Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 10>
Korisnik
Poruka
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2010 u 22:26
Makk, prelijepa je, koja kombinacija boja, savršeno!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2010 u 05:52
Pamtim šeboj kao jednog od prvih vjesnika proljeća, uz visibabe i jaglac. Bio je neizostavan (ponekad i jedini) u buketima koje smo s učiteljicom u "tajnosti" pripremali za majčin dan. Smile
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 23:50
ERYSIMUM (raniji naziv Cheiranthus) – šeboj, fajgl, romanija, viola (zbog mirisa je u antici ubrajan u viole)

(često se pogrešno pod šeboj ubraja Matthiola – biljka slična šeboju, koja je iz iste porodice biljaka kao i šeboj)

Šeboj je porjeklom iz jugoistočne europe – sredozemlja.
To je udomaćena i nekada vrlo obljubljena biljka u srednjeeuropskim vrtovima, u zadnje vrijeme manje popularna biljka koju se ipak viđa u seoskim vrtovima.

Od šeboja su uzgojene mnoge vrste koje se međusobno jako razlikuju, tako da mogu biti:
- dvogodišnje ili trajnice.
- niske od svega 10-tak cm - pa sve do visokih od 70 – 80 cm.
- osjetljive na niske temperature i na kontinentu ne mogu vani prezimljavati, dok druge vrste dobro podnose kontinentalnu zimu.
- cvjetaju vrlo rano, već u 3. mj., ili kasnije pa sve do prvih mrazova.
- mogu biti sa jednostavnim ili sa punim cvijetovima.
- neke se razmnožavaju samo reznicama, a neke se razmnožavaju sjemenom.
- neke vrste se pojavljuju samo u nijansama žute sve do smeđecrvene boje, a ima vrsta sa aprikot, crvenim, roza, ljubičastim ili bijelim bojama cvijeta.
- kod nekih je cvijet jednostavan kod drugih je pun.

Cvijetovi mirišu.

Kod višegodišnjeg šeboja donji dio biljke odrveni. Treba ga poslije cvatnje oštro odrezati, tako da ostane svega nekoliko listova.

Kod vrsta koje se razmnožavaju sijanjem sjemena – sije se od 5. – 7. mjeseca. Posijan se drži pokriven u mraku, a čim nikne treba ga otkriti i krajem ljeta posaditi na mjesto.

Za sve vrste je karakteristično da vole sunčana, suha i topla mjesta, hranjivo, rahlo, pjeskovito i dušikom bogato tlo.

Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 00:06
vrlo, vrlo dobra i korisna informascija. Dok je moja p.majka bila živa bila je stalni gost u našem vrtu .Sječam se da mi se jako svidjala, pa ću je ove godine i posijati.

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2011 u 01:01
Nisam ni znala da ga imam pa mi je identificirao muhlenbergia!
 
Rijeka

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 13:17
Predivan je taj grm šeboja, Mira K. Bogat, raskošan, skladni..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 14:38
Moj grmić nije tako bogat kao Mirin, ali imam ih nekoliko i gledam jutros ima pupoljak
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 10:59
od mojih na balkonu jedan se odlično drži, a tri su smrznuta, izgleda da ih treba zaštiti koji su u teglama, bili su cijelu zimu vani, dok oni u vrtu dobro stoje, njima ne smeta smrzavica
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 14:32
Ja neznam što je sa mojim u Njivicama, možda je jadan procvjetao ili je uginuo Question
Ovaj vikend bi mogla otići pa ću vidjeti...
Na vrh
Nejra View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nejra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 10:06
Ovi ljubicasti i roza se mogu kupiti pod nazivom "levkoja", prosle godine ih je dosta bilo :) Super nicu, iako sam ja imala manje dvostrukih nego jednostrukih, pa se nadam da ce ove godine nici mozda i sami.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2011 u 23:54
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Nisam ni znala da ga imam pa mi je identificirao muhlenbergia!
 
Evo kako izgleda procvjetali:
 
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 14:24
u vrtu (sađeni prošle godine), najviše imam
 žutih, tri nijanse, narančastocrvenih, a samo jedan ljubičasti


baš trebam pokupiti sjeme i posijati pa tako mogu kontrolirat koliko boja želim, inače se oni sami zasijavaju





Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 10:44
Draga Mari , predivno , kad bude tako daleko budes mi mogla dati malo sjemena da se zapomognem a ja cu ti za uzvrat vrlo rado dati nesto drugo  smile78  trebala bi mi samo reci kaj si zelis !
Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 20:37
 Moj šeboj star 5 godina,

 

Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 21:05
krasan je mora da divno miriši,to je cvijet mog djetinjstva tako da ga imam i ja veliki čisto žuti a nabavila sam i ljubičasti i neki mišung,nekad znaju žene na placu prodavati dosta jeftino več velike sadnice Big%20smile,ja sam bila posijala ljubičasto bijelu šatiranu a brate kad će to narast za cvijetek jojjjj
Na vrh
maestral View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 392
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maestral Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 08:09
Nismo znali što je to, ali svako proljeće bi se pojavili. Onda ih je moja mama sama počela rasađivati i evo ih ovog proljeća:


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
maestral View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 392
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maestral Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 08:14


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 12:47
Drage ljubiteljice Rumenija, evo da Vam se i ja pridružim. To su biljke koje nikad neću prežalit. Imala sam ih posvuda u vrtu i bile su predivne, raznobojne i ogromne. Razmnožavale su se same. Odjednom, prije 2 - 3  godine sve su postupno nestale. Sad ih imam nekoliko, a narastu do najviše 10-ak cm kroz ljeto, ali zima ih uništi i ostanu takve kakve jesu , slabijeg cvata i ne razmnožavaju se više uokolo.
Zanima me, sada kad su ocvale i stvorila se je ona "stapka sa sjemenom", kako sada to sjeme pokupit, tj. kako uopće postupati sa tim. Kada je pravo vrijeme za izuzimanje sjemena i na koji način.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 13:58
kada mahunice sa sjemenkama izgube zelenu boju tj. budu suhe, dobiju onu svjetlo oker boju
 oprezno ih uberi - otkini škarama cijeli taj dio stabljike,
i kad ih otvoriš unutra ćeš vidjeti sjemenkice - duž mahunice, na svakoj polovici - između polovica bude ona pregradica/opna

sjeme ili posij odmah, da dogodine niknu i drugu sezonu cvjetaju (2013.), ili ih ostavi za neke druge dane tj. doba sijanja

ako te strah da se sjeme ne zagubi dok je na biljci, navuci najlonkicu na taj dio biljke, da ne moraš strepiti nad njom

i kod mene se događa slična situacija - par sezona ih je bilo more, a sad tu i tamo pokoji grmić... ili mravi odnesu sjeme ili mladim biljkama naškodi klima (zima ili suša)
a doduše, dosta sam ih i povadila i poslala
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 21:13
Potomke natalijinih i ja imam Thumbs%20Up i na balkonu i u vrtu...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.