Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ružmarin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ružmarin

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
Korisnik
Poruka
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 19:01
MK, evo sad si dobila puno korisnih savjeta. Glikica ti je predložila slamu za zaštitu, kaj je sigurno dobro, ako se može doći do nje. Ja svoje osjetljivije biljke oko korjena zaštitim grančicama juniperusa (imam dva jako velika). Lišće se pokazalo kao najgora zaštita, jer trune, a onda ispod caruju voluharice.
Sadnja uza zid i to još po mogućnosti južni - ista stvar je i kod mene, zid bi mi trebal biti poduži LOL.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Jacominijeva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Prosinac 2013
Lokacija: Varaždinbreg
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jacominijeva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2014 u 18:13
I ružmarina i lavande ima više vrsta. Neke od njih uspijevaju i u vrlo teškim uvjetima. Postoji alpska lavanda kojoj samo ime govori da preživljava u alpama. Za ružmarin ne znam poimence, ali znam da ga imam u vrtu blizu Varaždina i već više godina prezimljava bez problema. Iskustvo me je naučilo da sadnice treba oprezno kupovati. Naime, ako nabavite biljku uzgojenu na Mediteranu, ona neće uspijevati na kontinentu. Ali, ako ju nabavite u nekom od kontitnentalnih rasadnika (tamo uzgojenu) ona će dobro uspijevati. Uostalom, probajte. A kod sadnje pripazite da ipak bude zaklonjena od sjevernih vjetrova.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2014 u 10:07
Ja sam svoje pelcere ružmarina i lavande donijela sa našeg lijepog Jadrana. Uredno su se ožilili, imaju stalno mjesto u cvjetnjaku, posađeni su u vrtnu zemlju.

Prvi ružmarin je uredno prezimio jaku zimu, i redom još dvije... da bi se totalno posušio tijekom četvrte, koja i nije bila tako oštra, iako je bio zaštićen.
Trenutno imam šest mladih ružmarina od prošlog ljeta i tri lavande, jedna od njih ima dvije godine, a dvije su prošloljetne.

Zaštitila sam ih kukuruzovinom, sve povezala vrećom od krumpira i tako prezimljuju, iako zima nije uopće hladna.


Na vrh
frenky View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frenky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2014 u 20:09
kupio sam u vrtnom centru prije 2 tjedna na akciji 50% ruzmarin officinalis, mirise tako dobro da je to cudo jedno, stavio sam ga u negrijano stubiste na prozor na sjevernu stranu, zalijevam svako 10 dana, teglu sam obavio nekim krpama da se ne smrzne, trebam li jos ista? hocu da mi ova biljka izdrzi jer mirise a i izgleda fantasticno, platio sam ju 34 kune a bas je velika!LOL
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 18:09
Kasno sam vidjela tvoje pitanje. U kući ružmarin ne bi trebao imati problema, niti se smrznuti. Na svoje stavljam zaštitu jer su u vrtu, a kod moje susjede normalno rastu i održe se i preko zime, unatoč tome što ih ne zaštićuje.
Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 18:54
moj je vani bez zaštite več nekih 15 tak godina
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 20:10
Evo jednog od mojih, skoro ga je sredilo nevrijeme od prije par dana
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2014 u 12:47
Može li mi netko reći, da li je sad kasno za orezivanje ružmarina ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 07:32
ja sam svoj koji je jakooo velik orezala prije par dana,ja ga orezujem kad ja hocu i nemam nikakvih nazunaka na njemu da se susi.mozda ce veci znalci o ruzmarinima rec drugacije.ja govorim iz svog iskustvaTongue
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 00:11
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 05:37
Divno, obožavam "morske" biljke. Heart
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 11:27
Moji ružmarini prezimljuju kontinentalnu zimu ovako zaštićeni
Na vrh
Jacominijeva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Prosinac 2013
Lokacija: Varaždinbreg
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jacominijeva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 18:45
Moji ružmarini (3 vrste) do sad su dobro preživljavali. Ne znam što će biti ove godine, jer još nikad nije tako naglo zahladilo. Koliko se sjećam, najveća hladnoća do sada bila je -17 stupnjeva. Sada predviđaju -20. Vidjet ćemo na proljeće. Pozdrav.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2014 u 14:18
Moj jedan je totalno nastradao i to prošle zime kad i nije bilo tako ledeno. Prvi jači mraz sredio mi je prije par dana jednog koji je na otvorenom, ali nema veze za grančice, one se odrežu i narastu nove. Nadam se da m u je korijen ostao neoštećen. Malo sam zakasnila s pravovremenom zaštitom i to iz razloga jer je bilo izrazito toplo vrijeme i to danima, čak je taj ružmarin i cvao sad u 12.mjesecu. Pozdrav i tebi, javi se u proljeće da razmijenimo iskustva. Smile
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2015 u 00:00
Nisam ni znala da može ovako cvasti kod nas na kontinentu


pa sam dobila čitavi veliki grm iz Istre i posadila ga u posudu


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2015 u 09:56
Mari, lijepo si ti ružmarinčić smjestila, obožavam ih i radi boje i radi cvijeta i radi mirisa...
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2015 u 19:32
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2020 u 19:16
Ima li netko ideju sto mogu napravit sa orezanim grnanama ruzmarina? Razmisljam da ga posisam jer je naraso vec prilicno velik, i onda kad puse vjetar lomi mu grane, sad sam ga svezao spagom, al sad mi ga ruzno vidjed takvog. Pun je cvjetova, i jedino sto ga pcele iskoristavaju i ja povremeno pipnem da gustam miris. za zacin mi to previse da susim.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2020 u 21:20
    
     Najbolje je staviti ga u staklenke sa vodom dok pusti one male bijele korijencice a
     kad se oni pojave onda lijepo sve posadis i imas ponovo mladi ruzmarin .
                                                                                                                                Good Luck Lucky GIF - GoodLuck Lucky Luck GIFs
Volim ljude koji su kroz slucaj usli u moj zivot i odlucili u njemu ostati !
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.