Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sedumi-žednjaci-tustike
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sedumi-žednjaci-tustike

 Odgovori Odgovori Stranica  123 22>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sedumi-žednjaci-tustike
    Objavljeno: 13 Rujan 2008 u 21:05
trajnice mesnatih listova /svijetlih,tamnih ili šarenih/ koje vole sunce ali  podnose i polusjenu
ne traže previše vode
postoje razne sorte koje cvatu u razno vrijeme...neke ljeti a neke na jesen
neke su niske i koriste se kao pokrivači tla a ima i visokih sorti 
razmnožavaju se dijeljenjem korijenja u proljeće ili reznicama
vole ih kukci i leptiri
sorta koju imam /ne znam kako se zove/ cvate svijetlo rozim cvjetovima....po zimi nestane a u proljeće se ponovno pojavi iz zemlje....svaki put u sve večem broju Smile
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 08:45
Ta je jako lijepa i nemam je ali ima susjeda ovdje u vikendici, pa ću užicati, ali imam onu sitnijih listića, a isto roza cvate i to sada je počela.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 18:51
Sedum spurium tricolor



Ovaj sedum ima zanimljive male listiće u tri boje - zelena, bijela i crvenkasta.
Zimzelen je.
Može se saditi u žardinjere, ali je jako lijep u kamenjaru i na suhozidu.
Traži sunčani do polusjenoviti položaj, tlo suho do umjereno vlažno, propusno

Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 19:29
Još neki sedumi  - i ovi su zimzeleni, niski, pzajući

Svojim bojama (zelena svjetlija i tamnija, sivkasta, crvenkasta) daju vrtu živost i u zimski danima





Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2010 u 19:11
Sedum burrito

Vrlo interesantna trajnica, plavkasto-zelenkastih listića koju su spiralno postavljeni oko stabljike.
Raste dosta sporo, ali grane mogu dostići i do jednog metra dužine.
Lijepo izgleda u visećim košaricama jer grane vise i kod starijih primjeraka stvaraju prekrasne slapove.
Grane su vrlo krhke i listići lako s njih otpadaju.

Voli sunčani položaj. U krajevima s blagom klimom može biti vani cijele godine, a u hladnijim krajevima zimi se mora unijeti u kuću, po mogućnosti u negrijanu prostoriju. Podnosi temperaturu do 5 stupnjeva.

Cvjeta u ljeti ružičastim cvjetovima (bar sam ja vidjela samo u toj boji).

Razmnožava se u proljeće iz grančica, a može se i iz listića koji se zabodu u mješavinu zemlje i pijeska.



(burrito je ovaj u sredini)


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2010 u 19:26
Bravo Otok, ja jutros izmješala zemlju kupovnu, zemlju iz vrta i fanj pijeska, da se moj buritto osjeća ugodno.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2010 u 19:41
Neću spominjati burrita!Wink
Nego onaj s prve slike, koji smo dobili od Bergenije. I jako sam se razveselila kad sam vidjela da niče... Znači i primio se i preživio snježni napad!Big%20smile
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2010 u 20:39
I ja od prekjučer imam buritta. Žena od kojeg sam ga dobila zove ga riža i po njenim riječima brzo se primi i u običnoj zemlji. A sad ćemo vidjeti da li je to i istina jer sam dio posadila u običnu zemlju, a dio u mješavinu s pijeskom.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2010 u 20:55
I ja sam čula taj naziv - na talijanskom  riso dei muri, zidna riža
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 08:03
Veliki sam fan seduma jer ne zahtjevaju puno,a ima ih mali milion vrsta.One niske koristim kao pokrivače tla,a posebno mi se dopadaju visoki.Evo počeo je izlaziti iz tla.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 08:25
Jurica, odreži suhe stapke do tla, iščupaj travu, ukloni žir da ne proklija i dodaj još kamenčića, vidjet ćeš kako će lijepo izgledati. Nadam se da ti ne smeta ako ti tu i tamo uputim koji savjet i potajno se nadam da sam pridobila još jednu trajničarku. Čast ostalim biljkama, no koliko god mi o tome šutjeli... trajnice su trajnice, bar ne moramo zbrajati štetu ove zime. To dokazuje i tvoj sedum.
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 08:37
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Jurica, odreži suhe stapke do tla, iščupaj travu, ukloni žir da ne proklija i dodaj još kamenčića, vidjet ćeš kako će lijepo izgledati. Nadam se da ti ne smeta ako ti tu i tamo uputim koji savjet i potajno se nadam da sam pridobila još jednu trajničarku. Čast ostalim biljkama, no koliko god mi o tome šutjeli... trajnice su trajnice, bar ne moramo zbrajati štetu ove zime. To dokazuje i tvoj sedum.

