Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada kompostera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada kompostera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6789>
Korisnik
Poruka
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 17:32
ja sam djelimično natkrila ovaj kompost koji sam ostavila da se do kraja razgradi treba li ga skroz prekriti.Joj taj   pepeo gdje ste bile prije istresla sam na kompost finu količinu pepela preko zime.

Hrpa se lagano sliježe hvala vam na savjetima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 18:00
Kompost sam radila u proljeće, u komposteru od paleta sa poklopcem od salonit ploča. Pa sam po potrebi otvarala (ljeti kad je kišilo - da namoči) ili zatvarala (po zimi - da ne namoči previše). 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2014 u 15:37
Evo vam prah sa nekim mikroorganizmima koji može pomoći kod kompostiranja. Ima ovdje uputa za što se može koristiti.
Čak se koristi i za septičke jame.
http://mitra-trgovina.hr/posip/22-posip-bokashi-1kg.html
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2014 u 19:43
Preokrećem ja danas svoj kompost nakon dugog vremena (rekoh nek priroda odradi svoj posao) i na svoj zaprepašenje otkrijem po mojoj procjeni leglo malih miševa( ne dao Bog štakora) ili su to možda krtice. Sve u svemu nastavio sam preokretati hrpu i nisam više primjetio te male životinje. 

Što napraviti u ovakvim slučajevima ? Inače ne bacam apsolutno nikakve namirnice životinjskog podrijetla ili ostatke hrane koji bi mogli privući glodavce.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2014 u 21:07
Iskreno, nemam pojma, nisam imala takav slućaj. Možda su se prestrašili i pobjegli. Moguće da je mišekima bilo lijepo i toplo, upravo za napraviti tamo gnijezdo.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 00:25
Baš tako. Mi smo kopajući zemlju za temelje našli leglo. Gomila najlona i savčeg nečeg su navukli da gnijezo bude toplo.
Vjerojatno im je pasalo u komposteru, ako je suhlji bio.

Na dni kompostera možete staviti sitnu mrežu, pocinčanu da sprječite njihov ulazak.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 09:55
Hvala na savjetima, čitao sam da treba samo preokretati kompost jer im to smeta pa će pobjeći. Baš su bili mali, stini, bez dlake. Nadam se da će sami otići jer nije ugodno imati leglo miševa ili štakora u vrtu, a još se pojedini ukućani toliko boje glodavaca da bi zasigurno odselili Smile.

Ako netko ima još koji savjet, svakako će biti od koristi.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 09:58
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Baš tako. Mi smo kopajući zemlju za temelje našli leglo. Gomila najlona i savčeg nečeg su navukli da gnijezo bude toplo.
Vjerojatno im je pasalo u komposteru, ako je suhlji bio.

Na dni kompostera možete staviti sitnu mrežu, pocinčanu da sprječite njihov ulazak.
Pošto nisam pokrio kompost, nije bio suh, pogotovo zbog ovih kiša velikih. Ma pogriješio sam što nisam redovito prozračivao.
Na vrh
marija1963 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Srpanj 2014
Lokacija: bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija1963 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2014 u 00:50
ima li tko iskustva sa stavljanjem drvenog ugljenja u kompost ili direktno na tlo,imam ga u velikim količinama i ne znam što ću sa njim
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2014 u 01:29
MIsliš li na ugljen ili pepeo, nije isto?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
marija1963 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Srpanj 2014
Lokacija: bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija1963 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2014 u 19:53
baš ugljen,tata mi je bio kovač,a za to je trebao drveni ugljen,dobiven paljenjem drva posebnim postupkom,sada više ne radi ,a ugljen je ostao pa sam mislila možda ga mogu pomiješati u kompost
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2014 u 01:36
U kompost bi moglo se staviti, ali jako malo.

Međutim može se stavljati ako radiš izdignute gredice, na dno. To zaustavlja ispiranje hranjljivih tvari u dublje slojeve i neće škoditi korjenu biljke. Može se stavljati i u obične gredice ali bi se opet moralo iskopati dublje i položiti na dno gredice.

Direktno u vrt po površini ili pliće ukopavanjem bi se moglo rasuti oko 1 litar ugljena po m2. I to je dovoljno za sljedećih par decenija.  Koliko se sjećam iz nekih istraživanja ne više od ove 1 lire. Može se ukopati i oko voćki.

Veća količina bi mogla biti štetna kao i pepeo.

Evo nešto što smo ranije pisali.

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:



Drevne južnoamerički narodi su imali jednu tehniku zadžavanje hranjljivih tvari i humusne zemlje na površini, tako što su ugljenom sprječavali ispiranje zemlje  kišama. Tragovi ovakve poljoprivrede se nalaze u područjima oko Amazonije i potiču još iz doba Krista.

Ovdje je prikaz tla koje je obogaćivano ugljenom i  zadržavanje humusa iznad uglja, te tla koje nema ugljena u sebi i koje je totalno isprano i siromašno.
Postoje i neka istraživanja iz ex Jugoslavije (kad smo imali ravijeniju poljoprivredu), upravo o ovome. Šume su uvijek najbrže ponovo se obnavljale na izgorenim djelovima tj nakon paleži. A puno teže gdje je bila gola sječa.
Humus je puno vrjedniji od komposta. I samo 20 cm površine zemlje je humus, nastaje razgradnjom svega i svačega. A vidiš koliko ugalj to zdrži iznad sebe.
Upravo ta poljoprivredna tehnika Indijanaca kroz tisućljeća je učinila Amazoniju plodnom i bogatom.
Ovo crno na drugoj slici je humusna zemlja iznad ugljena.

