Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada kompostera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada kompostera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 9>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2010 u 10:27
U komposter se normalno stavljaju svježi dijelovi biljaka, samo se ne smije odjednom staviti deblji sloj, jer je tada previše vlage i biljna masa počinje trunuti - i to onda smrdi. Zato se i traži da se u kompost slažu suši i vlažniji slojevi naizmjence. Uz to, ako je moguće dobro je kompost malo prozračiti (prorahliti) tijekom sazrijevanja. Istini za volju, ja za to nemam mogućnosti, a i bez prozračivanja mi ispadne dobar kompost.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2010 u 16:16
Prozračivanje komposta sam riješio pomoću plastičnih drenažnih cijevi. Kompost prije sazrije ako je riješeno prozračivanje. I još jedna prednost, smanjena je mogućnost da dođe do truljenja ako se na kompost baca velika količina svježih biljnih ostataka.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2010 u 20:39
Pinus, kakve to cijevi i kako postavljaš u komposter. Daj molim te detaljnije objasni da se i ja naučim.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2010 u 21:44
Nemam sliku svoga komposta ali je na dlaku isti kao hoyin sa 2 str. ove teme. Razlika je samo u veličini kompostnika. Moj je 4 x 1,5 m   Cijevi su obične drenažne cijevi promjera 10 cm sa rupicama odrezane na 1,5 m.. Razlika je u tome što sada ne odvode vodu nego služe za dovod zraka. Glavna sirovina koju upotrebljavam za kompostiranje je pokošena trava a na jesen lišče. U sezoni rasta, trave je toliko da bi bez cijevi za prozračivanje to bilo teško izvedljivo. Cijevi postavim po etažama recimo 7 – 8 u jednoj etaži. I još nešto, povremeno na kompost bacim malo stajskog gnoja da ubrzam proces razgradnje biljnog otpada.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2010 u 22:59
Sada mi je jasno kako postavljaš cijevi, samo se pitam kako će funkcionirati to prozračivanje kod mene, s obzirom da moj komposter nema žičanu ogradu kao tvoj, već je ograđen daskama. Stoga bi kod mene cijevi završavale u dasci a onda neće imati dotok zraka.
Što misliš, da li bi valjalo staviti okomito cijevi?
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2010 u 13:48
Ja sam prošle godine uspjela nagovoriti svekra da mi napravi komposter po slici od Malog Goge... nemam ni veliko dvorište ni veliki vrt, ali do jeseni sam uspjela napuniti komposter 1 m visine sa otpacima samo iz moga dvorišta. Krenula sam lani u proljeće sa relativno suhom podlogom od drobilicom zdrobljenih grana loze i poslije šišanja nekih tuja i borova... znači sve to plus trava od košnje dvorišta i trava iz vrta, plus biljni otpaci iz kuhinje. Na jesen sam završila sa opet podrobljenim granama i liščem od vinove loze i time je bio komposter ful pun. Iznenadila sam se da sam ovoga proljeća, kada sam skinula nekih 10-tak cm gornjega sloja več u sredini našla poluprerađeni kompost koji sam na dijelu vrta ukopala samo u gornji sloj zemlje. To sam samo malo prosijala od krupnih neprerađenih komada koje sam vratila u komposter. Sada sam došla do donjih 30-tak cm, malo razrahlim, pričekam dase prosuši, prosijem i ide na vrt neprerađeni dio kao malč, a nadam se da ću nadnu doći i do zrelog komposta.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2010 u 17:29
 KaticaClap
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:43
Pozdrav i od mene..
 
Kako planiramo napraviti povrtnjak logičan slijed je da i mi napravimo komposter..
 
Htjela bih samo reći da u komposter nikako ne stavljati lišće oraha jer sadrži juglon koji ima nekakve otrovne supstance u maloj količini...eto ako slučajno netko nije znao............
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 17:44
Ima jedna  teorija, da se juglon u kompostu razgradi, pa nakon nekoliko mjeseci nije više opasan... Valja isprobati, šteta tako velike količine lišća...Clap
Pogledati: www.kompost.hr , infokompost telefon, bilten 79
Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 20:00
Da, ja imam velike količine lišća od oraha.....jer imam 140 komada stabala...i stvarno bi bilo šteta to ne iskoristiti.....
 
