Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anđeoske trublje - brugmansije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anđeoske trublje - brugmansije

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4142434445 80>
Korisnik
Poruka
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 11:11
Eto i to sam saznala iz prve ruke.Na svim sajtovima o njima piše da ne podnose minuse nikakve ni najmanje .Niti sam našla podatak da može da krene iz korijena ako jednom nestane.Ja ih imam u saksijama i desi se da propadne ali nikada ne potjera iz korijena sem dature bijele..
Kamenjar,više su za sunce nego za hlad,samo tada ćeš imati više posla oko zalijevanja,ništa više.Trebat že im vode više puta na dan..Od sunca će izgledati pomalo onako  "spadnuto",ali čim dobiju vodu  bit će ok.Na suncu bolje cvjetaju nego u sjeni.Imat češ puno više cvjetova nego listova.Sve ima prednosti i mane :D
Što se otrovnosti tiče ja nikada ne koristim rukavice i evo živa sam,samo uvijek dobro operem ruke poslije rukovanja sa njima.To je sve..

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 23:04
Brugmansie ne podnose temperaturu nizu od ca. 8°C.
E sad, ako je temperatura zemlje iznad 8°c mozda korjen zbilja moze i prezivjeti. Ja sa skepticna sto se tice ostavljanja biljaka bez obzira gdje je to, jer ako nadzemni dio smrzne biljci treba "cijela vjecnost" da naraste iz korijena i bude sposobna da cvjeta.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
baneybane View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Svibanj 2012
Lokacija: Anguilla
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baneybane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2012 u 22:16
Pozdravljam ljubitelje Trubljica
Vidila sam ih odavno prvo u Rastokama kraj Slunja prekrasno mjesto vode ko u priči ,a o vlazi da ne pričamTongue.
Kućice poredane jedna uz drugu ,sunce sa zapadne strane ispred svake kuće ponosne i kočoperno stoje trubice.Svaka puna cvjetova kao da se nadmeću međusobno.
Božanstveno.smile227
Zatim jednom zgodom u Zg u Botaničkom vrtu i ostalasmile93.
onda sam isla na fizikalnu terapiju i vidjela je u malom ograđenom vrtu u sred ambulante(nema prenašanja zimi di je ...tu je).
I odonda je lovim.
I nađem je u prospektu jednog trgovačkog centra i odo ja po nju.Vidila sam bijelu i  kupila bijelu,ali...
Pored bijele stoji i dama iu tegli sa ljubičastim porubom.Zasvrbili me prsti ...
Kupila sam bijelu i sada je  ukras mog vrta u tegli dva broja većoj nego što su joj cipele.Sa zapadne strane bit će u poslijepodnevnoj sjeni.
ima ipsilon i ima dva cvijeta.
I nadam se da ćemo se dobro slagati.
Supstrat je novi.
Dali da je pognojim nakon par zalijevanja tekućim gnjojivom za cvatnju (napr.pelargonija).
Hvala.

Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2012 u 23:18
baneybane, dobrodošla!

Ako si trubicu tek posadila onda ju najprije pusti da se primi i navikne na zemlju, uvjete... pa ju onda možeš nadohranjivati s čim god hočeš, čak i s malo umjetnog gnojiva ( ono što ljudi stavljaju na njive krumpiru, kukuruzu... NPK ili neko drugo gnojivo... ).

Najvažnije je da imaju dobru drenažu jer ne podnose da im korjenje bude u vodi, najbolje uspijevaju posađene direktno u zemlji ( pa ih prije zime izvadiš i staviš u običnu crnu vreću za smeće te spremiš u podrum i povremeno preko zime zaliješ- jako malo, podnose i svjetlo itamno mjesto ali im je najvažnije da miruju tako da mogu opet cvjetati sljedeće godine...).

Vole sunce ali i puno vode!

Kad vidiš da su listovi mlohavi odmah zaliješ bez obzira koje doba dana bilo, pognojiš kao i ostalo cvatuće cvijeće- bit će ti zahvalne...

Ali, ja ti nisam baš neki ekspert samo pišem ono što sam već o njima pročitala i učim, upijam savjete i znanje dragih forumaša.

Nadam se da će ti se javiti i ostali pa me podržati ili ispraviti u mojim uputama!

Pozdrav!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 01:09
 
baneybane, molim te stavi slike  svojih trubica.
 
