovu sezonu, ali ako to ne napravim svejedno neće biti cvjetova


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 11:21
Ko zna jel bi bile toliko vrijedne da vani nije tako bljak -vrijemeLOL
E vidiš,ja to ne kužim.Vele da treba imati "V" pa tek onda cvate,p treba vremena pa.....Meni je prije par godina Teak dala grančice(bila si vrijedna pa si vidjela na slikama da i nisu bile velike,neke normalne),prošle jeseni i Kat rea,koje su do proljeća bile u vodi.Nisu ništa narasle samo su korjenje pustile.Znači,rasti su počele u proljeće,kad sam ih u teglu posadila.Nisu imale ni jednu"V" granu i sredinom ljeta su procvale,kad su malo narasle i lišće dobile.
E da,ni ja ove nisam orezivala jer nisam imala štaLOL
Ja ću ove porezati samo zato da se razgranaju no kad zatopli(valjda bude do 6-7mjesecaAngry)
Nije mi jasno kako tvoje toliko  dugo ne cvatu.
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 12:34
Siguran znak da će Brugmasija cvjetati je kad ima asimetričan list. Znači jedna strana lista je kraća, a jedna duža. Zato se pelceri/reznice uzimaju uvjek od grana sa asimetričnim listovima.

Tražila sam sliku na kojoj se to vidi (asimetričnost lista) - list u sredini dole.

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 13:09
bome ja sam ih jutros reznula pa što im bude

stvarno ne znam zašto nisu cvjetale drugu sezonu... ali njihova "mama" isto nije cvjetala lani
biće je to neka vrsta koja nema cvijet (takve sam ja sreće) LOL

reznice sam odmah smjestila u teglu sa zemljom... čitala sam da su nekima istrulile u vodi

sad samo čekati da otopli, da ih iznesem pa ćemo znati može li se uspješno orezati i zimi (pa da biljka opstane) i može li se uspješno uzgojiti nova biljka - tako kasno
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 13:11
makk za asimetriju nisam znala, mislim da se to nije spomenulo
(blog mi se sviđa, neću sad o drugim biljkama akoje imaš, ali stvarno su krasni primjerci)

super mi je i onaj filmić o orezivanju


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 13:22
ne znam ništa o sijanju
ima filmić koji prikazuje mahunicu sa sjemenom, ali ništa o tome što poslije

ali pročitala sam da se sjeme dobija tako što brugmansiu stavimo pored dature i valjda pčelice naprave svoj posao

ima i super filmić kako uzgojiti novu biljku margotiranjem - korak po korak

http://www.youtube.com/watch?v=5lBHBx8M8BM&feature=related
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 13:25
prolistala sam sinoć i makkin blog - ona je spomenula postupak sijanja pa ti kopiram s njenog bloga

Postupak sijanja za one koji to ne znaju:
- sjeme 2 dana potopiti u toploj vodi
- poslije toga pažljivo ostrugati tanki vanjski sloj
- sjeme posijati 1cm duboko u zemlju
- saksiju poklopiti staklenim / plastičnim poklopcem ili uviti u najlonsku vrećicu
- staviti na toplo i svijetlo mjesto, radijator je idealan
Vrijeme klijanja je 2- 3 sedmice.

evo link na stranicu


Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 15:40
Natalija, ne mora skidati onu opnu samo stavi u vlaznu zemlju.Ja sma skidala i nisam iala uspjeha, a kada sam stavila u zemlju bez skidanja niklo ih je skoro 100%.Prosle godine sma stavila sjeme u vlazan supstrat i sve stavila u kesicu i sve mi brugmansije izklijale.Imala sam svoje sjeme pa sam  vrsila eksperiment.
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 16:26
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Natalija, ne mora skidati onu opnu samo stavi u vlaznu zemlju.Ja sma skidala i nisam iala uspjeha, a kada sam stavila u zemlju bez skidanja niklo ih je skoro 100%.Prosle godine sma stavila sjeme u vlazan supstrat i sve stavila u kesicu i sve mi brugmansije izklijale.Imala sam svoje sjeme pa sam  vrsila eksperiment.


Ja sam ovo uputstvo o sijanju dobila od uzgajivača od kog sam kupila sjeme. Mislim da bi on to ipak trebao znati.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 17:44
fatka ja nemam iskustva sa sijanjem Star
napomenula sam da je to prepisano s makkinog bloga Smile
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 19:38
Ja sam posijala prema upustvu od mak.Vidjet čemo rezultate.Mislim da rezultat neće izostati,jer mak ima puno iskustva sa ovim ljepoticama.Nadam se da će nas uskoro obradovati slikama njene kolekcije  brugmansija...Zahvaljujući njoj, imam sjeme narandzaste, a sjeme bijele dobila sam od Josipe..Moje cvijetne prijateljice,hvala još jednom!Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 80>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.