Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hamamelis virginiana, L. (American witchhazel )
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hamamelis virginiana, L. (American witchhazel )

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Hamamelis virginiana, L. (American witchhazel )
    Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 12:11

Evo nove teme koju sam odavna željela otvoriti ali nikad vremena.Pozivam sve koji nešto više znaju o ovoj biljci a naročito one koji znaju gdje bi je se moglo nabaviti da se pridruže raspravi.

Odavno želim ovu biljku imati u svom vrtu ali nikako da je nađem.
Kad pročitate tekst o njoj, onda ćete znati zašto je želim.
Ona je sastojak koji nedostaje mojoj kremi "za sve" i zato bi molila drage forumaš(e)ice da mi jave ako vide da je negdje ima.
 

Hamamelis virginiana pripada porodici Hamamelidaceae.To je listopadni grm  ili manje stablo koje naraste do 4 m visine.Grana se odmah pri zemlji.Ima eliptične, skoro okrugle listove i svijetlo smeđu koru.Cvijeta u jesen mirisnim žuto-zelenim, ponekad narančastim  cvjetovima jezičastih, spiralnih latica.U kasnu jesen javljaju se plodovi koji su slični pistaciji, također jestivi ali crne boje.Biljka se razmnožava tim sjemenkama, zakorijenjivanjem  grančica i odvajanjem od matične biljke.

Hamamelis potječe iz istočnog dijela Sjeverne Amerike gdje raste po vlažnim šumama sve od Nove Škotske do Floride i Teksasa.

Ovaj rod ima puno kultivara koji se mogu naći po parkovima širom Europe pa i kod nas kao ukrasni grmovi.Slovenska znanstvenica Jelena Kovačić de Belder, koja je svoje školovanje završila u Hrvatskoj, istraživala je dugo godina  hamamelis i stvorila više novih kultivara.

 

Hamamelis virginiana je i ljekovita biljka koja se upotrebljava u liječenju mnogih bolesti od prehlada do bolnih mišića i naročito kožnih problema.Kako je bogata taninima djeluje kao adstrignent, skuplja tkivo, podiže tonus krvnih žila pa je stoga korisna kod proširenih vena, hemoroida i raznih kožnih oboljenja.Djeluje smirujuće i opuštajuće na kožu, jak je antioksidans te se puno koristi u kozmetičkoj industriji koja svoje proizvode bazira na prirodnim sastojcima.

Ljekoviti su listovi od kojih se pravi osvježavajući čaj (kod prehlada ali i proljeva ) i kora od koje se pravi, u Americi poznata , Hamamelisova vodica koja se upotrebljava za udarce, modrice, bolne mišice…Najbolji proizvod je tinktura koja se pravi od mladih grančica i kore.

Zbog vrlo strogih pravila  FDA (Uprava za hranu i lijekove ) u SAD-u se ni hamamelis kao ni ostalo ljekovito bilje ne koristi koliko bi trebalo.Proizvodi od hamamelisa  najviše se koriste u Njemačkoj, naročito tinktura i različite kreme.Sretna sam da sam i kod nas vidjela kremu kojoj je jedan od sastojaka hamamelis (u DM-u ).

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 12:28

Evo i slikica  hamamelisa (naravno, sa net-a ):




Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 14:43
..kemig ti ima hidrolat hemamelisa i smile79je!!..potrošila sam ga u roku ekspres!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 15:05
Znam da imaju, pronašla sam.Ali ja ti najviše volim svoje.
Htijela bih od kore praviti tinkturu, macerat, tonik...što je mene volja i koliko me volja.
Jedino tako sam sigurna da će u proizvodu biti dovoljno aktivne tvari.
Etiketama baš ne vjerujem puno.
Kako si ti upotrebljavala hidrolat hamamelisa?Za što?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 15:55
...šta ti imaš destileriju???!!!
.....hidrolat nemožeš bez nje napraviti a to je sasvim jedna druga kategorija prirpravka.... jer svi oblici mecerinjanja home made ne mogu se usporediti sa hidrolatom jer su jednostavno kemijskim sastavom drugačiji... ne kažem bolji ( svaki oblik estrahacije je na neki način drugačiji i izvlači iz biljke druge kemijske stvari, tako da su svi na neki način dobri ali za popuno različite svrhe)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 15:57
... ja sam ga koristila za konjuktivitis i naravno protiv bora skoro da ne postoji bolja stvar Smile..a ipak, navršila sam okruglu brojku pa moram malo polako i na to misliti ( nije da se vidi...ali sa godinama...naslagat će se...)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 16:10
dakle ono što ti treba za kremu je hidrolat koji se naziva i hemamelisova vodica i koji je jako cijenjen vani.... da stavljaš tinkturu u kremu za lice nema apsolutno nikakvog smisla zbog alkohola a i zbog toga jer ti treba hidrolat - koji je sinergija otopljenih tvari topivih u vodi+vrlo mali postotak esencijalnih ulja koji su topivi u ulju ....  ili čistom alkoholu koji opet kao takav za dermu ne možeš koristiti a itako se n može nabaviti eterično ulje hemamelisa ( čak ga ni oshadhi ni pranarom nemaju ).... a za eterično napraviti treba specijalna destilerija i vjerojatno dislovno tona lišća i grančica.....
...a da radiš mecerat u lipidnom mediju ( bazna ulja, mast) isto nema smisla jer su njegovi aktivni sastojci topivi samo u hidrobazama ( vodena osnova)...

