Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4041424344 136>
Korisnik
Poruka
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 11:51
Pa naravno nisu još za dirat. Osim 3-4 vrste koje režem skroz do kraja cca. 50cm(3.skupina), ostali su 1. ili 2.skupina. Tako da će svi pričekat kraj 2.mj.
Ove iz 1. skupine ne diram uopće osim suhih grana, ove iz 2. i 3. većinu pustim da cvjetaju prvo pa ih onda orezujemo nakon te 1. proljetne cvatnje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 17:18
Klimatis,ja se javljam ako šta bude za udomiti!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 17:48
Uh...a ja svoja dva klematisa iz Bauhausa odmah stavila u zemlju...nisam znala da ih treba držati dok ojačaju u posudiConfused
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 21:54
Prijavljujem se na listu za čekanje, stala sam u red......
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 09:46
Nebi htjela biti betobrazna ,ako ima viška i ja se javljam .Naime prije par god kupila 3kom. razlićita,a kad procvali ono svi crveni s 4 latice ito neke sitne.Višak sam podjelila .Da ne dužim puno POZDRAV!!!!
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 10:19
Bili smo u Clematis nursery u Engleskoj i kad sam tamo vidio vrtove prepune clematisa i clematisa i opet clematisa nastala je ljubav za cijeli život.

Nismo ni mi znali da male biljke ne treba odmah sadit u zemlju, ali to se najbolje vidi po tome kad posadite tako mali clematis a on za dvije , tri god u zemlji jedva napreduje, tj tjera nove izboje samo iz prošlogodišnjih grana , a novih izboja iz zemlje nema, to je znak da se korjenova bala nije dobro adaptirala i da se muči.A posadite ga u teglu i on će već slijedeće godine potjerati puno malih, novih izboja uz one stare iz zemlje. Sad mi je žao što nismo odmah sve stavili prvo u tegle, ali što sad, pazit ih i mazit, pa će biti rezultata kroz koju godinu, ili po meni najbolje rješenje za biljčice koje izgledaju jadno: jednostavno ih oprezno iskopajte i stavite u teglu.

Isto tako neke metode čupanja izboja radi poboljšavanja gustoće biljke, pa do gnojenja , orezivanja. Ali o tome na proljeće uz slike i reznice.
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2011 u 17:16
Ovo nisam znala a sad je kasno ili možda nije .Prošle god,posadila rozasti odma u zemlju imao jednu granu.Cvao je do jeseni.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 01:52

Može mi netko više reći o ovoj vrsti: Clematis alpina

U nazivu stoji samo ovo a mislim da ih ima više vrsta pa neznam kako se ova alpina zove.
 
U koju grupu spada, zimzeleni ili ne, koliku temperaturu podnosi ( minus)
Na kartončiću je šturo napisano
 
 
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 03:07
Evo jedne stranice o klematisima:
 
 
 sadnja:
 
 
 
 
Symbols legend:
A - well-rotted manure or good compost,
B - a mixture of good soil, peat moss and pine bark,
C - pine bark
D - small plant,
E - watering
 
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 09:02
Evo razlika je evidentna mali kupovni, i zrela 3. godišnja biljka spremna za sađenje u vrtu


Na vrh
pluton View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 21 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pluton Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 19:28
Pooozdrav cvijetoljupci!!!!!! Danas sam u Plodinama nasla clematise ali neznam dali bas izgledaju kako bi trebali.Imaju par listića ali mi izgledaju nekako suhi. Nisam htjela kupit jer mi je žao bacit 50kn ako od njih ne bude ništa? Zanima me dali ih je tko od vas vidio i šta mislite,kupiti ili ne??? Molim vas požurite dok nisu nestali!!Wink
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 22:34

S obzirom da su podaci o orezivanju pavitina raspršeni na više stranica, evo na jednom mjestu o njihovom orezivanju, a ujedno i popis nekih sorti razvrstane po grupama za orezivanje

OREZIVANJE CLEMATISA - PAVITINA

1. GRUPA  -  RANOCVJETAJUĆE VRSTE

Cvjetaju na prošlogodišnjim granama i u pravilu se ne orezuju, osim ako su postale prevelike ili ih se hoće pomladiti - tada se poslije cvatnje orežu tako da se skrate  ili se oštro orežu.

