Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada kompostera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada kompostera

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
Korisnik
Poruka
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2008 u 21:06
Ajde mi pomozite: Gdje da stavim tekst u kojem se opisuje način provjere kiselosti tla i vrste zemlje samo rukama i .... Danas sam vidjela, a sad nikako ne mogu naći temu "pH vrijednost tla" 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 11:27
...možda da staviš tu ( da što prije vidimo :))...a u pm-u zamoliš nekog od admina da to preseli na pravo mjseto...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 11:35
stavi tu... nije bad
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 15:10

Kakva je kiselost zemlje u vašem vrtu ili u vazi sa vašim rododendronom možemo približno odrediti :

Jednu šaku mokre zemlje posuti sodom bikarbonom, Ako se zapjeni – zemlja je kisela.

Jednu šaku suhe zemlje potrebno je preliti octom. Zemlja koja je neutralna, koja nije kisela će se zapjeniti.

Je li netko od vas to pokušavao?

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 20:22
bas cu ovo morati isprobati.... Hvala na ovome hoya!!!!
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 01:04

Našla sam super priručnik gdje je dosta toga o kompostu objašnjeno. O spremanju, održavanju, greškama, korištenju ....

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2009 u 10:44

Meni treba dva mjeseca da pročitam tekstove samo na prethodnoj stranici. Možda sam ih tada i pročitala, ali nisam pamtila detalje. Sad vidim da je smrcko stavio isti link na kojem je puno pisano o kompostiranju.

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2009 u 00:08
Mene zanima kako dobiti kiseli kompost kakav vole rododendroni, brusnice, aronije. Kupovni je jako skup. Šta staviti, koji omjeri?
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2009 u 13:17
Probaj pročitati i proučiti ovdje. Možda, kažem možda ti bude koristilo:
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 16:00

Imam nekoliko pitanja za vas iskusne u pravljenju komposta.

Natjerala sam muža da mi napravi komposter (ljube moja Heart) i sad me muči da li ga treba pokrivati? Ako da, s čim?
 
I drugo pitanje... u blizini postoji krdo slobodnih konja koji svoju kakicu ostavljaju posvuda. Smijem li ja to malo skupiti i ubaciti u kompostnu hrpu?
 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 16:19
primorka, meni je dosta nejasnoga ovdje obješnjeno
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 19:17
.... mi imamo koposter dobrano više od 10 godina i pred 2 god smo ga ponovo prezidali jer se počeo malo raspadati... :) veličina mu je veća nego površina nekog velikog kreveta dubina cca 1 m .... uvijek stavljamo isključivo i samo razni biljni materijal ( bez sastavina životinjskog porjekla) i isključivo nekuhani ( neprerađeni) biljni materijal iz kuhinje, korove iz vrta, sve moguće zelene i suhe biljne ostatke i dijelove bikjaka za baciti iz dvorišta... plus pepeo od drva i zdrobljene kore od jaja.... jako je važno stalno dodavati sviježi korov i  svako toliko ga dobro zaljati vodom kada dugo nema kiše ( dno nije propusno) jer treba imati na umu da ako je dobra briga o njemu onda je on krcat glista koje vrlo brzo obave svoj posao i uvijek imamo puno svojeg komposta.... vrlo često drugi ludi koji imaju komposte dolaze kod nas sa kanticama i uzimaju gliste... treba se brinuti o tim životinjicama kao o domaćim životinjama :).... i jako je bitno da im se stalno bacaju sviježi ostaci od čišćenja povrća i voča u kuhinji...
....evo sad je u ovakvom stanju....







Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2009 u 02:50
Mali komposter bi trebalo zimi zaštititi s vanjske strane , možda stiroporom(?)
ili jednostavno nagomilati lišće i granje oko njega. Prekriti bi trebalo nekom asurom ili i gore staviti sloj lišća. Ne bi trebalo prekrivati najlonom.
Ako se stalno dodaje svježi otpad na površinu i miješa sa onim ispod, kompost bi trebao ostati "topal" i kad vanjska temperatura pane ispod nule.
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 07:34
Po tko zna koji put zaključujem da sam lijena dalmatinka Embarrassed! Lišće s mojih voćaka i sve otpale i nagnječene jabuke i kruške ostavila sam na zemlji, doduše prilično dobro je "strunulo" (ovdje ima dosta vlage).
Za svoje opravdanje moram reći da nisam samo lijena nego i neznalica, a svoje ću voćke prihraniti stajskim gnojivom.
Naravno da razmišljam o komposteru, ali nitko ne spominje miris truljenja, čini mi se da to u klasičnom komposteru ne bi trebalo biti zanemarivo, griješim li?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 10:34
Misty,ja imam jedan kupovni komposter(znači zatvoreni)i sa strane neku jamu koju isto koristim za kompost(znači otvoreni)Kod ni jednog se ne osjeti neki miris truleži.Ma ti samo napravi mjesto di će biti "odlagalište",možeš ograditi ili paletama,daskama,žicom,i tu stavljaj "otpad".
Malo prolistaj,ima tu o kompostiranju.Recimo lišće se sporije razgrađuje od trava pa je dobro lišće staviti posebnoWink
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 11:08
Moj komposter je ograđen daskama i u njega stavljam sve biljne otpatke iz vrta, malo pepela, ako imam malo stajskog gnoja, suho lišće... Zimi ga samo po vrhu prekrijem sa malo najlona da ne bude premokar, a ljeti za vrijeme suše polijem po njemu koju kantu vode.
Krajem 8. ili u 9. mjesecu gornji (još svježi) dio stavim u stranu, a ostatak prosijem u susjedni manji komposter gdje držim kompost spreman za upotrebu. Kada sve prosijem, vratim u komposter onaj gornji dio koji sam stavila po strani i onda dalje na njega stavljam biljni materijal. To radim nekoliko godina i jako sam zadovoljna jer dobijem puno komposta.


Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:26
Dobar kompost nema neugodan miris truljenja. Više podsjeća na miris vlažne zemlje u šumi...
Treba samo ispravno postupati s biljnim ostacima: usitniti, pomješati zeleno i smeđe, suho i mokro, tvrdo i mekano. Potom  nakvasiti- ne previše- i složiti na hrpu ili ubaciti u komposter. Prekriti polupropusnim prekrivačem ili slojem slame, sjena ili lišća
LOL
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:41
Nisam u prilici napraviti puno komposta, teren mi je 50 km daleko. Sve što uspijem je ljeti i uglavnom od ostataka povrtaljki.

Ovu godinu sam u jesen složila kompost ovako red bilja i trave, red konjskih briketa ili kokošijih, red kompostne zemlje, red kreča, šaka ureje 7.

Ostatak konjskih briketa sam ukopala u zemlju i to će biti izvrstan kompost za biljke. Vadit ću tu zemlju i dodavati oko novih sadnicaSmile
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:55
Smrcko, stavljaj si u kompost i pokošenu travu. I ja ju stavljam, samo sam zaboravila napisati. Kod stavljanja svježe pokošene trave trebaš paziti da je staviš samo tanak sloj na kompost, a ako je imaš više, onda ju malo prosuši prije nego ju staviš u komposter.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 23:20
Hvala Cimi, to je dobro znatiHug

Mislim da je bila odstajala, jer taj dan nismo šišali travu. Ali je možda bilo svježih listova kupusa, ne sjećam se više.
Kad sam redala slojeve pazila sam da budu  tanji , da bi se sve što više smješaloSmile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.