Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
Korisnik
Poruka
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2013 u 22:06
Prošle smo godine sijali zlatni šeboj negdje u proljeće, a evo što smo sve dobili od tog sjemena.
 













Ovaj je prošle godine stigao k nama kao već gotova biljka i odmah je cvjetao. Sada cvjeta drugu godinu zaredom, doduše skromno, ali cvjeta.


Bijeli, sijan par mjeseci kasnije.


Grupnjak

“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2013 u 08:31
Vau, prekrasni su, od sjemenja treba strpljenja, ali vrijedilo je.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2013 u 10:17
Andina, prekrasne boje imaš. Ovako na okupu izgledaju prekrasno. Clap
Za sada imam samo bijeli koji mi svjeta. Krasan starinski cvijet koji me vraća u mladost.
Ovako je izgledao kada sam ga donijela, posadila, prvi pupovi i cvjetići.










Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2013 u 11:11
Silvy bijeli mi je baš poseban, iako su vrtovi naših nona puni bili ljubičastih i narančastih
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2013 u 22:00
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Silvy bijeli mi je baš poseban, iako su vrtovi naših nona puni bili ljubičastih i narančastih


Tako je triša, i moji su imali samo te, ali su se zgubile kopanjen.
Cca 25 cm uz zidić imaju rožice, a dalje mirlin, pomidore, salatu, ku papriku ili krastavac. Rumanije i krumpirice (a bilo ih je puno sorti) su nestale. Sad pokušavan posadit ove starinske sorte. Tongue
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2013 u 07:25
I u vrtu moje bake uvijek su bili žuti. šatirani i oni tamni, Šeboja liti fajgle kako ih je moja baka zvala u drugim bojama nisam poznavala.Takvi se i danas kod mene nastanjuju




Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 18:26
Andina draga, zabljesnula me ljepota, nemam riječi, predivni su! Bome Ružo i tvoji su nevjerojatni, divna ljubičasta boja!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 20:30
na početku cvijetanja,ali danas ga smlatio led
 
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
acer69 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 143
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje acer69 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 17:49

Ovo je moj žuti šeboj:

http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/P1050398_zps2175afe8.jpg. -

Na vrh
acer69 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 143
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje acer69 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 17:51
A ovo su druge boje:
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/P1050396_zpsb25b8f48.jpg. -
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/P1050395_zpsd8de441f.jpg. -
 
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/P1050397_zps8023aa8e.jpg. -
 
 
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2015 u 16:27
Eh ja imam jedno pitanje...kako razlikovati visegodisnji seboj od ostalih kada je u pitanju vec formirana mala biljka? Imam u vrtu visegodisnji seboj koji ima odrvenjelu stabljiku i cvjeta u proljece ljubicasto u grozdovima, a dobila sam dvije male biljcice koje su negdje pedalj visoke, imaju cvjetove, ali ne kao cvjetovi mog seboja iz vrta pa me zanima ima li neka razlika na mladoj biljci po kojoj se mogu razlikovati visegodisnji seboji od drugih??
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2015 u 22:39
Sunlight, nema razlike kod iste biljke isti su cvjetovi, jedino u količini cvjetova. Možda se zasijao neki drugi slične boje, koji je bio u blizini. Osim toga šeboj neće cvjetati prvu godinu, nego tek slijedeću (bilo da je posijan, bilo presađen, mladi šeboj ne cvjeta prve sezone)
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2015 u 14:12
Nisam mislila na to. Naime, ja imam u svom cjvetnjaku vec 4.godinu jednu vrstu  seboja koji je drvenast sa zbunastom krosnjom i cvjeta grozdastim ljubicastim cvjetovima,medjutim,neki dan sam dobila dvije mlade biljcice seboja visokog oko pedalj koji vec ima po koji cvjetic i puno pupoljaka ali je i po listovima i po cvjetovima drugaciji od onih mojih visegodisnjih u cvjetnjaku.
Zato pitam da li se moze prepoznati po mladoj biljci o kojem je seboju rijec? Da li  su ovi mladi, novi koje sam dobila tajkodjer visegodisnji ili nece prezimiti do slijedeceg proljeca? Da znam gdje i kako da ih posadim. Koliko sam citala na netu, za seboje kazu da mogu biti  visegodisnje i dvogodisnje biljke ali nigdje nisam mogla naci konkretan opis jedne i druge biljke...
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2015 u 13:15
Originalno poslano od člana Sunlight Sunlight napisao:

