Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nazivi ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nazivi ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nazivi ljekovitog bilja
    Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 22:01
Malo prijevoda budući da ovdje na forumu upotrebljavamo neke druge nazive( da ne bi došlo do zabune) :

Hajdučka trava = stolisnik (Achillea millefolium )
Majčina dušica =Thymus pulegioides; Thymus serpyllum
Timijan je vrtna biljka.

Konjogriz = vodopija, cikorija ( Cichorium intybus )
Miloduh = izop, sipan ( Hyssopus officinalis )
Žalfija = kadulja (Salvia officinalis )
Kadifa = ( Tagetes )
Kantarion = Gospina trava ( Hypericum perforatum )

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 01:31
Hvala na pomoći Femina. Zapisujem izvorno kako mi ljudi izdiktiraju, tad je lakše ispraviti. A recepti su iz raznih podneblja.

Ja stolisnik zovem na više načina, ali hajdučka trava mi je nekako najprepoznatljivija.
"Druga imena za Stolisnik su hajdučka trava, šporiš, kunica, petrovsko cvijeće, rman, stolis.
Stolisnik ime Achilea dobiva po Ahileju, kojem je Afrodita liječila ranu. U nas ime ove biljke govori da ima stotinu listova, iako millefolium zapravo znači tisuću listova. Hajdučka trava se smatra najoriginalnijim narodnim imenom, jer predaja kaže da su hajduci ovu biljku, odnosno njen prašak, nosili uvijek sa sobom u platnenoj vrećici oko vrata za liječenje rana od hladnog i vatrenog oružja."- Glas Istre

Majčina dušica (Thymus serpyllum) Naziva se još babja dušica, dušica, vrisak, divlji bosiljak, tamjanika, materinka, papric, bukovica. - Wikipedija

Kantarion, gospina ili bogorodičina trava, krvavac, gorac, gorčac, (lat.- Hypericum perforatum L.)

Miloduh Latinski naziv: hyssopus officinalis
Ostali nazivi: hisop, izop, sipan, šipant

Kadulja- Narodna imena: žalfija, divlji kuš, prava Kadulja, ljekovita Kadulja, slavulja, pitomi pelin  - "Moj cvijet"

Vodopija - Ljekoviti konjogriz
Vodopija ili cikorija, u narodu zvana i divlja ločika, konjogriz, konjska trava, divlji radić, zmijina trava, žutenica, jandrašica.  - " Moda.hr"

Svi nazivi spadaju u spektar hrvatskog podneblja, možda nekom pomogne u raspoznavanju.smile138

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 19:06
.... imena bilja koja su uvrijeđena u narodu su razna ....ali uvijek 1 prevladava na nekom podneblju, a pogotovo je 1 ustaljeno kao službeni - književni izraz za tu biljku u nekoj državi .... ova koja je navela fermina potpisujem jer se koriste u Hrvatskoj... u Bosni i uokolo Bosne su malo drugačija.... dok sam ja sa srpskim nazivima lomila glavu ludo.... jer su ispremješana sa našima.....

....a za stolisnik je po meni najoriginalnije narodno ime "hiljadarka" jer ima hiljadu listova i lječi hiljadu bolesti, bar je mene tako jedna travarka učila....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 08:37
Gospina trava se još zove i pljuskavica.
 
U komunističko doba rijetko ste u knjigama mogli naći naziv gospina trava, obično je to bio kantarion ili pljuskavica.Zato ako imate stare knjige, nedajte da vas zbune.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 08:57

...majčina dušica   -   popunac, to će biti blisko Fermini....

...gospina trava  -   ivanje cvijeće

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 10:55
Ovo prvo,da.Ovdje svi upotrebljavaju naziv -popunac.
 
Vrkutu (Alchemilla vulgaris ) nećete naći u nekim knjigama ako je tražite pod "v".Ona se još zove gospin plašt (eng. Lady`s mantle )
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 21:24
 
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Gospina trava se još zove i pljuskavica.
 
U komunističko doba rijetko ste u knjigama mogli naći naziv gospina trava, obično je to bio kantarion ili pljuskavica.Zato ako imate stare knjige, nedajte da vas zbune.


Onda ovo Fermina uređuje komunista  smile96
cvijet.info > Začinsko i ljekovito bilje > KANTARION - lat. Hypericum perforatum L.

<>http://209.85.135.104/search?q=cache:NGayrwl7rF8J:www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/88.aspx+naziv+kantarion&hl=hr&ct=clnk&cd=2&gl=hr&lr=lang_en%7Clang_hr%7Clang_sr
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 22:19
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...majčina dušica   -   popunac, to će biti blisko Fermini....

