Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Švedska grenčica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Švedska grenčica

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 15:01
Uvijek padam po ravnu.Dovoljan mi je mali kamičak.smile107
To je jedan od razloga zašto sam se počela baviti ljekovitim biljem (uz proširene vene ) i usavršila se u kremama i oblozima.

Griva, hvala, već sam ozdravila.Zahvaljujući oblozima od gaveza i švedske grenčice ni modrica se nije imala kad napraviti.Embarrassed
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 16:09
...ajde super!!:O)) baš mi je drago :O))))

..ali ipak ti neću prepustiti 1 mjesto eperta u ravničarskim padovima .... nekako si objasnim padanja ako ima išta za zapeti...a ja zvjeram uokolo.... ali  pasti nasred korza... subota u podne..krcato...... za to moraš biti tudum... :O)smile122
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 12:22
Tudum...dobar stari izraz. To je moja pok. mama volila upotrebljavati.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:55
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Tudum...dobar stari izraz. To je moja pok. mama volila upotrebljavati.



 :O)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
viš, viš...:O))))))))))))...al baš zanimljiv izraz šta ne?...tudum.... tko zna čiji je...morda njemački?......tako mi zvuči...zvuk slova :O)
..to moja baka upotrebljava... ma imam ja cijeli arseenal takvih izraza...kako godine idu polako ih izvlačim iz sjećanja da ne zaboravim ( treba ih prenjeti svojoj djeci...i to je dio ostavštine :O))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 12:02
smile141
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 21:51
.... tu je tema švedska grančica... ali nije to bilo kakvo andraminje!!! :o))))
... :O)))))))))))))))))))))))))))
Na vrh
Micek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Micek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2009 u 00:06
Dragi forumaši,
 
 evo puno čitam o toj Gremčici pa me zanima ako netko zna kako se može pripremiti da nije u alkoholu ali da ima jednako moćno djelovanje. Naime alergična sam na alkač DeadConfused pa razmišljam da li postoji alternativa
ako je netko isprobao.
 
  smile49Laku noć
 
 Micek
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2009 u 18:25
Uh...uh ..bez alkohola !?
Dakle maceracija se može izvesti sa alkoholom  ali i uljem.
Naravno da alkohol najbolje ekstrahira  sastojke iz bilja.
Ali, kad bih ja imala taj problem s alkoholom učinila bih ovako:
1.Kupila bih švedsku grenčicu sa suhim travama (ne tinkturu ).Ima je od Encijana i Mariborskih lekarni.Uzela bih ovu drugu.S njom imam jako bobro iskustvo.
2.Sve sastojke bih ubacila u visoku zdjelu od vatrostalnog stakla a kuglicu od venecijanckog terijaka, koja se također nalazi unutra, bih dobro zdrobila.
3.Sve bih prelila s maslinovim uljem tako da ogrezne, da izgleda kao gusta kaša.
4.Zdjelu bih  stavila u drugu zdjelu s toplom vodom i zagrijavala pazeći da slučajno voda ne uđe u  macerat ( tzv. maceracija u vodenoj kupelji ).
5.Maceracija bi trebala trajati 72 sata a da temperatura macerata bude između 60-70°C jer se maslinovo ulje ne smije pregrijavati.sve se skupa drži na štednjaku sa najnižom temperaturom a ispod staklene zdjele se može staviti složeni ručnik da se masa manje zagrijava.
Taj proces ne mora trajati u jednom komadu, možda dnevno 8- 10 sati, dok se nakupi 72 sata.Najvažnije je da se macerat ne pregrije i da u njega ne uđe voda.
Nakon isteka rečenog vremena, topla masa se procijedi kroz lanenu krpu, dobro iscjedi a macerat stavi u tamne boce.

Vjerujem da bi i ovakva švedska grenčica bila dobra, možda ne baš kao alkoholna ali je svakako rješenje  za one koji ne smiju alkohol.
Na vrh
Micek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Micek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2009 u 19:28
Vidiš to ti je dobra ideja. Malo jest komplicirano, ali sigurno se isplati. Moram prvo nabaviti tu grenčicu...Thumbs%20Up
 
Micek
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 17:14
Pa i nije komplicirano nego ja objašnjavam na dugo i široko.To mi je profesionalna deformacija.smile63

Mogla sam to reci i jednom rečenicom:
Maceriranje u ulju se, radi sporijeg ekstrahiranja, vrši u toploj kupelji na 70°C u trajanju od 70 sati.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 03:48
Može slika grenčice?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 08:52
Ako pažljivo pročitaš cijelu temu, vidit ćeš da Švedska grenčica nije jedna biljka nego mješavina većeg broja ljekovitog bilja plus venecijanski terijak koji je opet mješavina raznih smola i začina pa sve to macerirano u alkoholu daje proizvod (tinkturu ) koja se zove švedska grenčica.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 09:28
Hvala, tek učim, a i malo sam brzopleta.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 12:51
Važno je htjetiWink
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2010 u 23:09
mog mužića bole laktovi, rekao je dr.da ima "teniski lakat" (ali ne od tenisa nego od lopate), bi li mu oblozi od Š.grenčice pomogli. Ili da gutljaj otpije, a bojim se kako bi njegovi hemoroidi reagirali nakon što sam pročitala vaša upozorenja.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2010 u 23:27
Pa ni ne treba da je pije.
Neka stavlja oblog na bolno mjesto ali prethodno to mjesto namazati nevenovom ili još bolje gavezovom masti.
Švedska grenčica je dosta jaka pa je nije pametno stavljati direktno na kožu.

Mogla bi mu pomoći i tinktura gaveza umjesto švedske grenčice.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 12:13
Da oživim temu.
 
Sveden
 
 
 
Možda bi se trebali baciti u potragu zaovim čudotvornim ljekom. Vidim da  ima za kupiti.
 
Jeli netko tu kupovao?
 
Kakva su vaša iskustva sa Švedskom grančicom ili  šveden biter
 
 
Rijeka

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 22:38
Ovo je ipak reklama.
Odakle znam da je ova baš dobra?

Probala sam je od nekoliko proizvođača ali mi je daleko najbolja ona iz Maribora (ovo nije reklama, nitko me ne plaća za ovo ).
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 13:10
Fermina-Daza , nisam imala pojma što je to i baš sam tebe našla na nekim drugim stranicama kako komentiraš. Puna si znanja Clap
Vrijedi probati a sliku sam stavila da se i neznalice kao ja upoznaju barem sa bočicom u kojoj se pakira. Nije reklama ni sa  moje strane ...
Reci mi, koristiš li je i u čemu ti je najviše pomogla. Napiši to iskustvo..
Sada smo svi bolesni, takavje period i treba nam nešto dobro i korisno za organizam..
Rijeka

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 22:55
Švedska grenčica je u, u prvom redu, lijek za stomačne probleme: nadimanje, loša probava, bolovi u želucu, proljev...
Kao takva se obično i registrira.

Ali, ona je zapravo, panacea, lijek za sve.
Nezamjenljiva je kod iscrpljenog organizma, gripe, prehlade, podhranjenosti i lošeg apetita, dobra je za bolesnu gušteraču.
Zapravo, kad se god piju čajevi u svrhu liječanja dobro je 3x dnevno u šalicu čaja dodati žličicu švedske.

Ona je dobra i kao oblog na bolesnu jetru, gušteraču, želudac ali i za udarce, modrice, bolne zglobove, urasli nokat...i štošta.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.