Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 9394959697 136>
Korisnik
Poruka
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 09:21
Super.Hvala ti dina.Ne volim nekoga slati u kupovinu bez ikakvih informacija.Ovdje kod nas nema nekog izbora cvijeća.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 12:50
Pokus je opet uspio! Male clematise koji su bili dvije sezone u tegli i nove kupljene male, posadili smo ujesen u vrt. Razlika je evidentna. Definitivno prvo u teglu, pa onda u vrt.
Neka se sve zeleni
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 14:18
Nina 22  imas ih kupiti u OBI centru kostaju 30 kuna
Na vrh
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 16:00
hvala stefica.n .Nema njihove poslovnice blizu,ali bar znam cijenu.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 20:41
nema na čem Nina.
Klimatis, razlika je sad vidljiva ali pitanje je da li u budućnosti ima neke razlike, ja mislim da nema. On će narasti koliko može, ovo je jedino sigurnost da se primi.... ispravi me ako se varam?
Tena 28.3.2010
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 10:35
Pa evo na mom primjeru. Neke clematise sam prije 3 godine ukopao direktno u zemlju i nisu ni 1/3 jaki i razvijeni kao ovi koji su bili u tegli. Čak razmišljam da jednog najesen iskopam i stavim u teglu. Ali puno toga ovisi i o poziciji u vrtu, količini sunca itd...Isto tako mislim da je potrebno clematise 2.skupine koji se inače puno ne orezuju skratit do zemlje da izbiju novi izboji, a ne da se troši na stare odrvenjele grane, tipa MLS, miss bateman, the president, westerplatte. 3. skupina ionako se drastično orezuje pa se ne može pogriješit ako ga ošišaš do kraja.
Jedine clematise koje ne diram su pillu i montane jel stvarno lijepo rastu.
Tu će Gricka sigurno reći još koji pametan savjet.
Neka se sve zeleni
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 10:51
Pokušavam pratiti vaše savjete i iskustva. U jesen sam kupila tri klematisa koji su bili u tegli i odmah sam ih posadila u vrt. Počeli su lijepo rasti, izboji mi se čine jakim i zdravim.
Klimatis, od ova tri jedan je Pillu (bijeli sa rozim prugama) trenutno, drugi The president. Prema ovome što si napisao u postu zaključujem da Pillu ne trebam nikako orezivati, a The prezident, radikalno. Ove godine nisam niti jednog dirala, mladi su i grančice su visine cca 30 cm, odrezala sam samo osušeni dio. Treći klematis je Warszawska Nike (bordo) i o njemu ne znam ništa. u koju skjpinu spada?

Zid koji želim preko ljeta ozeleniti klematisima dugačak je cca 12 m. Ne znam koliki razmak je preporučljiv izmedju clematisa. Ako je dovoljno oko 1m, tada bih imala prostora za još biljaka. Trenutno ih ima za kupiti pa me zanima vaše mišljenje, odnosno preporuka o vrsti.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
morena View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 193
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 10:59
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Pokus je opet uspio! Male clematise koji su bili dvije sezone u tegli i nove kupljene male, posadili smo ujesen u vrt. Razlika je evidentna. Definitivno prvo u teglu, pa onda u vrt.

Ja sam prošle godine napravila grešku,kupljeni Klematis sam posadila odmah u vrt,iako je cvjetao jako je malo narastao i ove zime mi se smrznio.Na proljeće nije ništa istjeralo.
Sad sam kupila novi i posadila u teglu,za dva tjedna je narastao za cca. 20-25 cm već ima i pupove i planiram ga tek sljedeće godine presaditi u vrt.Mislim da je definitvo bolje ostaviti ih u tegli dok ne ojačaju.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 14:56

Neka se sve zeleni
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 15:00
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Pokušavam pratiti vaše savjete i iskustva. U jesen sam kupila tri klematisa koji su bili u tegli i odmah sam ih posadila u vrt. Počeli su lijepo rasti, izboji mi se čine jakim i zdravim.
Klimatis, od ova tri jedan je Pillu (bijeli sa rozim prugama) trenutno, drugi The president. Prema ovome što si napisao u postu zaključujem da Pillu ne trebam nikako orezivati, a The prezident, radikalno. Ove godine nisam niti jednog dirala, mladi su i grančice su visine cca 30 cm, odrezala sam samo osušeni dio. Treći klematis je Warszawska Nike (bordo) i o njemu ne znam ništa. u koju skjpinu spada?

