Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slamnata ruža - Helichrysum bracteatum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slamnata ruža - Helichrysum bracteatum

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Slamnata ruža - Helichrysum bracteatum
    Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 16:40
Suha ruža, slamnata ruža - Helichrysum bracteatum  je jednogodišnja biljka iz porodice Asteraceae, porijeklom iz Australije.
Uzgaja se iz sjemenja: u ožujku u klijalište ili od travnja direktno u vrt. Potreban razmak između biljaka je 20-30 cm. Cvate od lipnja do listopada u nijansama od bijele preko žute i narančaste do roza i tamno crvene, a izraste visine i preko 1 metar.
Nije zahtjevna biljka i jako voli sunce, jedino je osjetljiva na previše vlage.

Ukoliko ju želimo sušiti za suhe bukete, moramo ju rezati dok su cvjetovi napola otvoreni i to u podne, i sušimo ju okrenutu naopako u sjeni.

Za vrijeme noći i kišnog vremena cvjetovi biljke su čvrsto zatvoreni:

Sjeme se nalazi u središtu cvijeta, nakon svakog cvijeta ostaje jako mnogo sjemenki, a raznosi ih vjetar, tako da, ukoliko joj uvjeti odgovaraju, rasijava se sama.


Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cvetlin View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 714
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvetlin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2008 u 14:55

meni jako drage...ja zato volim sve te biljčice koje možeš osušiti i cijelu zimu prmetat po vazicama ..

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 15:09
Baš sam sretna, što je netko sa zagrebačke kavice poslao sjemenke ove prekrasne biljčice u onog zgodno ci-cak izrezanoj kuvertici, pa ću i ja ove godine imati taj predivna cvijet, čije sa sjemenke danas posijala. Držite fige da izađe.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 19:04
Ja sam isto posijala slamnato cvijeće. 
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 20:58
Jedno od rijetkog cvijeća koje sam imalaSmile. Uopće nije zahtjevno, vrlo brzo proklije tako da ja preferiram sadnju direktno van i moje narastu do cca 60cm.
Jedan savjet ukoliko želite sačuvati cvijeće za vazu : kad ga odrežete i sušite naopako okrenutog pošpricajte ga lakom za kosu. Zadržava izgled a vrlo lako ćete naknadno praškom skinuti prašinu bez da se cvijet ošteti
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2009 u 16:20
e moje drago društvo razmišljala sam gdje da stavim ovo ili da se informišem vezano za sijanje ovog cvijeta.kupila sam sjeme na kojem piše slamnati cvijet-suha ruža ja je želimimati u gredama na balkonu pa me interesuje da li sad da sijem u neke posude u kući a kasnije presadim na balkonske gredice.razmišljala sam da li da stavim ovih par redova na temu inaja treba pomoć pa ako je tako trebalo javite ja se izvinjavam.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2009 u 17:12
Slamnati cvijet se može sijati sad prije u teglice ili za mjesec dana direktno van. On izraste prilično veliki, preko 1 metar ako mu uvjeti odgovaraju, a najbolje uspijeva na sunčanim gredicama, nemam iskustvo s njime u teglama na balkonuSmile
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2009 u 20:33
Ovo su moje suhe-slamnate ruže. Mislila sam ih staviti u teglu, ali ako narastu visoke do metar, kako kaže Silvek, to neće ići. Dakle mjesta u vrtu baš nemam, ali moram ga naći za tu predivnu biljku.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 22:27
ja sam ih posadila vani i nadam se da ce ih biti...  i onaj savjet s lakom vrijedi...stvarno sam to isprobala vec odavno dok sam buketice radila...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 22:47

Najprije ih moram rasaditi, onda čekati da procvjetaju, a onda ću se veseliti sušenju i aranžiranju cvjetova - baš super.

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 22:54
Ja se ne zamaram sjetvom - sama mi se zasije, jedini zadatak mi je prepoznati ju kad nikne, naravno, uvijek negdje drugdje na vrtu LOL
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2011 u 15:34
...do prije par godina sam ih imala u vrtu, al nestali...pa stoga...slika s neta...


Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2011 u 13:27
Imam ih i ja..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2011 u 14:20
Baš dobro da ste stavile slike, bila nam je ovo rijetka tema bez slika
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2012 u 23:26
Ja planiram ove godine kupiti sjeme slamnatih ružica i posijati ih za suhe aranžmane. Bit će lijepe u povrtnjaku.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 08:58
mpm ih je uvijek imala ovakve kao Anaidine, meni je lane sestra poslala sjeme i bile su samo bijele nadam se da su se rasijale i da će biti mladih
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 09:35
ovo cvijece zelim imat u vrtu samo iz razloga sto ga je moja mama uvjek imala..kupila sam sjeme i cekam da se vrijeme poboljsa i da ga posijem...
Na vrh
*Bonsai* View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje *Bonsai* Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2012 u 14:22
ja sam ih posijala i vec su poceli mali zeleni listovi ovo mi je prvi put.smile73
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2012 u 08:14
Pozdrav svima! Drago mi je što razgovarate o slamnatom cvijeću, ja ga obožavam (odrasla sam uz njega) i imam ga svake godine. Čak sam i na školskim radionicama s dječicom radila raznorazne aranžmane. Fantastično se slažu sa suhim štaticama ( u Baranji ih zovemo slanutak). Kada rasadim, odnosno raščupam poniklo slamnato cvijeće, oko njega rasipam pepel. tako spriječim uš da ga napadne, a sram je bilo, baš ga voli.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.