Ugalj će držati hranjiva iznad sebe i spriječiti ispiranje. Ugalj je onaj koji se dobije pri niskim temperaturama i utiče na stanje zemlje decenijama.
Uloga uglja je i hranjivo koje otpušta, te dezinficiranje zemlje.
Nije isto pepo koji dobijamo klasičnim izgaranjem, on je štetan za vrt ako se prekorači granica.



Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Razlika u običnom uzgoju kukuruza bez uglja sa đubrivima, te u dodavanju ugljena u zemlju i koliko se poboljšava biljka sa povećanjem procenta uglja.




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
marija1963 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Srpanj 2014
Lokacija: bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija1963 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2014 u 20:07
hvala puno  smrcko,rasut ću ugljen po zemljištu ,oko voćaka i loze, još prije zime,vidjet ćemo nagodinu rezultate,
lp
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2015 u 20:29
Ja sam danas srušila i ispraznila svoj kompost jer kad sam ga vadila na proljeće ili tokom ljeta uvijek sam iskopala zmiju . Doduše Sljepić , ali nije baš ugodno. Znam da su korisne životinje i vjerojatno će opet doći u moj novi kompost koji je malo dalje od starog. Kompost sam odvezla u plastenik da malo osvježim zemlju za iduću sezonu.

Kako ih se riješiti iz komposta Confused
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2015 u 08:36
Rješit se ne možeš, ako im je tu fino. Možeš blokirat ulazak sa mrežicom, koja je dovolno sitna da se ne uvlače.
Ne tjeraj ih iz svog vrta jer su stvarno korisni i ništa ti ne mogu. Kad se poremeti ravnoteža imat ćeš drugih problema.
Moguće da si imala kukce kao zlatna mara, pa su ih jeli u komposteru.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2015 u 16:52
Mi smo ove godine maknuli stari drveni komposter i kupili tri metalna boxa dužine 120, šir  80 i visine 110 cm od kojih je Inox napravio komposter. Ti su boxovi odlični baš za tu svrhu jer se na jednoj strani otvaraju do polovice svoje visine, a i podignuti su od zemlje 15-tak cm tako da se ispod može počistiti da se ne zadržavaju kojekakve beštije i da se ne legu krtice, zmije i sl. 

Na dva boxa smo skinuli preklopne stranice i dobili od njih materijal za produženje tako da smo od dva boxa napravili komposter dužine 240 cm, širine 120 cm i visine 110 cm. Treći box smo stavili u produžetku kompostera i u njemu držimo prosijani kompost spreman za upotrebu. Zgodan je za upotrebu jer kada se dio komposta potroši spustim stranicu do polovice i vrlo lako mogu uzeti kompost. 

Komposterima smo sa unutarnje strane dno i stranice do visine 20-tak cm obložili čvrstom žičanom mrežom veličine okna 1x1 cm, a onda smo cijelu unutrašnjost (i dno i punu visinu stranice) obložili propusnom sintetičkom malč folijom. Tako smo osigurali da u komposter ne mogu ući nikakve životinjice. Izvana sam "obukla" komposter sa zelenom sintetičkom ceradom. U sredinu kompostera postavili smo tri deblje plastične cijevi na kojima su izbušene velike rupe. Te cijevi idu od dna kompostera i služe za dovod zraka radi brže i kvalitetnije razgradnje.

Komposter sam jednostavno zaboravila slikati. Budem jednom kada se sjetim dok sam na viksi pa ću vam ga pokazati.
A ovako izgleda originalni metalni box od kakvih smo napravili komposter.
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2015 u 22:07
Znam da su korisne , ali nisu baš ugodne za vidjeti. Ali eto sad im obnovila stanište pa mogu da se vrate. Bez komposta ne mogu , moram ga imati .  Sve susjede imaju u blizini neke doduše hrpe sa otpadom . Nije lijepo za vidjeti . Pošto na novo sve sadim i uređujem zaklonit ću pogled . Malo urednosti nebi škodilo. Vjerojatno i štakori dolutaju jer vidim da je i hrana tu. Kaj se može , kaj je tu je.
smile51
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 22:36
Cimicifuga gdje ste nabavili ovakav komposter i koliko je koštao???
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 10:13
Evo još jedna ideja  za komposter :  plastificirana žičana mreža.  Dobro je da je žica tvrda, debela bar 1,25 mm i zavarena. Nakon što dozori jednostavno je otvoriti takav komposter i premjestiti žicu (kompostnik)  metar dalje. Uostalom po potrebi možemo složiti nekoliko kompostera istovremeno.

 

Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 10:23
Nisam ju vidio u živo ali djeluje mi mekano pa nisam siguran kako bi bilo praktično kada bih se stavila zemlja i otpadci . još neka deblja konstrukcija okolo kao kostur kompostera i mislim da bi onda bilo ok. ,


Cimi kakav je sa funkcionalnosti?? Da li je praktičan za vađenje komposta?
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6789>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.