Ja vapim za savjetima Baka Bea! Sve bum poslušala,znači kad očistim da malčiram kamenčićima?Imaš trajničarku,kak kažeš,doduše u povojima ali slušam te!Rado bi pogledala tvoj vrt(rasadnik),imaš li slike?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 09:40
Što se malčiranja tiče vrlo je korisno iz dva razloga, smanjuje radove: (plijevljenje) i čuva vlagu (zalijevanje). Biljke u kamenjaru koje inače uspjevaju na stjenovitim ili kamenitim, stepskim suhim staništima malčiraju se sitnim kamenjem (recimo sipinom). Nekim alpinama to je nasušna potreba, jer u doticaju s vlažnim tlom trunu ili ih napadaju bolesti (runolistu, klinčićima, plavom jastučcu, puzavom plamencu i dr.)
Vrta i slika ćeš se nagledati kad dođeš u ZG. I dobro došla među trajničare.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2010 u 11:39
Posadio sam nekoliko Sedum Herbstfreude-a. Par savjeta u vezi njege bi bili dobrodošli. Na netu su kontraverzni savjeti o njezi biljke po cvjetanju. Što učiniti sa ocvjetalim stabljikama- odrezati ili pustiti da se posuše i koji je pravi trenutak da se odrežeju ?

. . .
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2010 u 08:57
ne znam što je preporučljivo, ali ja svoje pustim da ocvjetaju i osuše se cvijetne stapke, meni su i one lijepe - ako ništa drugo bar kao sjećanje na ljetnu cvatnju
on ionako zimi nestaje, a na proljeće se opet pojavljuje, svake godine sve bogatiji i gušći
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2010 u 10:37
Sedume u hortikulturi dijelimo po visini na niske (jastučaste ili pokrivače tla) i visoke. Visoki su Sedum alboroseum (syn. S. japonicum), zelene boje i njegov križanac 'Mediovariegatum' svijetloružičasti cvijetovi i variegirano lišće, porijeklom iz istočne Azije, zatim S. spectabile (Koreja, Mandžurija) svijetloružičaste boje. Iz Europe, Kavkaza i Sibira potječe S. telephium (syn. S. purpurascens) od kojeg su potekli križanci 'Atropurpureum', purpurnocrven, 'Munsted (Dark) Red' i dr. crvenkastosmeđi i lišće i cvat.
'Herbsfreunde' je križanac između S. spectabilis i S. telephium, a kako je nastao utjecajem čovjeka označava se Sedum x telephium 'Herbsfreunde' i trebalo bi pisati kurzivom kao i sve latinske nazive.
Rezati ili ne rezati stapke? Onaj tko je ljubitelj prirodnih vrtova neće ih rezati do proljeća, kako je Natalija napisala smeđe stapke i štitasti cvatovi su ukras dugo u zimu naročito pod sniježnom kapom ili kristalima mraza i krasno se slažu sa zlatnožutim vlatima ukrasnih trava. No, na proljeće kad potjeraju mladi pupovi nema više potrebe čuvati ih.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2010 u 21:38
Natalija,Baka Bea hvala za iscrpne odgovore.
Uvijek sam veseli kada nešto novo naučim. Poslušati ću vaše savjete.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 15:31
Krasne trajnice! I ja ih imam nekoliko, sve su mi preko zime vani. Jedino mi je teško naći one sa većim listovima, kao da su sve rasprodane kad ja dođem.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 18:30
Evo, samo što nisu procvjetali.

Na vrh
limun View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2010
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 97
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limun Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 21:22
Obožavam žednjake.Ja ih ne režem do proljeća jer su mi lijepi i po zimi.Ide slika (ako uspijem)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 22>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.