Zid koji želim preko ljeta ozeleniti klematisima dugačak je cca 12 m. Ne znam koliki razmak je preporučljiv izmedju clematisa. Ako je dovoljno oko 1m, tada bih imala prostora za još biljaka. Trenutno ih ima za kupiti pa me zanima vaše mišljenje, odnosno preporuka o vrsti.


Sve ti piše na temi, kreni od početka. The president je 2. skupina koja se samo malo orezuje, a napisao sam da ako se grane odrvene da ih je dobro orezati do kraja da puste nove izboje.
W. Nike je 3.skupina orezivanja, a pillu je 2. skupina isto, no njega ja ne orezujem puno-pa praktički kao da je 1. skupina.

Možeš ih ti saditi svakih pola metra ako imaju dosta svjetla, potporu, i onda kombiniraš skupine tako da ti cvatu od proljeća do jeseni. Svaki clematis naraste do određene visine, neki čak do 8 m.
Neka se sve zeleni
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 07:27
Kupila sam prosle godine pillu i zasadila ga u teglu, preko zime je bilo u hladnom hodniku samo omotan filcom, kada sam ga isla prresadivat i orezat suhe grane imala sam sta vidit, tegla je puuuuuuuuuuuuuuuna korijenja, tako da svima preporucam bar 1 god da im klematisi budu u tegli. Sad prekrasno napreduje, pije puno vode jer raste ko lud.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 09:59
Nikako ne kužim što vam znači to "jednu godinu u tegli". Je li se to odnosi na klematise koje ste sami zapelcali ili mislite na one kupljene u vrtnim centrima. Kako da znam koliko vremena su bili u tegli oni kupljeni u tegli. Ja sam moje kupila u jesen i to kasnu, posadila direktno u vrt, nisam ničim zaštitila preko zime, a bilo je i ispod -20 stupnjeva. Eno ih isto "rastu ko ludi". Zato bih voljela da nam vi s više iskustva pojasnite tu vašu često napisanu rečenicu. Hvala
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 11:17
Ne mora biti pravilo. Pogledaj Grickine, Belinine, naše kako gusto tjeraju iz zemlje. Dok se često zna dogodit kod tih kupljenih da tjeraju samo na postojećim izbojima, a korijen im se ne razvija pravilno.
Neka se sve zeleni
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 11:25
Ok, znači vi niste kupovale nego pelcale ili rasađivale same, te ih nakon ožiljavanja čuvale u tegli jednu zimu, a nakon toga sadile u vrt. Vidjela sam ja vaše i zaista su prekrasni zato se i raspitujem. Kod mene je recimo The President potjerao i iz zemlje i iz starih grančica, dok su ova druga dva za sada samo krenuli iz grančica, a ne iz tla. Vidjet ćemo. Ja sam uvijek bila više prisalica vlastitog uzgoja nego kupnje u vrtnim centrima, ali ako imam svoju biljku ili dobijem od susjede. Nadam se iz vašeg iskustva ove godine sama pokušati rasaditi klematis.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 17:19
Kupili mi svoje pa ih stavili u teglu Zribal! Mi ih imamo 20 vrsta pa ti govorim iz iskustva! A pelcanje, polaganje i sijanje ne idu tako lako, bar meni.
Neka se sve zeleni
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 17:50
raste li nekom od vas clematis na mjestu gdje nema previse sunca? 
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 19:37
bio meni jedan ali nije mi se pokazalo dobro,premjestila ga na sunce i buja
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 21:49
Molim vas savjet u vezi klematisa "Dorothy Walton".
 
Pravili smo nadstrešnicu i taj klematis je sada u popunom hladu, te ga moram presaditi.
Ima samo jednu granu i onda se gore na 1,5 m grana.
 
Ne znam na koliko da ga skratim a da mi ostane živ.
 
Hoće li mi potjerati iz korijena više grana (do sada nije nikada)?
 
 
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 22:15
smislit ću onda nekaj drugo za uljepšavanje tog zida.
a šteta, onaj koji raste u vrtu, na istočnoj strani je krasan.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 22:22
evo preživio je i onaj koji sam morala presaditi.Čini se da će i cvijetati
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 9394959697 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,391 sekundi.