Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anđeoske trublje - brugmansije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anđeoske trublje - brugmansije

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 80>
Korisnik
Poruka
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 19:37
Mak divne su!Bitno da cvjetaju.U ovih 6-7 godina od kako ima brugamsnije samo jednom sam imala lijepo i zdravo lišće i to u samo jedne biljke...Izgleda one su baš osjetljive,mislim na njihov list,ali i pored svih nedaća one cvjetaju..Ja jedva čekam da ugledam cvjetovih ovih duplih koje sam dobila od tebe :D
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 20:16
Alisa ispred ove "izresetane" je jedna velika i gusta. Ja nisam obracala paznju i kad sam primjetila ( i stavila naocale) vec je bilo kasno.
Tesko je voditi racuna o svim biljkama u istoj mjeri. Kad se posvetim vrtnim, zanemarim loncanice i obrnuto, a vecina biljka uspjeva tek kad joj se oboguce potrebni uslovi i pruzi odgovarajuca paznja.

Danas je procvjetala Bergkönigin.
Ima fantasticnu boju cvijeta.




     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 20:27
@makk, ovo je san snovasmile64
Imam i ja problema s napasnicima ali i insekticid uvijek pri ruci! Kod mene cvate samo jedna bijela dok ostale štrajkaju. Jedna za koju ni neznam koja je boja, narasla je oko dva metra u visinu a još ema naznaka račvanju ni cvijetu. Redovito ih zalijevam, dohranjujem kompleksnim gnojivom za cvatuće biljke i nadam se pokojem cvjetiću. Do sad je kod mene bilo pakleno vruće, bilo je puko preživljavanje kako za biljke, tako i za ljude, ali izdržali smo i to. Planiram ih zimus ostaviti vani, samo ih dobro zaštititi agro folijom a s prvim proljetnim danima orezati samo ono što je tijekom zime propalo. Griješim li u tom naumu??
 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 21:22
Ne znam bebolina. Kolika je temperatura zimi kod tebe?
Ako temperatura ispod folije nije niza od ca. 7°C onda je u redu. U svakom slucaju joj zastiti i korijen.
Ova tvoja brugica izgleda jako mlada, a ipak cvjeta i jos prezivjela takve vrucine .
Pored ovih gustih dvometrasica imam i ja 2 "vitke". Jedna nema y iako je vec drugu godinu kod mene, a druga ima y, ali ne cvjeta (mozda se ipak predomisli). Druge su opet jako male, ali imaju y i cvjetaju   
Ostaje ti samo da cekas i da joj das sansu da obrazuje y.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 21:23
Lijepe su vam brugmansije, posebno duple....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 23:26
Mislim da bi ispod folije temperatura bila dostatna. Ajde, za prvu ću godinu samo jednu ostavit vani, neka pravi društvo bugenvileji, neka se zajedno čeličeTongue ostale idu u crnu vreću i hladnu sobu, gdje je temperatura od 12-15 stupnjeva.
Sve su moje bugice mlade, sve su zimus bile reznice koje su mi stigle poštom od uvaženih cvijetoljubaca s ovog foruma.smile79 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 23:39
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Mislim da bi ispod folije temperatura bila dostatna. Ajde, za prvu ću godinu samo jednu ostavit vani, neka pravi društvo bugenvileji, neka se zajedno čeliče[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley17.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Tongue" /> ostale idu u crnu vreću i hladnu sobu, gdje je temperatura od 12-15 stupnjeva.
Sve su moje bugice mlade, sve su zimus bile reznice koje su mi stigle poštom od uvaženih cvijetoljubaca s ovog foruma.[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot134.gif" height="63" width="65" align="absmiddle" alt="smile79" /> 


To ti je dobra ideja. Steta bi bilo rizikovati sve biljcice. Ako budes imala srecu da ti prezivi ta pokusna onda znas sta ti je raditi u buducnosti.
Drzim ti vec sad fige da ti prezivi.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 23:48
Makk, oduševljena sam bojom cvijeta ove Bergkönigin!!! Uopće ne sumnjam u to da ćeš ove "izrešetane" uskoro dovesti u red.
Nemoj se čuditi što Bebolinina mlada brugica cvjeta - njoj sve lijepo uspijeva. Žena ima čarobne prste! Wink
Ja sad svoju prskam insekticidom jednom tjedno, imala ona nametnike ili ne. Kako je zahladilo, počela je puštati nove listove. Izgleda da će se spasiti. Smile
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 23:53
Sigurno ce se spasiti Andina. Drzim ti fige.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 07:08
Prvo moram izraziti divljenje za onu divnu Bergkönigin ! Cvijet je zaista predivan Makk.
Nekako sad kad vidim da i vi imate puno problema s nametnicima, lakše mi je , jer ja sam već izludjela. Nikada do sad nije bilo ovako kao ove godine.