...gospina trava  -   ivanje cvijeće




...izvini manči,smrčko ali ne bih se složila sa tobom.... gospinu travu zovu još sa 20-tak imena i jedno od njih je ivanje cvijeće zato jer se za poganskih vremena brala i cvala oko ljetnog solsticija i zajedno sa pravim ivanjem cviječem ( ono što se tako službeno zove kod nas - Galium verum , koji se još narodski zove i broćika) spaljivalo na krijesovima...ivanjski krijesovi... a taj datum se otprilike poslije zaokružio sa datumom ivana krstitelja ( ili nekog drugog ivana...al mislim krstitelja) ali su običaji ostali pa više nije bilo preskakanja krijesa u čast boga xy da se odgna zlo nego u časti sv ivana.... zato i vanjski krijesovi i zato i naziv gospine trave "krv svetog ivana"
....običaj je ostao al se svetac promjenio...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 22:24
Ovo je gore bila šala,a sad ozbiljno.

Učila sam nazive od moje velike prabake, koja je bila 3. red franjevački ( osobe koje su doživotno nosile škapulare- znak pripadnosti Redu)zavjetovan na doživotnu pomoć ljudima i liječenje. Puno je djece donijela na svijet. Ovo bi bili nazivi koji se koriste u centralnoj Bosni, ali naravno variraju od mjesta do mjesta i nacionalnosti. Bitno je da je svrha jednaka i dobra namjera. Zatamnjeno je po mojoj prabakici.

< ="Content-" content="text/; charset=utf-8">< name="ProgId" content="Word.">< name="Generator" content="Microsoft Word 11">< name="Originator" content="Microsoft Word 11"><>

Gospina trava ili ivanjsko cvijeće - kantarion

gospin plašt - vrkuta

kadulja

konjogriz - cikorija

ćuber - majčina dušica

kunica- stolisnik

bazga-zova

podbjel-lepuh

hoću-neću  - rusomača

pirika

gospina papuča- kičica,kantarija,grozničava travana

miloduh-izop,matičnjak

nana - menta

bosiljak – bazilika, bosiok

bokvica - trupac

kukurjek – ljekoviti jaglac

macina trava – odoljen, valerijana

 


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 22:26
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

 
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Gospina trava se još zove i pljuskavica.
 
U komunističko doba rijetko ste u knjigama mogli naći naziv gospina trava, obično je to bio kantarion ili pljuskavica.Zato ako imate stare knjige, nedajte da vas zbune.


Onda ovo Fermina uređuje komunista  smile96
cvijet.info > Začinsko i ljekovito bilje > KANTARION - lat. Hypericum perforatum L.

<>http://209.85.135.104/search?q=cache:NGayrwl7rF8J:www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/88.aspx+naziv+kantarion&hl=hr&ct=clnk&cd=2&gl=hr&lr=lang_en%7Clang_hr%7Clang_sr




... ja se isto potpuno slažem sa ferminom.... + to što je naziv kantarion zavladao je posljedica jezičnog uređenja u komunističko doba...jedino se ne bih složila da su stare knjige one iz komunizma... ja ciljam na starije :O))))))))))))  ......

.... no ima još jedna stvar.... naziv kantarin je zapravo doplovio iz područja srbije jer tamo imate "žensku"/gospina trava  i "mušku" kantariju ( ne sjećam se više...ali čini mi se da oni tako zovu kičicu...) dakle to je možda bilo i pred 100 god pa se udomaćio naziv i kod nas...
...a pljuskavica je izvedenica iz latinskog naziva...al se preslabo sjećam latinskog da bih točno prevela...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 22:38
kantarija- kičica ili lat.  Erythraea  centaurium

<>http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

kantarion- hypericum  perforatum
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 22:39
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Ovo je gore bila šala,a sad ozbiljno.

Učila sam nazive od moje velike prabake, koja je bila 3. red franjevački ( osobe koje su doživotno nosile škapulare- znak pripadnosti Redu)zavjetovan na doživotnu pomoć ljudima i liječenje. Puno je djece donijela na svijet. Ovo bi bili nazivi koji se koriste u centralnoj Bosni, ali naravno variraju od mjesta do mjesta i nacionalnosti. Bitno je da je svrha jednaka i dobra namjera. Zatamnjeno je po mojoj prabakici.

< ="Content-" content="text/; charset=utf-8">< name="ProgId" content="Word.">< name="Generator" content="Microsoft Word 11">< name="Originator" content="Microsoft Word 11"><>

Gospina trava ili ivanjsko cvijeće - kantarion

gospin plašt - vrkuta

kadulja

konjogriz - cikorija

ćuber - majčina dušica

kunica- stolisnik

bazga-zova

podbjel-lepuh

hoću-neću  - rusomača

pirika

gospina papuča- kičica,kantarija,grozničava travana

miloduh-izop,matičnjak

nana - menta

bosiljak – bazilika, bosiok

bokvica - trupac

kukurjek – ljekoviti jaglac

macina trava – odoljen, valerijana

 





 ... da to jesu nazivi koji se i danas koriste u bosni ali i u krajevima koji graniče sa bosnom ili ljudi koji su porijeklom od tamo i upravo zato zbog preklapanja nekih naziva je izrazito bitno da se koristi naziv koji je služben u državi u kojoj djelujemo i ako je to ikako moguće i latinski naziv.... nemojmo zaboraviti da ovo čita/ili će čitati  veliki broj ljudi i možda koristiti mješavine napravljene od tih trava... a svaka trava ima drugačiji sastav... i tu vrlo lako može doći do pogreške i ne daj bože da nekome bude loše...