...a i najkvalitetniji je iz lista i/ili vrlo mladih vrhova grančica..... ja ti preporučam svim srcem taj iz kemiga, super je:O))) i opć nije skup... mislim cca 35 kn 1 dcl a od oshadhija je 2 dcl cca 120 ili više... i pitanje je kad a imaju... to je relativno rijetka roba kod nas...

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 00:20
Imam iskustvo sa nekim biljem da se čak tinktura može staviti u kremu.Tijekom kuhanja alkohol ishlapi a aktivne tvari ostanu.

A što se tiče destilerije, i o tom razmišljam.Možda kupim jednu malu.smile165

Ako hamamelis tako dobro pegla bore, što sam i ja čula, morat ću kupiti taj hidrolat  jer i ja sam zaokružila brojku ali  ohoho veću...

Ostaje ipak to da u vrtu moram imati hamamelis pa ako netko vidi da se prodaje bila bih zahvalana ako mi javi.Ja živim u provinciji gdje mogu kupiti jedino čerošpanju.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 22:57
Tema je hamamelis i čudi me da nitko od biljoljubaca nije primijetio kako je to, ne samo ljekovit, nego i lijep ukrasni grm.Po Europi ga ima svuda po parkovima a čujem da se i u Zagrebu može kupiti, po vrtnim centrima.
Netko mi je već tražio ali nije našao Hamamelis virginiana.

Još jednom molim ako netko vidi da ima baš ova da mi javi.Lako ću ja doći do nje.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 14:45
....ja se u to ne razumijem...al mozgam......ako je ukrasni grm možda je kultivar...a kultivari su možda krnji što se tiče ljekovitosti.....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 00:04
To sam i ja mislila.Našli su meni u Zg hamamelis ovaj, hamamelis onaj ali nigdje hamamelis virginiana.
Misliš da ovi kultivari nisu tako ljekoviti kao virginiana koja raste po američkim šumama?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 12:05
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

To sam i ja mislila.Našli su meni u Zg hamamelis ovaj, hamamelis onaj ali nigdje hamamelis virginiana.
Misliš da ovi kultivari nisu tako ljekoviti kao virginiana koja raste po američkim šumama?



..ti to mene fermina malo nasmijavaš ili što??Wink
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 23:34
Ne, htjela sam da potvrdiš moje mišljenje.

Zapravo sam mislila posaditi bilo koji hamamelis kad već ne mogu naći virginianu.Osim njegove ljekovitosti, ja obožavam i njegov izgled.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2008 u 13:07
....je, slažem se...!!:O)  smile171 mustro jedna!!! :O))...
Na vrh
Fido View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fido Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 15:12

sigurno si ga već našla, ali za svaki slučaj... imaš za kupiti hamamelis u rasadniku u lučkom.

Na vrh
Fido View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fido Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 15:18
ah sorry, nisam pazila, ima hamamelis intermedia, a ne virginiana. iako, možda imaju i virginianu, ja nisam baš proučavala...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 08:59
Originalno poslano od člana Fido Fido napisao:

ah sorry, nisam pazila, ima hamamelis intermedia, a ne virginiana. iako, možda imaju i virginianu, ja nisam baš proučavala...
Hvala ti Fido što misliš na mene.EmbarrassedNisam ga našla a svi su izgledi da ni neću.
Sve su to, što se kod nas prodaju, kultivari nastali od Hamamelis virginiana i više su ukrasni grmovi za parkove.
Morat ću dobaviti sjeme iz Amerike.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 12:21
..sjetih se...ako ti sin nije na onu stranu svijeta mogu ja nabaviti preko prijateljice.... noćas ponovo odletila za SAD
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 12:45
Uh, što bi ti to bilo dobro.Hvala ti.Embarrassed
Ako uspiješ u redu a ako ne, snaći ću se ja već nekako.
Možda nađem preko net-a.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 23:41
...... ma poslat će ona, bez beda... samo ako nađe....sad odnjela pun kovčeg čajeva :o)...hmm...nisam sigurna da bi reznice prošle avion-carina- let.... zakoni..., ne znam.... ali sjemeke vjerojatno..... a ako su divlje po sad-u, što ne bi rasle i kod nas... :o))




Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.