Bebolina tvoja izgleda zdravija od zdravije, daj molim te reci koji insekticid koristiš ?
belica,zagreb
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 12:03
Belica ja sam pocela s tretmanom kad su listovi bili kao na slici, znaci jako kasno. Inace ako se pocne na vrijeme insekti se itekako mogu unistiti prije nego naprave bilo kakvu stetu.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 12:19
Mak ova dupla roza predivna je!Bebolina i tvoja bijela je lijepa...Meni je bijela uginula.Nadam se da će ti uspijeti eksperimentisanje sa sadnjom vani.Mislim da kod tebe neće biti problema  jer imaš pogodnu klimu..Ja sam davno poklonila prijateljicei reznice i ona ih je posadila vani(živi u Neumu),svake godine ih dobro ošiša i omota zaštitom.Zaštitu je napravila tako što je uzela male letvice i okružila biljku,onda je taj"krug" umotala folijom(najlonom).Već par godina uspiješno joj ostaju vani na taj način.Ove godine planira da ostavi jednu staru bez velike zaštite,da vidi jel može opstati.
Ja sam prije  svake godine obnavljala brugamsnije reznicama,jer sam ih sadila direkt u baštu pa su rasle ogromne.Ja u jesen uzmem samo reznice a biljku ostavim vani jer nisam imala mjesta za njih.Sada ih sadim u saksije pa ih unosim u podrum,ali direkt u bašti bolje napreduju,samo ja nemam snage da to kopam u proljeće pa otkopavam u jesen..U vrećama crnim za smeće super prezime i bez sunca i bez svijetla..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 12:45
Moja ona velika definitivno ima pupice, sretna sam ko malo dijete, negdje sam procitala da nece cvast prve godine.
Ovo kaj imaju su bas grinje, pogledala sam pod mikroskopom, pa ne pomazu insekticidi moram bas nac akaricid (tnx alisa, bum pitala u poljoapoteci dal imaju sto prikladnije!).

Bergkonig je krasna, reci makk koliko im varira miris medju sortama?
velika gorica
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 12:57
Actellic je i insekticid i akaricid, špricala sam njime 2 x već do sad u 8 mj, prije toga sam imala neki byerov insekticid ( ime zaboravila ) kojim sam tretirala preventivno sve. Kad sam se vratila s mora ( go) dočekala me invazija bijelih mušica, pa sam zato krenula s actellicom, a nakon toga i bijelim uljem, a onda sam nažalost završila u bolnici na 7 dana ( sve je ostalo na brigu mužu ) i kad sam se vratila totalna katastrofa- baš burgmansija mi je bila krcata paučinom i po meni crvenim paučićima, pa sam poludila o poskidala svo lišće i odsjekla sve vrhove grana, te ponovila špricanje.
Do ove godine nikada nisam imala ovakvih problema. Tako da ja svoju mogu lijepo otpisati za ovu godinu i nadati se slijedećoj.
belica,zagreb
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 13:31
Jel bi preporucila actellic onda? Citala sam da ljudi imaju velikog uspjeha sa biopolimerima, ali sumnjam da se to tu kod nas mize nabavit, ak nadjem bum narucila ali trebat ce sto godina da stigne..
velika gorica
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 14:12
Iskreno, danas gledam opet sve i trenutno zaista nevidim nigdje tragova nametnika, ali možda je još prerano za tvrditi da su nestali, ta se gamad uvijek negdje zavuče. Jedino taj actellic katastrofalno smrdi.Confused
belica,zagreb
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 14:46
Alisa biljke se mogu zajedno sa saksijom ukopati direktno u bastu s tim je saksija sa strana izbusena kao i na dnu. Tako biljka uzima vlaznost iz zemlje oko saksije.
Ja te brugmansie koje na moru ostaju vani ne bi rezala do proljeca, nego bi na proljece orezala ono sto je eventualno smrzlo.
i ja sam velike biljke u jesen orezivala, ali cu to pokusati smanjiti na najmanju mjeru, jer biljkama sljedece godine treba puno vise vremena da obrazuju nove grane s pupovima. Naravno treba odrezati grane da bi krosnja bila ljepsa, znaci napraviti opticke korekture.
Sto se tice spricanja insekticidom preporucuje se najmanje 3 puta u razmaku od 8 dana s tim da se tretira cijela biljka, znaci stabljika i obavezno listovi s obadvije strane. To se radi predvece kada zadje sunce i naravno ne pred kisu.
Wolfsbane svaka sorta mirisi drugacije. Neke mirisu na limun, neki na baby sapun, neke opet imaju intenzivniji miris kao parfem.
Miris je intenzivan predvece, pa ja cesto moram zatvoriti vrata prema basti.
Ali to mi je najmanja briga. Tako je to kad neko ima dzunglu od brugmansia .
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 23:59
Ja ih nažalost moram često tretirat jer u susjedstvu imam borovu šumu koja je krcata vunastom uši i kojekakvom gamadi. Jednom tretiram Fastacom, drugi put s Calypsom 480, jedino u kasnu jesen i u rano proljeće tretiram s bijelim uljem.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 00:35
Oje bebolina. Ja sam svoje ove godine tretirala 3 puta i to je sve. Tacno je da su izresetane, ali od kad sam ih tretirala raste novo zdravo lisce i nema vise rupica.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 06:40
Bebolina, zato tvoje lišće i izgleda nekako najbolje, ma ja sam se nekako opustila previše ove godine, bogme se neću više oslanjati na foru kako je jednom ili dvaput dosta jer očito se ta gamad svugdje zavuče i uvijek nekako preživi. 
belica,zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 80>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.