Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ružmarin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ružmarin

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ružmarin
    Objavljeno: 25 Lipanj 2007 u 11:58
Opet ja sa pitanjem.  Wink
Koliko sam vidjela ruzmarin je spomenut jedino ovdje u temi Loncanice pa zato postavljam svoje pitanje ovdje.
Naime, kod nas u Dalmaciji ruzmarin bez problema prezivi vani. Ali buduci da ja zivim u Svicarskoj gdje su zime puno hladnije interesira me vase misljenje: sta da radim sa ruzmarinom preko zime? Presaditi ga u pitar i unijeti unutra ili postoji mogucnost da ga i vani zastitim od hladnoce?
Isto pitanje i za lavandu.  Embarrassed  Smile
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2007 u 12:10
Je da je kod vas malo jača zima no mislim da nije prevelika razlika u temperaturi kod vas i u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Pa budući da sam ja u tom djelu Hr moj ružmarin je vani posađen,i lavanda isto,i ne smrzne se.No ja sam ga rano u proljeće posadila pa je sad on već ojačao tako da može prezimiti.
Ako se bojiš, ja ti onako laički iz vlastitog iskustva, mogu reć da ga zaštitiš jutenom vrečom ili samo borovim grančicama.
Ma naći će se tu i netko pametniji ,do zime sigurno,da ti sa sigurnošću prezime biljkiceWink
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2007 u 14:43
Pa to za temperaturu sam i ja mislila, pa rekoh netko od vas sigurno i zivi u unutrasnjosti Hr pa ima iskustva sa time. I moj ruzmarin je od aprila posadjen (u martu smo imali jos snijeg do koljena), pa mislim da ce do zime jos dovoljno ojacati. A za svaki slucaj, imam jos jedan kojeg cu ipak ostaviti negdje u zatvorenom, za svaki slucaj.
Hvala shasha! Wink
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 09:30
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ako se bojiš, ja ti onako laički iz vlastitog iskustva, mogu reć da ga zaštitiš jutenom vrečom ili samo borovim grančicama.
 
Da li to mislis da ga pred zimu odrezem pa da prekrijem ono sta ostane u zemlji ili mislis da ga ostavim kako je i umotam u jutenu vrecu? Confused
 


Ažurirao aurora2 - 26 Lipanj 2007 u 09:31
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2007 u 22:57
ma samo ga ostavi kako je,nije valjda tako velik,i umotaj ga vrečom i sveži.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 09:20
Ok, uradicu tako pa cemo vidit. Ma nije jos tako veliki ali i da je nabavila bi ja i jorgan za njega, samo da mi se ne smrzne. Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 09:50
Ne mogu ti garantirati,naravno,ništa,no moji su vani i lavanda i ružmarin ,i ne zaštitim ih pa prežive.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 10:57
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ne mogu ti garantirati,naravno,ništa,no moji su vani i lavanda i ružmarin ,i ne zaštitim ih pa prežive.
 
Znam shasha, ne brini. Ako se smrznu nece to biti tvoja krivica. A i ja necu znati ako ne probam.
Sorry ali nisam mogla odoliti a da ne pogledam odakle vadis ove lude smajlije. smiley_88  LOL


Ažurirao aurora2 - 27 Lipanj 2007 u 10:57
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 11:41
Ne bih se bas slozio da se ruzmarin i lavanda ostave vani po zimi , makar i omotani  necim...( ipak je Svicarska hladnija nego ovdje kod nas, predlozio bi ako je moguce da se ipak ruzmarin unese u neku prostoriju  kojoj temperatura ne pada ispod - (minus) 4 stupnjeva, lavanda se  lakse oporavi nego ruzmarin.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 12:22

Hmm....za onaj ruzmarin koji je u pitaru nije problem. Ali ovaj drugi je posadjen direktno u zemlju. Mislis da bi bilo pametnije da ga izvadim pred zimu i posadim u pitar, tako da bi ga mogla unijeti u zatvoren prostor?

Za lavandu vjerujem da nece biti problema jer tu oko mene ima dosta lavande koja je ove godine prelijepa. Ocito da joj zima nije naskodila.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 20:00
Ma draga samo ti imaj smajlićesmiley_158,a što se ružmarina tiče,eto imaš od nas dvije solucije,pa ti odluči.Budući da ga je relativno lako zapelcati,probaj koju granu zapelcati a jedan u tegli ti svakako ostanesmiley17
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2007 u 20:21
Nemoj ga orezivati, a ako se ipak odlučiš bolje je biljke porezati na proljeće, jer ako ih je tokom zime mraz oštetio, proljetnim rezom ćeš otkloniti oštćeno, no ako ih u jesen orežeš tada se može desiti puno veća šteta. Po ove biljke koje ćeš ostaviti vani nemoj zalijevati, a one koje budu unutra zalijevaj oskudnije
Na vrh
RMaria View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje RMaria Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2007 u 17:48
a sto cu ja sa svojim ruzmarinom? posadila sam ga u zagorju u zemlju (tesku ilovacu) prije cca 2 mjeseca. ruzmarin se primio i jedna me je grancica razveselila "prljavobijelim" cvijetom. a sad i ja ne znam kako preko zime zastititi taj ruzmarin jer... odmah uz njega sam posadila tekomu. zapravo prvo sam posadila tekomu i onda sam procitala da joj korijen mora biti u hladu pa sam uz nju posadila ruzmarin... jedno i drugo se primilo, ali naravno tekoma se izduzila uz kolac i necu ju moci pokriti skupa sa ruzmarinom ili da tekomu skratim na jesen???
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2007 u 18:06
Meni u Zagrebu na terasi sa sjeverne strane ruzmarin normalno raste vani,nije bas da bujaEmbarrassed ali bez problema podnosi niske temperature.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2007 u 21:17
I meni je vani preko zime,no kako ga je Maria tek nedavno posadila nebi bilo loše da ga pred zimu prekrije borovim grančicama ili lišćem.
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 18:45
Ja sam dobila upute da lavandu i ružmarin moram obavezno zaštitit prve 2 zime jer im toliko treba da se u potpunosti udomače, a nakon toga samo malo nagrnit zemlju ili lišče i to je to. 
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 20:45
prije par dana sam si kupila jedan mali ružmarin, pa me zanima
-da li da ga presadim?
-kakvu zemlju? imam samo onu kupovnu (gradsko dite) Embarrassed
-u koliko veći pitar? za par cm?

fala!

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 21:50
Arwen,ja u principu skoro sve što kupim presadim,no nije neophodno.Prvo ogledaj dal ispod pitara izlazi korjenje van,ako da,obavezno ga presadi.Drugi način je da biljku,sa zemljom,izvadiš iz pitara i ako ima jako puno korjenja,onako namotanog,presadiš ga.Ako ima više zemlje onda ga ne moraš presaditi još.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 16:13
slazem se sa tobom shasha..
to je i moj princip.. evo mojih
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 20:06
Jooj, Tibore, al' je ovo lepo!
Jesi li ih ti to podsisao?
Gde ih smestis preko zime?

Imam i ja jednog. Posadjen je u kalju. Nedavno je cvetao, ali ne bih da ga orezujem. Lici mi na jelku. Da li je to u redu? Slikala bih ga, i svima pokazala, kada bih imala sa cime.
Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,395 sekundi.