 
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 23:10
I  šta radiš s lišćem?

Ja sam svojevremeno pravila kompost od  lišća oraha ( imala sam jedan, ali ni njega više nema). Tako dobiveni komost, nakon godinu i koji mjesec, nosila sam na groblje, da mi , kao, suzbije travu! Međutim, nije djelovalo. Još je bolje rasla.
Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2010 u 16:17
Pa do sada sam ga bacala....Confused
 
No evo sada čujem od tebe da se i od njega može raditi kompost! Odlično!
 
Da li znaš sa čime se ublažuje taj juglon ili jednostavno treba izdvojiti lišće u poseban kompost i pričekati neko vrijeme da ispari juglon?
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2010 u 00:48
Tekst sam preuzela,  praktično isprobala...
dakle, što se tiče nauke, ne bih se mješala, ali praktično, e tu sam sigurna da i orahov list daje hranjivu podlogu. Treba samo malo više vremena.
Lišće oraha u nasadu oraha ne smeta, zar ne?
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2010 u 00:50
Cijevi?
Dovoljne su vile i dvije ruke.. umjesto fitnesa....
Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2010 u 09:43
Ha, lišće globalno ne smeta, samo mi ga kupimo radi toga da pokupimo i eventualne zaražene listove gdje se onda bolest putem zemlje iduće godine penje na deblo i ponovno na krošnje oraha..
 
Sada, ne znam kako kompostirati recimo lišće koje je pod nekom bolešću npr.? Odnosno koliko je to dobro za kompostiranje?
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2010 u 23:24
Originalno poslano od člana Jellenna Jellenna napisao:

Ha, lišće globalno ne smeta, samo mi ga kupimo radi toga da pokupimo i eventualne zaražene listove gdje se onda bolest putem zemlje iduće godine penje na deblo i ponovno na krošnje oraha..
 
Sada, ne znam kako kompostirati recimo lišće koje je pod nekom bolešću npr.? Odnosno koliko je to dobro za kompostiranje?


Temperatura u kompostu naraste i do 70 stupnjeva, pa to ubija neke uzročnike bolesti. Zato je potrebno kompost češće mješati, da svi dijelovi budu izloženi temperaturi. Treba vidjeti o kojoj se bolesti radi.


Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2010 u 21:51
To su uglavnom bolesti koje napada orah...gljivična oboljenja i insekti...
 
Može li se kompost slagati od lišća koje je tretiramo fungicidima i insekticidima s obzirom da se kompost sastoji od organskih ostataka koji nisu uglavnom tretirani kemijom?
Vjerojatno mogu jer u kompost slažemo organske ostatke za koje ni ne znamo porijeklo a velika je vjerojatnost da je tretiramo sa nekim pesticidom.......
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2010 u 00:16
Dobro pitanje.
Danas je teško do gotovo nemoguće, kompostirati samo čiste bio ostatke. Voće i povrće koje kupujemo je zasigurno tretirano nekim pesticidom.  Međutim, stručnjaci iz Švicarske su tvrdili da se pesticidi  razgrade u kompostu.
S druge strane, ja već desetak godina radim kompost i koristim ga u vrtu. Imam i nekoliko voćkica.
Sve što koristim je plavi kamen i vapno i pripravci od koprive i pelina za suzbijanje nametnika i gavez i kopriva  za prihranu.
Imam jabuku koja nije "špricana" a nije cvrljiva. Breskve su mi zdrave, lišće nije kovrčasto, a zna se da su breskve posebno osjetljive i zahtjevne za tretmanima kemijom.
Štitastu uš  na ogrozdu sam  sanirala otopinom koprive i komposta - polijevala sam pripravkom svaki dan i uspjela, ove sam godine imala dobar urod .
Eto, mislim da se isplati malo više truda uložiti,

Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2010 u 10:30

Hvala ti na vrijednim informacijama

Na vrh
waterlily View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje waterlily Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 18:33
Za sve one koji ne znaju, lišće oraha se ne preporuča za kompost, kao ni hrana koja nije biljnog porijekla, znači ne mesu, kruhu, tijestu.....u kompostu...ali oguljotine, ostaci salate, kore od voća, lupine od jaja, trava košena, lišće....da.Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.