Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Perzijska ljubica - Exacum affine
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Perzijska ljubica - Exacum affine

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Dalmatinka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmatinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Perzijska ljubica - Exacum affine
    Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 20:51
 
Ljupka biljka koju sam dobila na poklon koja uljepšava moj doma s ljubičasto plavim cvjetovima.
Exacum-affine,plava lizika, gorkolist, perzijska ljubica kako se kod nas sve zove je sobna biljka koja cvjeta,ljeti,a razmnožava se sjemenom.
Najbolje je sijati u rano proljeće u saksiju.Sjeme mora ležati neposredno ispod zemlje.
Kad je biljka u punom cvijetu,može da stoji u suncanioj sobi,ali je ipak u toplijim danima treba zasjeniti od najjačeg sunca.
Treba je prihranjivati jednom tjednom .Biljka dobro uspijeva na suhom sobnom zraku .Eskakum je ustvari tropski gorcac,koji raste u brdima Indije i Cejlona na visini od 2000m..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Dalmatinka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmatinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 20:53
Imal li mozda netko nekakva malo bolja iskustva sa ovom biljkom??
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2008 u 07:46
mislim da ovo jos nisam vidio....
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2008 u 09:18

Imala sam jedne godine bijeli exacum, zaista ljupka biljka. Prodavačica mi je rekla da je trajnica. Confused  Neumorno je cvao cijelo ljeto, a onda se na moju žalost ujesen posušio. Ja glupača, sjeme nisam ni pokušala sakupiti. Kasnije sam pročitala da je to u praksi jednogodišnja, odn. dvogodišnja biljka jer se može sijati i u jesen, pa tada cvate u sljedećoj sezoni.

Zato Dalmatinka, svakako uzmi sjeme i posij ga sljedeći mjesec, a ništa te ne košta i da eksperimentiraš sa prezimljavanjem.
Jedino me je zbunilo ono što si napisala da podnosi suhi zrak, jer je tropska biljka. Sjećam se da je moj jako volio prskanje i stalno vlažnjikavu zemlju.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2008 u 14:05
prekrasna biljkaEmbarrassed
nema kruha bez motike
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2008 u 19:48
pa moram priznati da sam je prošle godine posadila u vrt i tražila je dosta vode jer ako sam je preskočila odma se "snuždila" na žalost nisam dočekala da prezimi jer kad sam došla nakon zimskih praznika umeđuvremenu je "dobila noge" ..nažalost
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2008 u 20:28
ima netko mozda sliku iz daljine slikanu da se malo bolje vidi njen oblik i rast?
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2008 u 20:55
ja nažalost nemam ali moja je bila niska nekih  najviše 15cm i bila je kuglasta vrlo je simpatična i stalno je cvala
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2008 u 20:57
Stvarno mi je predivna biljka i vrlo interesantna...
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2008 u 12:41

Exacum se vodi kao sobna biljka, iako sam je i ja ljeti imala vani. Ne znam kako bi podnjela vanjsko prezimljavanje osim možda u priobalnim krajevima. Evo našla sam jednu pristojnu sliku:

(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2008 u 15:33
I stalno ostane tako mala?
ovo si  moram nabaviti smile99
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2008 u 16:02
meni je tokom cijelog boravka u mom vrtu takve  visine  nije bila ništa narasla u visinu 
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2008 u 22:37
Wow ovo prvi put vidim,prekrasno.Mislim da ću malo u obilazak trgovina!Wink
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2008 u 20:40
Zan li netko koliko im se krece cijena otprilike u trgovinma??
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2008 u 21:20
Ne znam ništa o njima, al' mi se jako sviđa cvjetak!
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2008 u 22:26
Što se tiče cijene mislim da je malo precijenjena.Za tako malu biljku i to još ne i trajnicu cijena se kreće oko 35 kuna koliko sam zadnji put vidio.....ponekad i višeConfused
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 11:46
rekli ste da se sije?gdja naći sjeme
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 13:32
nisam niti ja primjetio u trgovinama bas sjeme od ove biljke...
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 19:24
ajde ako negdje vidite javite mi
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 22:34
Ja sam slućajno prolazila i vidla da su prekjućer imali u Kauflandu,a oni kad jedan dučan dobi robu obićno svi dobe isto cvječe.To je bilo u smile71Zaprešiću.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.