Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć kod bolesti i uzgoja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć kod bolesti i uzgoja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 09:56
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Gentian, ako može malo savjeta, što uraditi kad mlade biljčice se izdužuju?
Za probu sam posijala neke šarene margarete...držim ih na krovu đe ima dosta sunca, nisu pregusto posijane, tek nekoliko zrnaca i opet se izdužuju. Kad da ih presadim u čašice? Kad naprave prva dva prava lista?


Sa Sijanjem margareta nemam iskustva, pa možda mora tako izgledat kad nikne, ali biljka ti se izdužuje jedino kad nema dosta svijetla ili možda previše zaljevaš.... Nemam neki drugi razlog! (mi sijemo oko 150000 raznih biljaka tako da imam sa sijanjem iskustva)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 10:09
Hvala na odgovoru!
...i kupus mi se izdužio...uh!...u što sam se dala....ma htjela bi imati svoje sadnice je mi je MM ovog ljeta kupio bolesne pomadore pa se proširilo i na druge biljke....
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 10:15
Joj zaboravih drugi dio odgovora.... Neka izraste bar četiri-pet listova, uostalom čupni koju i pogledaj kakav je korijen, kada ocjeniš da je dovoljno razvijen bacaj se na posao !
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 10:27
Thanks!smile188
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 14:35
.....mi kopamo humus ispod rogača i prenosimo u vrt....mukotrpan poso jer bi ga trebala "tona"....pepeo i drveni ugljen mrvimo po vrtu, dodavamo "nulu"  -  mljeveni kamen  jer je tlo siromašno  kalcijem....
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 18:21
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Za zemlju, nevjerujem niti jednom proizvođaču s obzirom da mi je od skuple zemje kalifornijskih glista cvijeće (bez sterilizacije) bilo puno glista, nikad više. Jedino za vanjsko gdje nije bitno,ali postoje i virusne bolesti biljaka pa je bolje prevenciju napraviti.



Koliko ja znam gliste su korisne?!? Pa ne vidim štetu od toga, ali kao što si rekao taj supstrat nije siguran što se bolesti tiće!
A tvoja nevjera je opravdana jer u trgovinama u hrv. još nisam vidio kvalitetan supstrat, zato sam i spomenuo proizvođače...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 21:50
Gliste jesu jako korisne, one zapravo proizvode humus...ako ima dovoljno glista u vrtu i dovoljno malča, nema straha da će tlo ostati bez hranjivih tvari.
Što se tiče uzimanja zemlje iz prirode to baš ne podržavam....mnogo ljudi kopa po šumarku nedaleko od mene i sve to ostavlja razrovano....da bi barem lišće natrag pogrnuli da se tlo oporavi..pa onda tu je cijeli ekosustav koji se je narušio...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 08:14
...¸kod mene je vrtna zemlja izvučena iz dubine kada je rađen iskop za kuću, nema humusa ni u tragu...rogači rastu u škrapama, u kamenjaru ,tako da se ne narušava izgled šume uzimanjem humusa, a lišće mu stalno otpada i brzo pravi novi sloj....opasnost je jer donesemo i bubice razne...ali i onako bi s vremenom došle i same...
...naravno taj humus treba pročistiti ako ide u pitare, ali cvijeće u pitarima imam u gradu i za njih kupim humus....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 10:59
Kod nas je najcijenjeniji humus "ispod trišje", posebno za cvijeće u pitaru ali i u vrtu za bilje koje treba kiselije tlo i željezo (jagode, magnolija...).
MM poludi kad  donesem humus iz šume.I zaista iz njega svašta nikne po vrtu a i trebalo bi ga svakako dezinficirati.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 12:38
...ispod trišlje...to mi je dobra informacija!!!Thumbs%20Up
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 12:09
Nije to baš jednostavno kad imaš veću količinu i debeo sloj, bojim se da ne bi funkcioniralo.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 11:01
Već imam farmu kalifornijskih glista.
I odlično mi rade.Samo njima ne smijem davati šumsku zemlju jer je prekisela za njihov ukus.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 09:30
Na dipladeniji vidim promjene kod lista. Može li tko prepoznati bolest ???
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 10:27
Moram priznati da nisam smanjila zaljevanje iako su prestala ona sušna razdoblja. Znam da ona ne voli "mokre noge" i čim sam primjetila da joj je zamlja mokrija nego li je bila cijelo ljeto smanjlla sam zaljevanje.
Nema nikakvih bubica, imala ih je početkom ljeta, ali sam ih se riješila odmah u začetku.
Je li moguće da je ova promjena na listu od povećane vlage u zemlji ???
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 18:32
jel tko zna zasto venu puzece pelargonije...ne sve al neke...list pocne zutjeti i onda se stabljika susi.cvijet postane manji i sitniji i polako propada..sve ih jednako zaljevam..jedne su krasne a druge ne
Na vrh
Athena View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 283
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Athena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 11:24
Imam i ja pitanje u vezi zemlje. Naime, kupila sam zemlju i odmah mi se činilo da ima puno piljevine, ali presadila sam krumpiraka. Sad mu žuti i otpada lišće. Da li ga je moguće sad presađivati jer cvate usprkos tužnim listovima.
Na vrh
patuljak01 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patuljak01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 16:01
bok. Procitala sam da imate problema sa štetnicima u tlu (grčice) najbolje je za to prilikom sadnje ili početkom ljeta u vaze unijeti zemljišni insekticid dursban ili neki slični. (problem je jel se prodaje u pakiranju od jedne kile.) Ti "crvici2 imaju razvojni ciklus duži od jedne godine pa su prilikom sadnje biljaka najčešće tako sitni da se niti ne vide a zemlja nije dovoljno sterilizirana i nastane problem najčešće u 7 ili poč. 8 mjeseca kada biljka jednostavno stane sa rastom i ima sve plići korjen ( hrane se korjenom.)
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2009 u 00:40
sad imam novi problem na ljubicastoj daturi sam prmjetila male crvene musice ...pospricala sam i  sad mi se cini da su nestale al je lisce lagano posvijetlilo jos i prije spricanja..hoce se oporavi?
i jos jedno raste mi adam koji stalno ostaje na 3 lista s time da kad raste novi jedan se odmah susi,zasto? jel mozda kakva bolest? pomozite jako ga volim i nebi htjela da mi propadne...
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2010 u 13:05
Joj joj, kasnim s odgovorima 2.god.... ispričavam se Smile
Stari postovi ali nekom će koristit :

@hoya : da, to se događa kada je supstrat prevlažan i možda fali mikroelemenata

@maslacak7 : puzeće pelargonije uglavno venu jer ih previše zalijevate, počinje korjen trunut i otpadat lišće! obavezno prekinite sa zalijevanjem i vjerovatno će se spasit!

@patuljak01 : Dursban je odličan za čišćenje zemlje od nametnika, samo pazite da djeca ili vaši ljubimci ne dođu u dodir s njim!!



Sad će lagano krenut sezona cvijeća i ja ću se potrudit odgovarat ažurno na vaša pitanja!
Na vrh
Tatjana_bg View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 268
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tatjana_bg Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2010 u 22:06
Originalno poslano od člana maslacak7 maslacak7 napisao:

jel tko zna zasto venu puzece pelargonije...ne sve al neke...list pocne zutjeti i onda se stabljika susi.cvijet postane manji i sitniji i polako propada..sve ih jednako zaljevam..jedne su krasne a druge ne

uh i ja sa istim pitanjem, uz to kako se boriti protiv puza-golaca, odu mi svi vodeniceWacko
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,221 sekundi.