Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljetni zvjezdan - Callistephus chinensis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljetni zvjezdan - Callistephus chinensis

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ljetni zvjezdan - Callistephus chinensis
    Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 19:03
Ljetni zvjezdan (astra, lijepa kata) - Callistephus chinensis, jednogodišnja biljka koja potječe iz Kine. Jedna je od najomiljenijih ljetnica u vrtovima i dugo se drže u vazi kao rezano cvijeće. Cvatu u rasponu boja od bijele, žućkastobijele, ružičaste, crvene i ljubičaste.
Siju se od ožujka u klijalište, ili u 4/5 mjesecu direktno u vrt. Vole sunce i običnu vrtnu zemlju, a ovisno o sorti, izrastu do visine  30-70 cm. Cvatu od kraja lipnja do prvog mraza. Sjeme je lako skupiti, ono ostaje u sredini cvjeta, a zasijava se i sama ako joj uvjeti odgovaraju.
Mogu se zaraziti gljivičnom bolesti: fuzarijum, a prskanje juhom od preslice i dobro tlo sprečava ovu bolest.

I da ne bi bilo zabune, ovu ljetnicu nazivamo astra, aster, a postoji i trajnica pod tim imenom:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1266

Postoji mnogo sorti ove krasne biljke, evo nekoliko:

"obična astra"




astra pajkovka:



Imam još astru princes, ali nisam uspjela skupiti sjeme, biti će na jesen.



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 19:07
SilveK prelijepo
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 19:34
smile126 nadam se da će tako i kod mene izgledati
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 20:16
još jedna vrsta - astra nojevopero:


Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 06:33
stvarno je ta biljčica prekrasna. nego jel zna tko jel astera još zovu i lijepa kata?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 07:45
Ne bih rekla lana, iako izgleda vrlo slično, ali to će već pojasniti neki "znalci"
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 18:29
Da, kod nas (u međimurju) ju zovu lijepa kata, ali ovisi gdje. U liki zovu slijez lijepa kata.
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 20:24
Moja baka je imala nekad puno zvjezdana, nekako joj je nestao, propao što li već, uvijek je zaboravim pitat, al taj mi je cvijet bas poseban i podsjeca me na lijepe dane djetinjstva a i dugo traje. morat cu ga opet zametnut!
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 20:59
Kod nas se zovu lepe Kate
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 06:16
ja sam taj naziv vidjela u trgovini gdje su mi rekli da je to aster, pa me zanimalo jel istina. skužila sam da ljudi u različitim podnebljima imaju različite nazive za cvijeće. inače toni cvijeće i sličice su ti prekrasne.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 11:15
toni ljepe kate su nesto skroz drugo, malo slice jednostruke ali ima i duplih steta sto nemam sliku da vam pokazem :) inace ako nekome iz okolice zg  trebaju asteri tj zvjezdani nek mi se javi imam ih puno pa cu cupat :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 09:06

Mislim da je Toni upravu što se tiče naziva lepa kata jer na mojoj vrećici sjemenja piše: Astra nojevo pero, zvjezdan, lepa kata.

 
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 10:06
ja sam pronašla sjeme astera
posijala sam neki dan i već je iznikao
smile126
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 13:29
Originalno poslano od člana primorka primorka napisao:

Mislim da je Toni upravu što se tiče naziva lepa kata jer na mojoj vrećici sjemenja piše: Astra nojevo pero, zvjezdan, lepa kata.



na mojoj je pisalo zvjezdan, lepa kata, ali nažalost nije mi niklo ništa    od kupovnih, ali izgleda da ova domaća sjemena niču polako
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 09:05
moja je nikla ...cekam jos malcice da poraste i presadjujem...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 15:55
Ja sam od SilveK dobila dvije vrste astera - sjemenke, sve mi je niklo i super se drži - baš sam sretnica. Kad malo naraste rasaditi ću cijelo polje doma i u vikendici.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2008 u 18:11
Ono što kod nas zovu lijepe Kate, nisko je, svih boja i svake se godine ponovo sije.....?
Voljela bi imati trajnicu......Confused
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2008 u 10:18
Mi ih zovemo isto Lijepe Kate, ali moje su sve ispale roza i bijele - sve su Silvekine, ne znam dali će biti uspjeha ako posijem sjeme od plavih, ali probat ću.
Ustvari su mi najljepše kad ih ima u svim bojama.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2008 u 18:15
Kad ljetni zvjezdan ocvate, ako želite sjeme ostavite ga u zemlji sve dok ne formira sjemenke kojih ima jako puno:


Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2008 u 14:00
Ja to isto zovem lipa kata i bija sam je posadija odma pored lipog dečka!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,172 sekundi.