Imala sam bijelu i preko zime mi se uništila, sada sam u potrazi za novim.
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
baneybane View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Svibanj 2012
Lokacija: Anguilla
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baneybane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 11:14
smile113Hvala za dobrodošlicu
Posadila sam trublju u pitar misleći da se privikne na domaći ambijent.
Da li će joj sada prebacivanje u zemlju biti veliki šok? Zemlja je crvenica i kad je suha pjeskovita je,radi toga imam dilemu,u zemlju ili ne.
S obzirom jer je mlada da li joj cvetovi trebaju ići prema gore?
Gledala sam Donatine slike i ne čini mi se da je ista kao kod nje.
Na etiketi piše Datura Angelli trumpet.
nadam se da ću uspjeti ubaciti sliku
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 14:21
Brugmansija ( anđeoska trublja ) i datura su slične ali vrlo različite.

Datura ima cvijet prema gore, anđeoska trublja prema dolje, razlika je i u veličini cvjetova ( a. trublja ima velike cvjetove i cvjeta tek kad se stvore rašlje ili slovo y na biljci ).

Izgleda da imaš daturu- ona ti je jednogodišnja biljka- samo ako ne smrzava zna ostati ako je vani za sljedeću godinu. 
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 17:31
Sunceee jesu li tvoje biljke zive?
Vidim da si aktivna na ovoj temi, pa pretpostavljam da ti lijepo rastu .
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 20:53
heheh, žive su makk, istina da nisu puno narasle ali vjerujem da će krenuti kad se dobro prime.

Neke se nisu primile ali nema veze.

I još nešto, znam da nije za ovu temu ali svejedno, ljetni jorgovani su mi se primili samo oni koji su bili zapiknuti u vrtu a ostali se osušili.
Ja sam zadovoljna i stim.

LP, makk
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:57
Najvaznije je da si ti zadovoljna.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 18:03

Interesantan članak o brugmansiji 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
baneybane View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Svibanj 2012
Lokacija: Anguilla
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baneybane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 19:52
Hvala .
Cjetovi venu,valjda će biti i sjemena za nadalje uživanje u njoj.


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:15
Mislim da je slika greškom stavljena u članak,pa je tu brugmansija umjesto dature inoxie ili dature stramonium.Prah koji se dobije mljevenjem sjemenki ovih datura,izaziva halucinacije i sve ono što je navedeno u tom tekstu..Jednom davno sam čitala o tome na net-u.Brugmansije jesu otrovne na drugi način,ali dature su gore..Na netu ima dosta informacija o  štetnosti praha ali i o koristi istog.Manje količine se koriste u medicini.U davna vremena se mješao sa marihuanom i davao ljudima za ublažavanje boli..LOL


Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:21
@alisaThumbs%20Up u članku se nigdje ne spominje ime biljke, samo supstanca koja se iz biljke dobiva, ali ok, snaći ćemo se ako zatrebasmile156
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:23
moje dvije od tri su napravile y!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:25
moja je sfurena od vjetra,bas mi ju zao ...kod mene je vjetar ucinio stete  danas sto cijela zima nije 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:32
Da,vidjela sam da ne spominju ime biljke,samo slika brugmansije stavljena,ali po opisu odma sam prepoznala daturu u tome.I stvarno je otrovna biljka.Čak i list je otrovan.Jednom,kad sam tek dobila sjeme datura,prije nekih 6-7 godina tražila sam po netu podatke kako  ću sijati i šta sa njom.I naletim na jedan forum sve lijepo o uzgoju biljke ali i o načinu konzumacije.Sve upute od a-ž,pravi narko forumLOLUglavnom radi se o daturama  a ne o brugmansijama da ljude ne zbunimo..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:36
Antonija,kod tebe će biti cvjetova!!Ja sam dobila reznice duplih od makk nedavno.Posadila sam ih sve,ali su mlade pa se ne nadam cvjetovima,ali zato stare imaju te svoje Y grane pa se nadam da će ove godine i neke stare sa duplim cvjetovima napokon cvjetati..
Kamenjar i kod nas je bilo vjetra, sinoć je nosio sve pred sobom,večeras je temperatura 4c..Jadne biljčice..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:40
@alisaThumbs%20Up
Sad malo o tome raspravljam s MM o svemu tome i on mi lijepo kaže da ću imati problema ovog ljetaTongue dature i Hibiscus coccineus na ulazu u dvorištesmile39
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:49
U clanku govore o skopolaminu, a brugmansije su kao i dature bogate njime. Ono sto nisu naveli je da se isti spoj puno koristi u sredstvima protiv mucnine na putovanjima, za lijecenje depresije i za skidanje ovisnika sa teskih droga... Ne volim taj senzacionalisticki buu-baa stil novinarstva, nikad im ne padne na pamet istaknuti pozitivne strane.
velika gorica
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4142434445 80>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.