Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ružmarin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ružmarin

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
Korisnik
Poruka
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2007 u 12:25
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Helle, hvala.
Jasno je, dakle, da se s orezivanjem, ukoliko se zeli postici grmoliki rast, krece kada ruzmarin stasa i ojaca. Ali pise li u toj enciklopediji kada se to radi? U koje doba godine? I mogu li grancice, osim za kicenje i kulinarstvo posluziti i kao reznice?
Merci.

         Ne piše ali mislim da varira ovisno o podneblju npr moji su sad pokriveni. Po mom iskustvu mogu. Ja sam ih iskoristila - otkinila sam tako da ima stopu od glavne stabljike , stavila u vodu i dočekala korjenje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2007 u 21:39
Jos uvijek nema konkretnog odgovora za rezanje ruzmarina...ali i moji su pokriveni, opet je hladno ovdje po noci....cekali su rezanje do sada,cekace jos do proljeca. I gotovo. 
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2007 u 23:05
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

Jos uvijek nema konkretnog odgovora za rezanje ruzmarina...ali i moji su pokriveni, opet je hladno ovdje po noci....cekali su rezanje do sada,cekace jos do proljeca. I gotovo. 

      Ne znam  u čemu je problem s rezanjem ružmarina. Možeš s njim što hočeš, oblikuj ga po svojoj volji. Ako skratiš visinu iči će više u širinu i obrnuto.  Na moru imaju čak živu ogradu od ružmarina. A sad mi od mediteranca želimo kontinentalca pa se malo mučimo. Ja ću svog rezat u prolječe kad ga otkrijem (sad sam ga tek toliko da ga lakše zaštitim rukovodeči se onom ako zima /mraz šta sredi bolje da je duži .
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 10:18

ne znam postoji li pravilo, ali mi u dubrovniku i okolici režemo ruzmarin sada na jesen kako bi  na proljeće dobili lijepu 'živu ogradu' od njega

Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 17:49
Saznala sam da se ruzmarin orezuje posle cvatnje, ali ti svoj, Aurora, ne diraj, jer je mlad. Tek sledece godine.

Grancice mogu postati reznice, ukoliko mi to zelimo. Treba ih samo posaditi u peskovito tlo.

Pozdrav!
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 21:55
ja sam moje ruzmarine vec u nekoliko navrata kad sam orezivao...utaknuo u normalnu zemlju pored loncanica i uvijek se uhvate..100%
 
 
e sad vjerovatno je sigurnije sa pjeskom..
ovo je moje iskustvo
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 14:27
hele
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 19:09
Ružmarin skrati sada, ono što odrežeš, utakni u zemlju oko ove sadnice koja je na slici. U proljeće će stara biljka potjerati nove listove i cvijet, a ono što si zabola u zemlju, imat će korijenje. To ti je 100% sigurno Thumbs%20Up
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 22:33
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

Ružmarin skrati sada, ono što odrežeš, utakni u zemlju oko ove sadnice koja je na slici. U proljeće će stara biljka potjerati nove listove i cvijet, a ono što si zabola u zemlju, imat će korijenje. To ti je 100% sigurno Thumbs%20Up

       Meni nisu uspile ali vjerojatno sam ja kriva jer sam ih zaboravila  ; ali su mi druge pustile korjenje u vodi.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2007 u 21:28
Hele,
100 % se slazem sa Mimom
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2007 u 23:10
Originalno poslano od člana tibor tibor napisao:

Hele,
100 % se slazem sa Mimom

       Ma i ja, u Dalmaciji ali u ZG sam ih pokrila, ono što mi je smetalo zabola u zemlju ali u kuču (ipak na hladnije) , a obrezat ću ga kad ga otkrijem. I tako neće preko zime ništa vidljivo narast , a premlad  je da bude  bez  zaštite.  Korjenje se ne bi trebalo smrznit, a vrhovi grančica ako se smrznu nije bitno jer ću ih obrezat, no da mi se smrznu obrezani vrhovi šta bi mi ostalo.  Neke  sam reznice  najprije zakorjenila u vodi , a  neke  odmah  direktno  u  zemlju  tek tako da vidim koje će bit bolje. Tako da se načelno slažem i ja samo se moram prilagodit uvjetima prostora. Mraz je lako moguč.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2007 u 11:36
Hele ja sam u slavoniji..
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2007 u 13:48
ja sam prekjučer grančicu ružmarina samo otkinula i zabola u zemlju čisto da vidim hoće li se primiti :)
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2007 u 12:50
Drzimo figesmile187
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 12:33
Svoj ruzmarin i lavandu unela sam u spavacu sobu i stavila na prozor. Svetlo je, a temperaturu odrzavam sto nizom.

Da li sam pogresila?
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 12:40

Aglajo,ja svoje uzgajam u vrtu,a temperatura zimi bude daleko ispod nule,i nikad im se nista nije dogodilo.

 
Sto se tice unosenja u kucu nije mi se pokazalo najboljim jer pocnu krzljati,odbacivati lisce,i oslabe..
Tako da ne znam sto da ti kazem..
 
ako nemas vrt onda je to jedino rjesenje,a ako imas,zasadi ih van
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 14:06
Tibore, to sam propustila.
Trebala sam to davno uraditi, ali sam ipak odlucila da ih uzgajam u kalju. Ne usudjujem se na tako nesto sada pred zimu.
Jedino sto mi preostaje, ukoliko ovo bude imalo negativne posledice, jeste da ih dobro zastitim i vratim van. Jos uvek tragam za jutenim vrecicama. A, kao sto rekoh, nastojim da tu gde jesu temperatura bude sto niza.
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 14:27
Prezivjeti ce one svakako.
Puno mojih prijatelja ih uzgaja u kuci,u kuhinji,i koristi kao zacin..
 
stoje u prozoru..
 
I prekrasne su..
 
 
Kazem da vani vole biti jer najbolje uspjevaju..(to je samo moje iskustvo)
 
 
Zato ne brini,nego uzivaj u njimasmile187
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 19:11
Nije ružmarin  nego lavanda (zaboravila ga slikat) ali u Sloveniji. I ružmarin je sličan. Snijeg im ne smeta. Tajna - zaštita prve 2 god dok se biljke aklimatiziraju. Zato je moj pokriven jer je moj mali.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 19:43
Ove vrste je i moja lavanda. Samo sto ja imam samo jednu, ali doci ce prolece!

Hele (sa jednim L)lepo to izgleda!
Tibore, hvala na ohrabrenju!
Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.