Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amaranthus tricolor
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amaranthus tricolor

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Amaranthus tricolor
    Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 10:36


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 11:19
Amaranthus
Kad vidim sve slike kakvih ima, mislim da sam čitao o toj biljci negdje drugdje, da se kod nas zove lisičji rep ili ŠTIR.
Da je došao iz južne Americe s anda. Da ga narodi na andama koriste nekako ovako: svaka biljka ima do 50 000 sijemenki. Sijeme se naglo preprži i zatim melje pa pravi brašno i neki mali krušćići.
Mislim da su je nazvali još - žitarica siromašnih ili žitarica budučnosti
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2008 u 23:56
Domingo, da li ova vrsta cvjeta isto kao i "klasični šćir" koji se uzgaja kao ukrasna biljka?
Baš sam danas u novom broju "ljekovitog bilja" pročitala da spada u žitarice, ali njegove sjemenke su bez glutena i mogu ih koristiti i osobe koje boluju od celijakije ili teško podnose žitarice...za Inke i Azteke je bio osnovna žitarica.....a za mene do danas simpatično vrtno cvijeće s sitnim prozirno rozastim sjemenjem...
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 17:10
Silvek, ove godine sam dobio sijeme i mama je govorila da cvijeta. Nema potrebe da cvijeta. Listovi na vrhu biljke promjene boju još dok je vrlo mlada a poslje se grana dok ne postane kao na slici....obim je preko 2 metra a visinu može dosegnuti i do 140cm.
Neke biljke sam grupirao po dvije, tri  da izgledaju veče i zdravije i impozantnije. Mislim da tako najviše voli.
Shasha je navela da je nabavila sijeme i kako joj je ostala mala i kržljava i kako se nije razvila. Slićno se je i meni desilo baš sam ih neki dan pokosio a djeluju i ružno ako nemaju sunca cijeli dan. Makar će izrasti u veliki lijepi grma ako ima najmanje 6-7 sati sunca (od podne do navečer).
Od silnog sijemena koje sam posijao u ožujku nekih 100 sadnica je istjeralo. Kad izrastu nekih 7-10 cm presadio sam ih van a to je vrijeme kad više nema mraza.
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 17:31
zanimljiva biljka.najviše mi se sviđa onaj dio"cijeli dan na suncu"jer je veči dio mog vrta osunčan cijeli dan.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 18:37
Domingo, gdje stanuješ i kad nisi kod kuće?
Kakav divan grmić!!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 19:23
Domingo predivan grmić, zanima me dali može prezimiti na kontinentu i dali od tih silnih sadnica mogu možda dobiti- kupiti koju, najviše se volim ogrepsti - kažui da onda bolje raste.smile80
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 23:17
Triša, ovo mi je prvi grm koji imam pa nemam pojma kako se ponaša preko zime ni kako u stakleniku.....a što se tiće sijemena- uzeo bi ga tek kad biljka počne venuti (na otvorenom). Barem mi se ćini da sijeme ne ispada lako


Željka samo ti navrati s nekom svojom omiljenom biljkom...naći ćemo mjeto ...prostora bar ima
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 23:36
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Domingo, da li ova vrsta cvjeta isto kao i "klasični šćir" koji se uzgaja kao ukrasna biljka?
Baš sam danas u novom broju "ljekovitog bilja" pročitala da spada u žitarice, ali njegove sjemenke su bez glutena i mogu ih koristiti i osobe koje boluju od celijakije ili teško podnose žitarice...za Inke i Azteke je bio osnovna žitarica.....a za mene do danas simpatično vrtno cvijeće s sitnim prozirno rozastim sjemenjem...


Silvek.....do nedavno sam i ja kupovao časopis "ljekovite biljke" Tko zna, nešto više mislim da piše u jednom od prvih 10 brojeva pa potraži. Nadam se da ih imaš sve.
Da probam opisati biljku?
Drvenasta stabljika zna biti debela kao vaša ruka prema šaci. Korijenje nije duboko a vidi se da ima početak žila još i iznad zemlje, što mi govori da je biljka samo za jedno ljeto a na proljeće iznova.
Ne treba nikome biti žao što nije trajnica jer lišće pokazuje svoju ljepotu.
Kad diram lišće, pomislim da je od nekog zgužvanog papira za aranžmane buketa. Da, listove kad diram nemam onaj osijećaj u prstima da su listovi vodenasti, poprilično su suhi. Recimo, desilo se je da nisam grmove zalio 2 dana i počeli su klonuti......voda mu je jako važna kao i sunce.
A odite na drugi kraj vrta i gledajte ga, probudit će u vama priču o Mojsiju i  grmu koji gori...na neki naćin će podići raspoloženje u vama.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 23:42
"#Domingo, da li ova vrsta cvjeta isto kao i "klasični šćir" koji se uzgaja kao ukrasna biljka?#"

Nisam nikada imao "šćir" mada sam ga viđao kod drugih ili na poljima.
Amarantha trikolore ima skrivene sijemenke a šćirili štir ih ima na vrhu i jasno pokazuje svoje sijeme
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 23:47
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 12:15
Ako je jednogodišnja biljka znaš kako se ponaša preko zime ? - Umire...i ne možeš je spasiti, možda tek nakratko. Zato se zove jednogodišnja. Ali ti predhodno ostavi svoje potomstvo..
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 13:31
Željka .....umire i datura ako ju ne uneseš unutra. Ne bi ti trebalo biti žao  Amaranthe iznova sijati kad ovako potiće dobro raspoloženje. I danas kako je zahladilo....divim joj se.
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 09:57
domingo moj je prošle god bio ljepši mislim imal je više boja a voogodišnji,sam se zasijao izgledao je ovako svega dvobojni sa nekim nijansicama


sutra je novi dan
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 11:42
Da, podsijeća me na neke moje grmiće koji nisu dobili crvenu i žutu boju a rastao je samo u visinu. Ipak na biljci ima sijemenki mnogo pa je lako moguće da dobiješ i biljku bez dvije boje.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 11:55

Vidi kako je ova ostala mala - ova dolje lijevo, jedva se vidi. Kasno sam ju presadio.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2008 u 18:22
Ovu biljčicu sam prvi put vidjela upravo ovdje, prekrasna je, baš sam se oduševila.

Pregledavajući internet vidjela sam da ima dosta vrsta, a i da se na puno mjesta mogu naručiti sjemenke, naravno izvana
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2009 u 16:59
Malo sam i ja u nedoumici s ovim amaranthusom - nekolicinu sam presadila na drugu gredicu i tamo nemaju jarke boje, dok na gredici gdje su niknuli većina ima jarko crvene i žute bojeConfused, stvarno neznam što je uzrok.

A neki su i procvali - cvatu u pazdušcima listova, imaju male i neugledne cvjetiće:


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2009 u 15:26
i ovaj je krasan
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2009 u 20:53
Ove godine nisam imao sreće ali kod susjeda ga zato ima.....morao bi uzeti sjeme
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.