Nisam mislila na to. Naime, ja imam u svom cjvetnjaku vec 4.godinu jednu vrstu  seboja koji je drvenast sa zbunastom krosnjom i cvjeta grozdastim ljubicastim cvjetovima,medjutim,neki dan sam dobila dvije mlade biljcice seboja visokog oko pedalj koji vec ima po koji cvjetic i puno pupoljaka ali je i po listovima i po cvjetovima drugaciji od onih mojih visegodisnjih u cvjetnjaku.
Zato pitam da li se moze prepoznati po mladoj biljci o kojem je seboju rijec? Da li  su ovi mladi, novi koje sam dobila tajkodjer visegodisnji ili nece prezimiti do slijedeceg proljeca? Da znam gdje i kako da ih posadim. Koliko sam citala na netu, za seboje kazu da mogu biti  visegodisnje i dvogodisnje biljke ali nigdje nisam mogla naci konkretan opis jedne i druge biljke...

možeš li poslikat pa stavit na prepoznavanje ovdje
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1509&PN=219&title=prepoznajte-mi-ovo
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2015 u 00:08
Sunlight, izgleda li možda tvoj šeboj ovako?

Ovome je sada treća godina i sumnjam da će još koju izdržati. U podnožju su mladi šeboji, zasijani prošle godine.

Koliko sam čitala, postoje dvije vrste koje mi nazivamo šeboj: Cheiranthus cheiri i Matthiola incana. Za ovu prvu znam da je dvogodišnja, eventualno trogodišnja biljka. Imala sam i drugu, ali ta mi je već drugu godinu bila u vrlo lošem stanju. Proguglaj obje pa usporedi sa svojom biljkom.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2015 u 09:11
Ovo je visegodisnji koji raste u cvjetnjaku:

[/URL]

Ovo su dva nova mlada koja sam nedavno dobila:

[/URL]

Obje slike su slikane prije 5-6 dana, da znate u kojim su trenutno fazama rasta i razvoja
Na zalost nemam sliku onog visegodisnjeg u cvatu, ali cvijet mu nije kao kod ovih mladih na donjoj slici
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2015 u 12:00
oba ova šeboja se ponašaju kao trajnice, prvi je neka od vrsta Erysimuma, a donji je čini mi se, Mathiola incana
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
daneejela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje daneejela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 16:19
Prekrasni su vam šeboji!

Mislim da kad bih morala izabrati jedan najdraži cvijet da bi ti vjerojatno bio seboj, iako mu dugo nisam ni znala ime, tek nedavno sam saznala kako se zove ta biljcica koje se sjecam.

Meni je miris seboja  - miris ljeta iz djetinjstva, imali smo ga posađenog u dvorištu i moj je zadatak bilo večernje zalijevanje cvjeca, između ostalog i tih grmica seboja...
Nikad mi se nije dalo, jer sam samo cekala da to obavim pa da se odem igrati, ali taj miris obozavam i danas i nekako me vraca u to bezbrizno doba.

Jedno pitanje za vas, gdje ste nabavile svoje seboje?
Ja ga jos nisam vidjela nigdje za kupiti ni kao sadnicu, ni sjeme...
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 22:40
Puno hvala Retriver Sara na informaciji, posadila sam i ova dva mlada vani u cvjetnjak s nadom da ce se obistiniti tvoje rijeci, odnosno da su u pitanju visegodisnji seboji
A evo posebno za danijelu mali poklon, kada vec toliko voli seboje, slika onoga prvoga kako izgleda ovih dana u punom cvatu:


Sto se tice nabavke, ne znam gdje si u Hrvatskoj pa ih nema za nabaviti, jer ih ovdje ima kupiti i u cvjecarama i u vrtnim centrima
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2015 u 23:35
Sada moram sama sebe demantirati: Matthiola incana je procvala i treću godinu zaredom. 

Sjećam se da mi je trgovkinja rekla da postoje muške i ženske biljke, ali na netu pronalazim podatak da su cvjetovi samooplodni. E, sad, što je tu istina? Činjenica je da su na ove dvije biljke različiti cvjetovi - na jednoj jednostruki, a na drugoj dupli, a jesu li muški ili ženski, ne znam. 


Također sam primijetila da se na mjestu gdje mi je pukla stabljika pojavljuju novi izbojci. Nakon cvjetanja ću obje biljke orezati pa ću vidjeti što će se dogoditi.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.