...kukurjek je u hrvatskoj naziv za otrovnu biljku...a ako ju stavljemo pod znak jednako sa ljekovitim jaglacem netko će ju možda ubrati ( kukurjek) i učiniti si loše.... mislim da bi zaista bilo dobro upotrijebljavati i latinska imena

... matičnjak i miloduh su apsolutno različite biljeke sa različitim djelovanjem, apsolutno!

...a macina trava je naziv za marrubium vulgare, marulja.....što je sasvim druga stvar od odoljena = valeriana officinalis!!!!

zaista mislim da je naša obveza ako ovako javno navodimo neke stvari koje mogu i izrazito štetno djelovati na nečije zdravlje u slučaju upotrebe sasvim krive biljke... da navodimo nazive koji su nedvojbeno istiniti i nedvosmisleni
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 22:48
Izvinjavam se za macinu travu na stranicama subana stoji

Valerijana / odoljen / macinatrava

<>http://209.85.135.104/search?q=cache:bQz1Aocy4loJ:www.suban.hr/sastojak.asp%3FRawID%3D97+macina+trava&hl=hr&ct=clnk&cd=4&gl=hr&lr=lang_en%7Clang_hr%7Clang_sr

Pokušavam prilagoditi nazive.
Kukurijek u Hrvatskoj nije što i u bosni očigledno , ali mislim da niti u jednom receptu nisam navela na nešto otrovno, prilagođavam nazive hrvatskim, ali uvjek ću reći da je po meni hajdučka trava upravo to jer je povjesno hrvatska. Nemožemo naravno biti svi iz jednog kraja Hrvatske.

To gore je samo da se prikaže raznolikost i bogatstvo naše zajedničko , toga se nesramim.
"Bolje da izumre selo nego običaji".

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:03
...sve je to o.k. ....ali neki nazivi nisu na području cijele države ili oko nje nedvojbeni....  nisi rekla da li negdje stoji latinsko ime za to što si kopirala...jer po ovome meni se čini da se govori o valerijani- valeriana officinalis, i zamjeti da je naprije naziv valerijana pa tek onda odoljen ( oba naziva vrlo uvriježena u Hr, pa tek onda macina trava...koji je na 3 mjestu i koji se koristi...ali pod utjecajem susjednih zemalja)
... nemam apsolutno ništa protiv Bosne ali ovdje je bitno da su nazivi u Hr službeni a ako je moguće da su sa lat. imenom.... meni isto treba vremena da "prevedem" imena biljaka sa naziva svoje bake ( slavonija) na one službene...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:03
A da se za svaku biljku nadalje obavezno navodi latinsko ime? To je jedini način da točno identificiramo biljku, da stvarno netko nebi upotrijebio krivu biljku.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:08
p.s. kukurjek je otrovna biljka!...svaka otrovna se u posebnim mješavinama kod posebnih poremećaja i kod extra malih doza može koristiti i za lječenja ali to velika većina travara izbjegava jer se isti efekt može postići sa manje riskantnim biljkama..... to je ona biljka koja cvate rano u proljeće i ima velike obješene zvonolike zelene cvijetove.... kad sam bila mala mi smo ju zvali "umrijet će ti mama" jer su nam mame zabranjivale da ju beremo jer djeca kao djeca znaju grickati vrhove stabljika... i govorili su nam svi " ne smijete to brati, ako ubereš, umrijet će ti mama"....a stalno smo bili sami po šumi.....

...jaglac je sasvim druga biljka, isto cvate vrlo rano u proljeće, ima žutu čašku sa jarkim žutim cvatom i oble nabrane velike listove... i ljekovita je biljka...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:10
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

A da se za svaku biljku nadalje obavezno navodi latinsko ime? To je jedini način da točno identificiramo biljku, da stvarno netko nebi upotrijebio krivu biljku.



...ja se slažem! ...ali kod tih starih recepata vrlo često nema lat. naziva i onda imamo situaciju da sami tražimo po knjigama ili internetu ( što je čak i lošije) i  šta onda..... to je problem...... ali definitivno latinske nazive bi trebali koristiti!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:15


smrčko, ajmo objaviti primirje!!! stolisnik možemo zvati hajdučkom travom jer je nedvojbeno i nijedna druga biljka se tako ne naziva a ja ću tebe zvati hajdučicom ako se ne ljutiš? jer si hrabra i obvažna smile79
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:32
Ali ja i jesam potomak hajduka ( 75 %)smile202Znam koljenima unatrag što, tko, di..smile138 I navijam za hajduk od rođenja.
Ma samo sam htjela pokazati  raznolikost i obogatiti temicu.smile43
Sve nazive koje sam u "recepturama" navodila se koriste u hrvatskom spektru  naziva biljaka,provjerite.
 Ono za kukurjek samo sam spomenula i nemojte slučajno piti čaj.smile232
I vama svimasmile78.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:40
...ako i navijaš za hajduk definitivno si hajdučica!!! :O))))))smile188
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.