2. GRUPA - RANOCVJETAJUĆE KRUPNOCVJETNE  - cvjetaju u 5. - 6. i 7.- 9.  mj.

Cvjetaju na prošlogodišnjim granama u prvoj cvatnji, u kasnijoj cvatnji cvjetaju na ovogodišnjim granama. Orezuju se tako da se poslije prve cvatnje  dio izdanaka podreže za 1/3 do 1/2 (do snažnog pupa) - pa će potjerati više novih izboja koji će krajem ljeta cvjetati.

3. GRUPA - KASNOCVJETAJUĆE KRUPNOCVJETNE VRSTE - cvjetaju od 7. mj.

Cvjetaju na ovogodišnjim granama. Orezuju se u 3. mj: svi se izdanci pokrate na 20 - <ST1:METRICCoNVERTER w:st="on" productid="50 cm">50 cm</ST1:METRICCoNVERTER> (iznad snažnog pupa), a neke grane se mogu dulje ostaviti, (ne sve jer bi odozdo ogolio).

Svim vrstama klematisa se u toku sezone orezuju odcvjetali cvijetovi sa prvim parom listova.

1. Grupa
RANOCVJETAJUĆE

VRSTE

2. Grupa
RANOCVJETAJUĆE

KRUPNOCVJETNE VRSTE

3. Grupa
KASNOCVJETAJUĆE

KRUPNOCVJETNE VRSTE

C. Alpina i sorte

C. Marie Boisselot' syn.

C. Romantica

C. Armandii i sorte

C. Mrs. N. Thompson

C. Comtesse de Bouchaud

C. Cirrhosa

C. Nelly Moser

 

C. Macropetala i sorte

C. Niobe

C. Tangutica i sorte

C. Montana i sorte

C. Piilu

C. Florida i sorte

C. Montana v. grandiflora     

C. The President

C. Perle d'Azure

C. Montana var. rubens

C. Vyvyan Pennell

<!--[if !vml]--> <!--[endif]-->C. Star of India

 

 

C. Henry

C. Lady Betty Balfour

 

C. Königskind

C. Jackmanii

 

C. Lasurstern

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->C. Lady Northcliffe

 

 

C. Miss Bateman

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->C. Rouge Cardinal

 

 

C. Mme Le Coultre

C. Ville de Lyon

 

C. Barbara Jackman

C. Duchess of Albany

 

C. Carnaby

C. Ernest Markham

 

C. Daniel Deronda

C. Fargesii

 

C. Elsa Späth

C. Hagley Hybrid

 

C. Dr. Ruppel

C. Viticella i sorte

 

C. Duchess of Edinburgh

C. Gipsy Queen

 

C. Genral Sikorski

C. Huldine


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 22:36
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 22:18
Moon smile78
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2011 u 10:48
Vezano za sadnice što su zaostale po trgovačkim centrima, Bauhausu, bla bla. Nije njima ništa jer koji clematis ima lišće po zimi??Druga stvar je briga zaposlenika oko tih posušenih clematisa po meni je upitna, jer im ionako dolazi nova pošiljka uskoro.
smile127Bolje pričekat proljeće pa izabrat od jačih i boljih neke, a do onda će i reznice u zemlju.
Na vrh
pluton View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 21 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pluton Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 22:22
Probat cu ih više ne gledat i strpit se do proljeća.......smile180
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 19:51
Klimatis onaj stari bakin bi mogao biti etoile violette
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 08:35
Po meni je kao što sam rekao ‘Perle d’Azur’, jer Etoile ima malo više ljubičaste cvjetove, a ova je više plavi cvijet.

Jučer sam dok sam bio poslovno na terenu našao u jednom zabačenom rasadniku Multi Blue u jako dobrom stanju i nisam mogao odoljet da ga ne kupim.

Morat ću presadit u lijepu teglu pa nek se jača, iako nije mali , po meni ima već godinu dvije barem. Slike slijede.

Dr Ruppel koji mi je u tegli već ima par pupova, ne mogu vjerovat, već. Al mu paše valjda temp negrijane sobe u kojoj se nalazi. I čeka se Comtesse da potjera i da vidim da li sam ga uspio spasit.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 20:22
Evo 1.2, i već prvi pupovi na clematisima u tegli koje su u negrijanoj sobi cijelu zimu. Jako lijepo tjeraju i jačaju. Čeka se Comtesse da potjera da vidm jesmo li ga spasili.

A uskoro nadam se i slike Dr. Ruppela. Kakva je prognoza brzo će početi radovi u vrtu.


Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 12:40
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Tamno crvenih cvetova: Rouge Cardinal. Divan klematis! I ja ga zelim. Evo i fotke:







ovog i ja želim prelijep jeBig%20smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4041424344 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.