Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anđeoske trublje - brugmansije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anđeoske trublje - brugmansije

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 80>
Korisnik
Poruka
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 21:50
O ovim ljepoticama sam do sada naučila da  cvjetovi od brugmansije  vise kao zvona dolje i zato se još zove anđeoska truba a od dature gledaju gore.Datura se uzgaja iz sjemena  a brugmansija iz reznica a netko kaže da i ona može iz sjemena. Moje nikad još nisu imale sjeme. Imam i neke dature, koje sam nedavno nabavila, bijelu sam sijala ali kasno, ipak je cvjetala i sada ima mali plod kao zrno graška, to bi trebalo biti sjeme. Vidjet ću što će iz toga biti. Jedva čekam proljeće da posijem sve biljke.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 21:56
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

strada,ti nju možeš i u saksiju posaditi.Ja ih stavim u vrece jer nemam tolike velike saksije za njih,te u bašti narastu ogromne.Ako je mala u saksiju je stavi.Ne treba je zimi prihranjivati,nikako!Zalijevati povremeno tek da se ne osuši..


Super! Sutra poslije posla hvatam se posla Big%20smile
Hvala alisa!
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 15:16
 Može li mi netko reći ,da li imate sjeme brugmansije ? Moje nisu nikada imale sjeme. Što treba učiniti da bi se dobilo sjeme?
Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 19:42
 Ja imam žutu brugmansiu već godinama i prvi puta ove godine se formiralo nekoliko čahura sa sjemenom (  i na roznoj ima četiri,čahure, a rozna je stara tek dvije godine). Još su uvjek zelene i da li će dozret ne znam.
 Uvjek sam mislila da u našim klimatskim uvjetima brugmansija ne može stvoriti sjeme, ali očito da sam se prevarila. Zašto se to dogodilo ove godine stvarno ne znam.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 19:47
Moje su imale sjeme,roze obične dva puta..Vjerovatno im vrijeme pogoduje za to.Ove godine nisu imale..Bude cahura debela zelena u obliku mahine.Sjeme je veće od onog od datura..Ja sam svoje unosila u zimovalište pa je tako čahura dozrijevala..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 19:58

 Super da si mi to rekla Alisa. I ja ću moje odmah unijet, jeste da su mi pune cvijeta, ali nema veze. Baš me zanima kako izgleda sjeme i ako dozrije, na proljeće ću posijat, čisto da vidim  kako se razmnožava sjemenom.
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 09:29
Samo da kazem da je moja trublja nakon presadivanja u pitar bacila preeekrasne velike listove i cini mi se da sastrane baca jednu malu prinovuTongue
Ne znam da li da ju iznesem vec sad van u vrt ili da jos pricekam?
Zanima me i koji je najucinkovitiji način za riješiti se nametnika kod ove biljcice te kad treba i sa koijm gnojivom prihranjivati?
Hvala vam l=)=)=)
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 10:06

Prvo da ti kazem da je jos rano da se iznosi vani, hladno je.Ja koristim gnojivo NPK15-15-15 tako sma citala u uputama ali treba biit pazljiv.Ako je u vrtu onda oko biljke zakopam gnojivo a u saksiji rastopim ga u vodi i zalivam.Sto se tice napasnika oni bas napadaju kada su biljke u zatvorenom prostoru  vise nego vani.Prskanje i samo prskanje.

Na vrh
vesna34 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vesna34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 11:05
Imala sam jednom trublju i naravno, bila je prekrasna.
Muku sa mučila sa crvenim paukom do te mjere da sam morala sve baciti. Bilo mi je žao, naravno, ali nisam odustala od nje. Opet ću je imati, pa šta bilo.
Istina, voli puno vode, ali i prihrane. Ipak se radi o lončanici. Ako se sadi u vrt, ukopati zajedno sa teglom, iako to nikada nisam prakticirala. Ipak se mora zimi pospremiti, u tom slučaju bolje da je mobilna.
Voljela sam ju razmnožavati, pa sam od matične biljke, koju sam dobila na poklon, dobila puno više za sljedeću sezonu. Miris cvijeta je ono šta je za mene bilo posebno.
Na vrh
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 16:19
Ja svoju trublju na jesen iskopam iz zemlje, orežem da zauzima manje prostora i stavim u vreću za smeće pa u garažu. Istina da joj lišće ostane samo na vrhu ali preživi bez problema. Kad se list objesi malo je zalijem. Na proljeće će opet u baštu.
Na vrh
vesna34 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vesna34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 21:36
To je u redu. Ono šta orežeš, staviš u vodu i eto ti novih trubljica
Na vrh
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 08:46
Trubljica kao u priči . Sada tražim sjeme hibridnih mada sam čitala da su one dosta osjetljivije, a i ko zna šta će iz hibridnog sjemena izići
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 09:59
Originalno poslano od člana bosonoga bosonoga napisao:

Ja svoju trublju na jesen iskopam iz zemlje, orežem da zauzima manje prostora i stavim u vreću za smeće pa u garažu. Istina da joj lišće ostane samo na vrhu ali preživi bez problema. Kad se list objesi malo je zalijem. Na proljeće će opet u baštu.


meni to sa vađenjem iz vrta (u jesen) tako komplicirano zvuči - za mene, strah me da bi uništila biljku (korjenje) s tim postupkom

ja imam 1 u tegli (imala sam još 1, ali ona je ostala na balkonu i pozebla), i ovo će joj biti 3. ljeto, a nikad ni cvijeta...
nije u malenom pitaru, ali se mislim da bi joj sigurno bilo bolje u zemlji,

bosonoga koliko razgranat korijen ima npr. a. truba?
Na vrh
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 18:21
Kad vadim trublju uvijek pazim da zahvatim oveći dio zemlje. Korijen je razgranat ali ja ga kratim pri unošenju.
Nije joj smetalo. Moja je radikalno ošišana i živa. Moram spomenuti da neko ne šiša do proljeća. Da li je to bolje ne bih znala reći jer nisam pokušala
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 19:21
Zaljubila sam se u Andjeoske trube....kako bih je volela imati...
Na prolece je moram potraziti negde samo ne znam kako da je razlikujem od dature?Disapprove
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 20:21
bosonoga hvala, možda ove godine svoju ukopam preko ljeta

olja mislim da je jedna od osnovnih razlika ta što daturama cvijet raste u vis, a trubljama visi  tj. gleda prema tlu

koliko znam dature se (uglavnom siju), kod nas na moru gomolj one bijele prezimi i dogodine iz njega raste nova biljka

Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 20:39
Olja, dature ti se svako proljeće iznova obnavljaju, znači da mogu prezimiti kontinentalnu klimu a trublje ne.
 
                 smile75
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 08:31
Moja susjeda (mislim da sam to vec negdje napisala) svoju trublju posjece pred zimu skrooooz do zemlje i svaku godinu joj tako lijepo naraste i cvijeta da je to milina =)
Ja sam probala tako i meni ne ide Stern%20Smile
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 09:08
Strada, možda je to kod tvoje susjede datura. !?!Mislim da brugmansije ne bi tako mogle cvjetati ako ih se potpuno posiječe.
Ja sam svoje brugmansije jesenas ošišala za  trećinu i unijela u podrum. Sada su potpuno bez lišća, samo  ima malo na vrhu sitne listiće a ono odrezano sam stavila u vodu i pustilo je korjenje.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 12:25
Hvala natalija i sunceee....sve se bojim da te andjeoske trube ovde kod menene nisam jos videla....znaci trazim sa cvetom na dole...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 80>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.